ניו יורק טיימס על יו"ר מועצת יש"ע דני דיין: "הכי אפקטיבי, פרגמאטי, איש העולם"

העיתון ניו יורק טיימס מקדיש היום את מדורו היוקרתי"פרופיל של שבת" ליו"ר מועצת יש"ע דני דיין, בכתבה פרי עטה שלראש משרד העיתון בירושלים ג'ודי רודורן. זאת, לאחר שלפני 3 שבועות פירסם אותו עיתון מאמר דעה של דני דיין בו קבע כי "המתנחלים נמצאים כאן לתמיד".

אייל רותם ו19/08/2012

דני דיין מתואר בכתבה כ-"עולה מארגנטינה שהתעשר בניהולחברת מערכות מידע, המקדיש את 5 השנים האחרונות להרחבת הנוכחות היהודית "ביהודה ושומרון. "עם להט אידיאולוגי אך חילוניות גמורה, הוא מאתגר את הקריקטורה של המתנחלים כקיצוניים נושאי נשק שמייחסים את מדיניותם לאלוהים ולתורה..הוא נוסע בעולם ואוסף אמנות ויין, וקרחת בקודקודו תופסת את המקום השמור אצל אחרים לכיפה."

דיין לא מסתיר מן הכתבת את עמדותיו: "אם ישראל תנתק עצמה מחברון,מבית אל ומשילה, היא תהפוך לחברה ריקנית, רדודה, שבסופו של דבר לא תדע למה היא כאן", מצוטט דיין. עוד הוא מכנה את התומכים ברעיון שתי המדינות כ-"תמימים או שקרנים", ומעריך שפתרון יהיה אפשרי רק כשיתחלף המשטר בירדן, באמצעות שתי מדינות עם נהר הירדן כגבול ביניהן. יחד עם זאת, דיין אומר שאינו שולל שלמדינה הפלשתינית שבירדן יהיו סמכויות  על האוכלוסיה הפלשתינית ממערב לנהר, אך לא ריבונות.

העיתון נותן במה גם למתנגדיו של דני דיין מימין ומשמאל, החל מנערי הגבעות הרואים בו "בוגד" וכלה באנשי השמאל הקובעים שהוא מנהיג המתנחלים האפקטיבי ביותר שהיה. יריב אופנהיימר, מזכ"ל "שלום עכשיו" אומר שהאתגר הוא  "לחשוף אותו, כי האג'נדה שלו זהה לזו של המתנחלים הפאנאטיים ביותר בימין הקיצוני. יש לו הכישרון להסתיר את זה ולדבר אל הציבור עם טיעונים הרבה יותר רציונאליים ותדמית הרבה יותר מתונה".

בת דודתו של יו"ר מועצת יש"ע, העיתונאית אילנה דיין, המצוטטת אף היא בכתבה ש-"טיעוניו תמיד מסקרנים" והשכלתו במדעי המחשב וכלכלה סייעה לו "לגבש שיח רציונאלי".

הכתבה מסתיימת בנקודת תצפית ביישוב עלי, כשדיין סוקר את מהשהכתבת מגדירה "האימפריה שלו, התנחלויות הגגות האדומים המנקדות את הגבעות בכל כיוון". דיין אומר: "כשאני שומע פוליטיקאים אומרים שיש התנחלויות מבודדות שצריך להסיר, אני יודע שמעולם לא ביקרו כאן. זכיתי להגשים חלום של 100 דורות. היום זו עובדה יומיומית".

באתרי שמאל אמריקאים כבר נמתחת ביקורת חריפה על המאמר, על השבחים המורעפים על דיין, על כינוי  יו"ש כאזור "שנוי במחלוקת" ולא כ-"כבוש", ועל העדר איזכור של "אי חוקיות"ההתנחלויות.

מצ"ב הקישור לכתבה המלאה באתר הניו יורק טיימס:

http://www.nytimes.com/2012/08/18/world/middleeast/dani-dayan-worldly-and-pragmatic-leader-of-israels-settler-movement.html?pagewanted=all

כמו כן, מצורף קישור לתרגום של הכתבה המלאה לעברית:

http://on.fb.me/OxvN2x

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS