הרב יעקב אריאל "השירות הלאומי לבנות סטה מדרכו"

ביקורת קשה של הרב יעקב אריאל והרב שמואל אליהו על עמותות השירות לאומי המאפשרות לבנות לשרת במוסדות חילוניים ובמיוחד בבתי חולים, פנימיות, משטרה או שב"ס.הרב שמואל אליהו:"מי ששולח בת למקומות מסוכנים ובעייתיים כאלו - צריך לדעת שכל קלקול ונפילה של בת צעירה תלויים על צווארו עד לסוף הדורות".

אייל רותם ו06/12/2012

הרב אריאל.מציאות קשה (צילום: אליעזר שפר)

הרב אליהו.קלקולים (צילום: וילדר יחסי ציבור)

בכתבה שתתפרסם מחר בעיתון ''בשבע'' תוקפים הרב יעקב אריאל והרב שמואל אליהו את מוסד השירות לאומי,  "לא תיתכן מציאות כזו, העמותות צריכות לעשות חשבון נפש" אומר הרב אריאל, והרב שמואל אליהו אומר "מי ששולח בת למקומות מסוכנים ובעייתיים כאלו - צריך לדעת שכל קלקול ונפילה של בת צעירה תלויים על צווארו עד לסוף הדורות".

תקנים של בנות שירות לאומי במסגרות חילוניות לחלוטין פרושים על פני מגוון מוסדות, בעיקר בשירות המדינה. בנות השירות הלאומי משתלבות לא רק בבתי החולים, אלא גם בתחום הביטחון במסגרת השב"כ והמשטרה, וגם בבתי המשפט ושירות בתי הסוהר. על פי נתוני מנהלת השירות הלאומי-אזרחי, כיום משרתות במסגרות השירות הלאומי בסך הכול כ- 8,500 בנות דתיות. מתוכן למעלה מ- 3,000(!) בנות מתנדבות במשרדים הממשלתיים השונים כמו בתי חולים, משטרה, שב"ס, בתי משפט ועוד וזאת, מלבד תחום החינוך. מדובר במספר לא מבוטל של בנות, המצוי במשך שנה שלמה מדי יום מול אתגר רוחני וחברתי לא פשוט.

"אני שומע תלונות ממחנכות ומחנכים שהצבא כיום, במקרים מסוימים, עדיף לבנות על פני השירות הלאומי. בנות רציניות לא מוצאות מקום ראוי ובונה ומתפשרות עם מה שיש, ובסופו של דבר הן משלמות מחיר אישי. כיום במערך השירות הלאומי יש מקרים רבים מדי של נזק יותר מתועלת. העמותות צריכות לעשות חשבון נפש", אומר רבה של רמת גן, הרב יעקב אריאל. "חייבים לעשות בחינה מעמיקה ולא לשלוח כל אחת לכל מקום. לא תיתכן מציאות כזו. רק השבוע נפגשתי עם מחנכות י"ב והן קוננו בפניי על המצב. אשתי עובדת בבית חולים והיא מספרת שהבנות שם תוך תקופה קצרה משנות את החזות החיצונית. כמובן שהדבר מבטא גם שינוי פנימי. אין מספיק פיקוח, אין מסגרת תומכת. מגיעים אליי סיפורי זוועה על בנות טובים. אין ספק שהשירות הלאומי הוא מפעל חשוב ומבורך ושהעמותות לא חפצות חלילה לפגוע בבנות. אבל בגלל שכיום הוא כל כך גדול, מצטמצמות האפשרויות למקומות טובים וכך צצות בעיות של חוסר התאמה"

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, נחרץ אפילו יותר: "חד משמעית, אסור לשום בת לשרת במשטרה, כנ"ל בבית המשפט, בבתי סוהר ובתי חולים ובכל אותם מקומות המועדים לפורענות. זה בבחינת 'ייהרג ובל יעבור'", מדגיש הרב. את העמותות רואה הרב אליהו כאחראים ישירים לשלומן הפיזי והרוחני של בנות השירות. "אני חושב שמי ששולח בת למקומות מסוכנים ובעייתיים כאלו - צריך לדעת שכל קלקול ונפילה של בת צעירה תלויים על צווארו עד לסוף הדורות".

לדברי הרב אליהו "משטרת ישראל אינה מקום ראוי לבת דתית. משטרה זו בעיית הבעיות, כי האווירה שם היא דורסנית וכוחנית. השוטרים רגילים לחלק הוראות ולנצל את סמכותם. ניסו שחם הוא לא הניצב היחידי שניצל כוח פיקודי. זו האווירה במשטרה. זו אווירה בעייתית והנרמסים הראשונים מטבע הדברים הן נשים בכלל ובמיוחד בנות השירות הצעירות והתמימות". 

בדבריו מכוון הרב שמואל אליהו לכל אותן פרשיות שהתפרסמו בשנים האחרונות על בכירים בצמרת המשטרה, אשר הואשמו בהטרדות חמורות וניצול יחסי מרות כלפי נשים. פרשיות המצביעות לטענתו על שחיתות מוסרית בארגון. "גם בנות מהציבור החילוני ואפילו קצינות ותיקות ומשופשפות מתקשות להתמודד עם מציאות החיים שם", מציין הרב. "לא צריך להיות מקורב יותר מדי כדי להבין שהאווירה במשטרה היא כזאת. בתוך שנתיים מצאו את עצמם שני ניצבים שנמצאים בראש הפירמידה קשורים להתנהגות בלתי הולמת כלפי נשים. מדובר בשני ניצבים שאמורים לשמור על החוק וטוהר המידות ואמורים להגן על מתלוננות מפני הטרדות שכאלה. מהי הדוגמה הראויה שיש לשאר השוטרים והמפקדים העומדים תחת פיקודם של אותם ניצבים?", תמה הרב.  "אבא זצ"ל היה אומר לבנות שיצאו לשנת שירות להקפיד על הכלל: 'בבית או כמו בבית'. הבת צריכה לשרת במקום שהוא קרוב לבית או בסביבה תומכת שאנשים משגיחים ואחראים עליה. במקום שאין פיקוח על הבת או שהפיקוח ניתן על ידי אנשים לא מתאימים - שם יצוצו כל הבעיות. עלינו לשמור על הבנות שלנו. אווירת השירות חייבת להיות מתאימה ובונה ולא חלילה הורסת. אני לא מתנגד באופן עקרוני למפעל השירות הלאומי, ברור שזה חשוב. הנתינה והתרומה לזולת בפני עצמן הן בעלות ערך רב, אבל יש לשים לב ששכרו לא יצא בהפסדו"

שר שלום ג'רבי, מנכ"ל המינהלת לשירות הלאומי-אזרחי, אינו מתכחש למציאות המורכבת. "ברור לכולנו שבשטח יש בעיות, לא הכול טוב ומושלם ולשם כך אנחנו פה. צריך לזכור שבשירות יש 16,000 תקנים, ואני כממונה מטעם המדינה אחראי על כלל המגזרים המשרתים במדינה. אין זה מתפקידי לבוא ולבחון איפה כל נער ונערה משרתים. יחד עם זאת, מתוך דאגתי לבנות, כאבא לבת בשירות לאומי וכאיש הציונות הדתית, אני כמובן שואף שכל בת שתיכנס לשירות תצא ממנו לפחות אותו דבר ושלא תיפגע חלילה מבחינה רוחנית. וברור שכל בת היא עולם ומלואו".

יפה גיסר, יו"ר ארגון 'בת עמי' מלינה על ההתמקדות דווקא בבעיות הצצות בשירות הלאומי ולא בחצי הכוס המלאה "צר לי מאד שלא כותבים על פועלן של בנות הש"ל במהלך השנה כולה, בקהילות,
בחינוך המיוחד, בבתי הילד ועוד. אלפי בנות הציונות הדתית עושות מלאכת קודש יום יום בתחומים קשים ומורכבים שאיש אינו יכול לעשות במקומן במסירות בטוב לבב, הן מסיימות את תקופת ההתנדבות בוגרות מועצמות ועם כוחות של עשייה לטובת עם ישראל גם בעתיד כשיבנו את בתיהן. כזכור כל הבנות הן מתנדבות, איש אינו כופה עליהן הימצאות במקום שרות מסוים".

ירון לוץ, מנכ"ל 'האגודה להתנדבות', אומר בכתבה בתגובה לטענות  "בראשות האגודה עומד אחד ממנהיגי הציבור הרבניים החשובים בדורנו, הרב צפניה דרורי שליט"א, שמתווה את מדיניות האגודה. מי שיכול וראוי לקבוע "תו תקן" לשירות לאומי, הוא רק מי שחווה ומלווה ברמת היומיום את הנעשה במקום השירות - צוות האגודה והרכזות. האמירה שיש להוציא החלטות חינוכיות ערכיות אלו מידי אותו צוות מקצועי ומסור, כולל אמירות קטגוריות של "ייהרג ובל יעבור", בלתי אחראיות כלפי אותן בנות ומקומות השירות שמוציאים להם שם רע שלא כדין. ברוך ה' שיש את מסגרת השירות הלאומי שיכולה לטפל במקרים אלו, וחבל שישנם המנצלים את ההזדמנות לנגח את השליח שעושה מלאכתו נאמנה".

מושב מיוחד בנושא השירות הלאומי יתקיים בחודש הבא במסגרת כנס ירושלים העשירי של 'בשבע' (7-8.1). את המושב תנחה כתבת העיתון עפרה לקס וישתתפו בו גם הרבנית שולמית מלמד מנהלת אתר ערוץ 7, הרבנית יפה גיסר יו"ר 'בת עמי', הרבנית רחל ברנס יו"ר ארגון 'להבה', הרב יורם צהר ראש אולפנת כפר פינס ומשתתפים נוספים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS