ריבלין:''הקונספציה של אוסלו - כשלה"

על רקע דברי הנשיא פרס באזכרה לרבין, לפיהם דרכו המדינית של רבין היא היחידה שתבטיח לדורות מדינה יהודית ודמוקרטית, אמר ריבלין: "כיום, כמעט 20 שנה מאז אוסלו, ניתן לטעון בבירור שרעיון ההפרדות בין העמים כשל. הוא מעולם לא הצליח להתנחל בלבבות שני העמים, ולא הבשיל לפתרון מדיני ארוך טווח; מדובר בהתכחשות למציאות החיים שלנו כאן; בין הירדן לים תוכל להתקיים רק מדינה אחת, יהודית ודמוקרטית, עם רוב יהודי מוצק; מאז הייתי ילד ב-48', עם האתגר הדמוגרפי ידענו להתמודד היטב, ואילו בניסיון המופרך לחלק את הארץ הזו נכשלנו פעם אחר פעם".

עידן הראל ו29/10/2012

ריבלין.הקונספט כשל (צילום: מאיר אלפסי יח"צ באדיבות מוזיאון גוש קטיף)

בישיבה מיוחדת שנערכה אמש (א') בכנסת במלאת 17 שנים להירצחו של יצחק רבין, אמר ריבלין כי "הכדורים שרצחו את יצחק רבין הותירו פצע מדמם בנשמת העם בישראל, והצלקת טרם הגלידה; חילופי האשמות, הסתה וניכור, עדין חוצים את החברה בישראל ולא נותנים לה מנוח". ריבלין הוסיף: "מאז הרצח, עסקנו רבות ביצחק, קרבן הטרוף וההזיה, אבל אני משתוקק לשוב ולעסוק עם רבין בר הפלוגתא באותו ויכוח אמיתי, ישיר ונוקב שנגדע ביריות אקדח ארורות. אילו יכולנו לשאול רבין במה לעסוק במעמד זה, הוא היה מבקש שנמשיך לדון באותן הכרעות שקבל כראש ממשלה".

על רקע דברי הנשיא פרס באזכרה לרבין בשבוע שעבר, לפיהם דרכו המדינית של רבין היא היחידה שתבטיח לדורות מדינה יהודית ודמוקרטית, הזכיר ריבלין כי מורשתו המדינית של רבין הייתה לחתור להפרדות העמים באמצעות חלוקת הארץ, ויצירתן של שתי ישויות מדיניות בעלות טריטוריה נפרדת: "חלקתי על רבין אז, ועודני חולק עליו היום". אמר ריבלין והמשיך: "אני סבור שהקונספציה של אוסלו יסודה בטעות, והיא כלל איננה ישימה בין הירדן לים. כיום ממרחק הזמן, כמעט 20 שנה מאז אוסלו, ניתן לטעון בברור כי רעיון ההפרדות בין העמים - כשל. הוא מעולם לא הצליח להתנחל בלבבות של שני העמים, ולא הבשיל לכדי פתרון מדיני ארוך טווח. רעיון ההפרדות לא הצליח עם הכרזת האו"ם, לא בהסכמי שביתת האש, ולא בניסיונות של אוסלו א' ו-ב', בהסכם חברון, בטאבה, בוואיפלנטישן ובאנאפוליס. הוא נכשל משום שהפרדיגמה שעמדה בבסיסם של כל אותם ניסיונות יסודה בהתכחשות למציאות החיים שלנו כאן".

ריבלין הזהיר כי: "כל ויתור על אדמת מולדת ועל זכותנו ההיסטורית לחיות בכל מקום בארץ ישראל מערער את היסודות של המפעל הציוני, אפילו אם בא מעמדה ציונית פרגמטית" אמר ריבלין. לדבריו, את הקונספציה של אוסלו מחליפה היום אופציה חדשה: "משני צידי הקו הירוק, נוצרים כיסים משותפים בהם חיים יהודים וערבים. הם לומדים יחד באונ' חיפה, באונ' העברית בירושלים ובאונ' אריאל. בעבור רבים, הקונספציה של אוסלו כשלה".

ריבלין התייחס גם למאזן הדמוגרפי: "כתלמידו של ז'בוטינסקי, אני מאמין שזו האפשרות הצודקת והיחידה לקיומה ארוך הטווח של מדינה יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל. ההיסטוריה של מד"י מלמדת שעם האתגר הדמוגרפי - שהיה קשה פי כמה כשהייתי ילד בן 9, אז היו כאן 600,000 יהודים - ידענו להתמודד היטב, ואלו בניסיון המופרך לחלק את הארץ הזו, נכשלנו פעם אחר פעם".

ריבלין סיים: "למרות המחלוקות הקשות בינינו, אני מעריך את רבין בעומק לבי שחתר לגבש חזון, שלתפיסתו, יבטיח את קיומה של ישראל, והוא ייזכר בתולדות ישראל כמצביא, כמנהיג, כחולם ולוחם למען חרות ישראל."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS