הרב מצגר על איסור ברית המילה: אל תערבבו בין מנהגי האסלאם למנהגי היהדות

כ-200 איש השתתפו באירוע בישיבת "כרם ביבנה", לציון 25 שנה בהן מכהן ראש הכולל, הרב זכריה טובי שליט"א, ולרגל הוצאת ספרו "טל אמרתי" ח"ב העוסק בהלכות נידה ומקוואות ובמלאת 25 שנה לפטירתו של אביו הרב שלום טובי זצוק"ל. הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר שליט"א, שיבח את לומדי הכולל על הצלחתם במבחני ההסמכה לרבנות והסביר את ההבדל בין טקס המילה היהודי לזה המוסלמי.

אייל רותם ו03/09/2012

(צילום: לימור קראדי)

(צילום: באדיבות ניר לקס)

כ-200 איש השתתפו בשבוע שעבר באירוע מרומם ומרגש בישיבת "כרם ביבנה", במלאת 25 שנה בהן מכהן ראש הכולל, הרב זכריה טובי שליט"א, ולרגל הוצאת ספרו "טל אמרתי". באירוע השתתפו ראש הישיבה ורבני ישיבת "כרם ביבנה", אברכי הכולל, בוגרי הישיבה והכולל. בנוסף כיבדו את האירוע  הרב הראשי לישראל הרב יונה יחיאל מצגר, הרב אהוד שפירא רב שכונה בבני ברק, הרב יהודה שטרן רבה של אלקנה, הדיינים הרב ציון לוז והרב משה אמסלם, ד"ר שמואל וייס ראש המחלקה האורטופדית בשערי צדק ועוד.

 הרב מצגר שיבח את כולל האברכים בישיבה על ההצלחה הרבה שיש להם במבחני ההסמכה לרבנות, והלל את העומד בראשם, ראש הכולל הרב זכריה טובי. הרב מצגר הוסיף והזכיר את דמותו המיוחדת של הרב שלום טובי זצ"ל, אביו של ראש הכולל, אשר באותו ערב ציינו גם את יום פטירתו.

 הרב מצגר ציין את פעילותו הנמרצת בכל הקשור לאיסור ביצוע ברית מילה בגרמניה. הרב סיפר על פעילותו האינטנסיבית עם הקהילות היהודיות ומול שרי החוץ האירופאים במטרה להסביר להעמיד אותם על טעותם ולהציג את נושא ברית המילה באופן שונה. לב הבעיה לטענו היא הערבוביה בין מנהגי האסלאם למנהגי היהדות בכל הקשור לברית המילה. בעוד על פי האסלאם מדובר על ברית בגיל מבוגר יותר וללא הרדמה, מתפרש האקט הדתי כמעשה אלים. מטרתו של הרב מצגר הייתה לאזן ולהסביר את הדברים ולהראות כי קיים שוני בין ברית המילה היהודית לברית המילה המוסלמית.

ישיבת "כרם ביבנה", אם ישיבות ההסדר, היא הישיבה הראשונה בה אברכיה החלו ללמוד באופן שיטתי את לימודי הרבנות ב'כולל הלכה' שהוקם בצמוד לישיבה. כיום לומדים בכולל כ70 אברכים, ובראשם עומד כאמור הרב זכריה טובי שליט"א, שממלא תפקיד זה כבר עשרות שנים. מדובר בכולל של אברכים המצטיינים בהישגיהם במבחני הרבנות והדיינות. רבים מבוגרי הכולל משרתים כיום כרבנים צבאיים, תופעה המצביעה על הרמה הדתית של הרבנים כיום בצה"ל המגיעים מישיבה דתית-לאומית, בעלי רקע צבאי ומוסמכים לרבנות

חלקו השני של הספר "טל אמרתי", שיצא לאור זה עתה, עוסק בעשרים ושבע סוגיות יסוד בהלכות נידה ומקוואות, מן הסוגיה בגמרא ועד לפסקי אחרוני דורנו. באופן טבעי אין מדובר כאן על חידושי הלכה, אלא על בירור הסוגיות ושיטות הפוסקים הראשונים והאחרונים ופרישתן לפני הלומדים, עם הכרעות וסיכומים מאוזנים ומיושבים.

החלק הראשון של הספר עסק בבירורי הלכות שבת. סדרת הספרים "טל אמרתי" תכלול בעתיד כרכים נוספים, תהווה עזר רב לתלמידי הכוללים להלכה ואף לרבותיהם.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS