בר מצווה לניצולי שואה

במעמד מרגש נחגגו ברחבת הכותל המערבי טקסי בר מצווה לקבוצות של 50 חתני מצווה - ניצולי שואה מרמת גן, תל אביב פסגת זאב ומעלות תרשיחא ביוזמת ה"קרן למורשת הכותל המערבי".

אייל רותם ו25/12/2012

(צילום: באדיבות לשכת רב הכותל)

(צילום: באדיבות לשכת רב הכותל)

חגיגות בר המצווה לניצולי שואה, הן יוזמה חדשנית של "הקרן למורשת הכותל המערבי" ועיריות שונות ברחבי הארץ. מהלך זה נועד לרכז קבוצות של קשישים שעברו את מוראות השואה בגיל בר המצווה ולחגוג להם באיחור ברחבת הכותל המערבי, כמו לכל נער בן הגיל הזה.

הטקס התקיים באיחור של עשרות שנים, כיון שלמבוגרים אלו לא הייתה הזכות לקבל עליהם עול תורה ומצוות כראוי בעת היותם במחנות ההשמדה. במעמד המרגש כרכו הניצולים את רצועות התפילין על זרועם - חקוקת הספרות. הם חלקו את סיפורי הזוועה שחוו בשנים הקשות, ולאחר מכן ירדו לרחבת התפילה, כאשר מלווים אותם עשרות נערים חוגגים, חיילים ומתנדבים אשר נרתמו לאירוע המיוחד.

רב הכותל הרה"ג שמואל רבינוביץ שליט"א ציין בדבריו: "מאורע זה מצביע על הקשר העמוק של עם הנצח אל מורשתו בכל עת ובכל זמן, יהיה אשר יהיה. מחובתנו לזכור ימות עולם ולהעבירם לדורות הבאים". עוד אמר הרב שזהו אחד מהאירועים המרגשים בתפקידו, ו"אחד מהאירועים המיוחדים שיחקקו בתולדות הכותל המערבי. האור והחושך כאן בערבוביה, אך התקווה היא מוחלטת. ופה יש עדות מוחשית לנצחיות העם היהודי".

ראש עיריית רמת גן, מר צבי בר, נשא דברים בפני האורחים, שיבח את אנשי הקרן למורשת הכותל המערבי על היוזמה ואמר כי "על כל עיריה מוטלת החובה לדאוג לאזרחיה הותיקים ולקיים אירוע כמעין זה".

במהלך האירוע סיפרו כל הניצולים את סיפורי חייהם המרגשים והמצמררים, והביעו את התרגשותם מהמעמד כשהם דומעים. האירוע הותיר על הנוכחים את חותמו וסימל את הנקמה בצורר הנאצי בדמות השיבה אל מסורת ישראל והוכחה כי "לעולם לא מאוחר מדי". כל הניצולים הביעו את תחושתם  כי לא רק הם חוגגים אלא אתם מיליון וחצי ילדים שנהרגו בשואה ולא זכו להגיע לגיל המצוות.

לקרן למורשת הכותל המערבי זהו האירוע השביעי בסדרת אירועים שבהם יחגגו שרידי דור השואה שנותרו בחיים ולא זכו לחגוג בר - מצוה בגיל המצוות כמו כל ילד יהודי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט' כסלו התש"פ 07.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS