אזכרה בירושלים לנרצחי מאורעות תרפט

האזכרה לזכר נרצחי מאורעות תרפט שאורגנה ע"י מדרשת"ראשית ירושלים" ותנועת "אם תרצו" החלה באמירת קדיש מעל קבר האחים שבהר הזיתים. הקדיש נאמר על ידי הניצול שמואל צפניה.

ליאת עפרי ו06/08/2012

(צילום: באדיבות עמית ברק)

לאחר האזכרה לזכר נרצחי מאורעות תרפט שאורגנה ע"י מדרשת"ראשית ירושלים" ותנועת "אם תרצו" נסעו באי הטקס לבתי ניסן ב"ק שליד שער שכם. ח" אורי אריאל אמר באזכרה: "אנו לעיתים שוכחים את ההיסטוריה של עצמנו ולכן אני כאן. המשפט אם אשכח ירושלים אינו רק שבועה כי אם צו השעה".

רונן שובל יו"ר תנועת "אם תרצו" אמר: "השמות מתחלפים אבל המציאות נשארת בעינה. פעם קראו לזה פוגרומים וטבח והיום אינתיפאדה. היום אנו עדים להאשמה עצמית מקרב היהודים וגם בתרפט היו שהאשימו את קומץ היהודים שביקשו להתפלל בכותל בגרימת הטבח. אל לנו להיות מאוסים בעני עצמנו רק כך נתעלה מעל התופעות הללו ונמנע אותן. ...לא נאפשר עוד לגויים לשחק בחיינו. כציונים, אנו בוחרים לקחת את גורלנו בידנו, בארץ או בחו"ל, יהיה המחיר אשר יהיה". עוד לקח חלק בטקס אזכרה ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס.

נאומו המלא של יו"ר תנועת "אם תרצו" רונן שובל:
"133 יהודים נרצחו בפרעות תרפ"ט. אחד מהנרצחים היה ד"ר חיים יזרעאלי. ד"ר יזרעאלי היה רופא המושבה באר טוביה, הנמצאת ליד אשדוד, במסגרת עבודתו טיפל ביהודים ובערבים כאחד. הוריו של יזרעאלי בבלרוס הועידו אותו לחיי אברכות ולימוד תורה, אך הוא החליט ללמוד רפואה ולעלות ארצה, לרכוש בה אדמה ולהיות הרופא היהודי היחיד של יהודי עזה, אליה עלה בשנת 1922. בהמשך הגיע לבאר טוביה, ושם היה לאחד ממנהיגי הקהילה.
ביום ראשון, עשרים וחמישה באוגוסט 1929 הבינו אנשי באר טוביה, שאלפי ערבים צועדים לעבר המושבה על מנת להחריבה. ד"ר יזרעאלי ריכז את התושבים באורווה וניצח על פעולות הביצור וההגנה. יזרעאלי יצא מהאורווה על מנת לאמוד את כמות הפורעים, ונרצח על ידי כדור שחדר ישירות לליבו.
אנשי המושבה נותרו מובצרים היטב, בעת שהערבים עסקו בעיקר בביזה, וחולצו בסופו שלדבר, על ידי הבריטים. הבריטים לא אישרו למפונים לקבור את גופתו של הרופא, ורק לאחר עשרה ימים הובא ד"ר יזרעאלי לקבר ישראל. בן 48 היה בהירצחו.
פעם קוראים לזה פרעות, ופעם פוגרום, פעם קוראים לזה מאורעות ופעם אינתיפאדה. מדובר באותה תופעה עתיקה, שכל שנה אנו חוזרים עליה בהגדת פסח. "בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו".
במאורעות תרפ"ט ניסו הערבים לשחוט ולטבוח קבוצה גדולה ככל הניתן של יהודים.אגב, למי שלא שם לב, פרעות תרפ"ט, היו לפי שכבשנו את יהודה ושומרון, לפני הקו הירוק, ואפילו לפני הקמת המדינה.
אז כהיום, האנטישמיות היא לא מעט באשמתנו. אנחנו מרגישים מאוסים, לפני שמואסים בנו אחרים. שונאים את עצמנו, לפי שאחרים שונאים אותנו.
הנה לדוגמא מה שברל כצנלסון מספר על פרעות רוסיה 1881: בעצם ימי הפרעות, ישבו בנים ובנות לעם ישראל והדפיסו בחשאי מתוך מסירות נפש, עצומות, הקוראות לפוגרומים, מתוך תקווה שהדם היהודי שישפך יעזור להתקוממותו של המוז'יק הרוסי.

ומה היה התירוץ בתרפ"ט - תירוץ מוכר, היהודים רצו להתפלל בכותל. אתם יכולים לדמיין לבד מה אמרו אז האנשים ה"נאורים" על הפרובוקציה החמורה הזו. בכל אופן המופתי חאג אמין אל חוסיני הבהיר: "כל ההורג את היהודי - מובטח לו מקום בעולם הבא"
בכל הדורות, וגם מיום ששב עם ישראל לארצו, וחשב שהגיע אל המנוחה והנחלה, אויבינו מסביב מזכירים לו שוב ושוב שלא כך הדבר. כמו ד"ר יזרעאלי, עלינו להכיר במציאות. אין לנו את הפריבילגיה לזנוח את נשקנו ולהשלות עצמנו כאילו נוכל לרצות את אויבנו ולשקוט בדורנו.

לא נשכח את נרצחי תרפ"ט. איננו שוכחים את גבורתם אל מול הפורעים הערבים צמאי הדם, איננו שוכחים את הממשל הבריטי שבאדישות למעשה הטבח היה למשתף פעולה. הלקח שלמדנו מטבח תרפ"ט, והפנום הפנמנו אותו היטב בדורנו הוא כי לא נאפשר עוד לגויים לשחק בחיינו. כציונים, אנו בוחרים לקחת את גורלנו בידנו, בארץ אובחו"ל, יהיה המחיר אשר יהיה."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS