דעה:"גיוס החרדים יהווה נטל על המדינה"

מנכ"ל עמותת "מחשבה טובה" לצמצום פערים דיגיטליים מאמין כי במקום להתעקש על שירות חובה לחרדים, האינטרס הציבורי צריך להיות מופנה דווקא להשתלבות החרדים בשוק העבודה.

דניאל וייל ו09/07/2012

(צילום: עזרא לנדאו)

במשך שנים רבות האמנתי כי כולם חייבים לשרת באופן אחיד. גם בתור מי שגדל במשפחה דתית לאומית, שרתתי אף אני שלוש שנים בצבא. בנוסף, למדתי שנתיים בישיבה במסלול של הקיבוץ הדתי, המשלב שירות צבאי מלא וכן לימודים בישיבה.

במהלך השנים האחרונות, בעקבות הירידה החדה בקצבאות והמשבר הכלכלי בארה"ב אשר פגע משמעותית בתרומות למגזר החרדי, נוצר שינוי משמעותי במוכנות הציבור החרדי לבצע שירות אזרחי, הדומה בעיקרו לשירות הלאומי. במסגרת זו משרתים החרדים במשך כשנה, לוקחים חלק בתרומה למדינה ועל-ידי כך מקבלים גם הזדמנות טובה יותר להשתלב עם תום השירות בשוק העבודה.

כיום, מתוך הכרות טובה יותר עם המגזר החרדי אני מבין שצעיר חרדי שמגויס הוא במקרים רבים נשוי, אב לילדים וחסר השכלה מינימלית. בהיותו נעדר מוטיבציה הגיוס שלו יהיה קשה. עלות החזקתו בצבא תהיה גבוהה בשל התשלומים למשפחה ובסופו של יום הצבא ייאלץ להשקיע מאמצים רבים בשימור של כל חייל, במקום להתמקד בתפקידו להגן על מדינת ישראל.

קל ונוח לנו לכעוס על האפליה, על אי השוויון ועל ההשתמטות משירות בצה"ל. עם זאת, כמו ברוב המקרים, גם כאן עדיף שנהיה חכמים ולא צודקים. האינטרס המהותי שלנו כתושבי מדינת ישראל הוא השתתפות כמה שיותר מהירה ומשמעותית של הציבור החרדי כחלק יצרני בחברה אשר נושא גם הוא בנטל משלמי המיסים במדינה.

בזמן לימודי לתואר ראשון במכללת ספיר גרתי בשיכונים בשדרות, התנדבתי בתנועת סטודנטים, לימדתי לבגרות בתיכון המקומי וריכזתי את פרויקט פר"ח. לאחר מכן, החלטתי שאני רוצה להמשיך לתרום למדינה ובעיקר לחברה בה אני חי ולכן הקמתי את "מחשבה טובה" - עמותה הפועלת לצמצום פערים חברתיים דרך שימוש בטכנולוגיה. "מחשבה טובה" מפעילה מספר רב של מרכזי מחשבים קהילתיים, כיתות מחשבים ניידות ומרכזי תעסוקה טכנולוגיים.

דרך העבודה במחשבה טובה זכיתי להכיר את  הציבור החרדי, ובשנים האחרונות גיליתי פתיחות משמעותית לתכניות ש"מחשבה טובה" יזמה עבורם: החל מהדרכות טכנולוגיות (אפילו בתלמודי תורה), דרך הכשרות מקצועיות לגברים ולנשים, עבודה עם נוער בסיכון וגולת הכותרת- משרתי השירות אזרחי.

השתלבות זו אינה פשוטה. לא רבים המעסיקים הששים להעסיק עובדים חרדים חסרי השכלה וניסיון תעסוקתי. אולם, אני מאמין שבהשקעה ממשלתית נכונה ושינוי התפיסה החברתית, ניתן ליצור שינוי משמעותי הן בשיעור ההשתתפות של החרדים בשוק העבודה והן בתרומתם לחברה בזמן השירות האזרחי.

אנו נמצאים בשעת כושר היסטורית בה הציבור בארץ יכול להחליט האם הוא מעוניין בשיפור איכות החיים שלו וביצירת עם מאוחד ומגובש יותר, או במלחמה פוליטית קיצונית אשר תוביל בעיקר להקצנה בהתבטאויות ובהתנהגות הן מהצד החרדי והן מהצד החילוני. אני מציע, בואו נהיה חכמים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS