פרשת וארא- בעלי החיים כמקל העונשין של הקב"ה

סיפורי המקרא לגוניהם השונים הם כר נרחב לא רק לסיפורי העבר אלא, ואולי בעיקר, יש בהם מוסרי השכל/לימודי לקח לחייו של האדם ואין סיפור מקראי אשר חכמי, פרשני ודרשני המקרא לדורותיהם לא ראו בהם "הזדמנות פז ללמד את העם חוכמה ודעת, כמו גם לקחים ומוסרי השכל" [מדרש גם]. פרשת השבוע, פרשת "וארא" כוללת מספר סיפורים הקשורים לבעלי החיים, מעין: "ממני תראו וכן תעשו".

ד''ר מוטי גולן ו10/01/2013

(צילום: טיבור יגר)

לא אחת ציינתי במאמריי לפרשיות השבוע שסיפורי המקרא לגוניהם השונים הם כר נרחב לא רק לסיפורי העבר אלא, ואולי בעיקר, יש בהם מוסרי השכל/לימודי לקח לחייו של האדם ואין סיפור מקראי אשר חכמי, פרשני ודרשני המקרא לדורותיהם לא ראו בהם "הזדמנות פז ללמד את העם חוכמה ודעת, כמו גם לקחים ומוסרי השכל" [מדרש גם]. פרשת השבוע, פרשת "וארא" כוללת מספר סיפורים הקשורים לבעלי החיים, מעין: "ממני תראו וכן תעשו".

וגם אומנה, מתוך עשר המכות שהביא הקב"ה על המצרים, בעלי חיים שונים מאוזכרים בחמש מכות [צפרדע, כינים, ערוב, דבר וארבה] ולוקחים בהם תפקיד מרכזי, ואכמ"ל. בפרשתנו מוזכרות שבע מכות הראשונות כשהמכה השנייה, היא: מכת הצפרדע. התורה מציינת זאת בפרשיה די ארוכה, חמשה עשר פסוקים, הכוללים הן את אזהרת משה לפרעה [שמות ז', כ"ו-כ"ט] והן את ביצוע המכה ע"י אהרון [שמות ח', א'-י"א]. שנאמר: "...ואם מאן אתה לשלח (את העם), הנה אנכי נגף את כל גבולך בצפרדעים. ושרץ היאור צפרדעים...ובך ובעמך ובכל עבדיך יעלו הצפרדעים...ויט אהרון את ידו על מימי היאור ותעל הצפרדע ותכס את ארץ מצריים...וימותו הצפרדעים מן הבתים, מן החצרות ומן השדות"...

מכת הצפרדע הייתה מכה קשה ביותר ואין זאת סתם "יד המקרה" שמילת הצפרדע / הצפרדעים חוזרת 11 פעמים (!). אין כל ספק, שחזרה מרובה זו באה ללמדנו ולהשריש בליבנו את גודל ועוצמת המכה שניחתה עליהם. מכת הצפרדע פגעה במישרין בכל מירקם החיים הבסיסי של המצרים משום שהצפרדעים תקפו ופגעו במיגוון רחב היקף של שטחי החיים של המצרים: בחדרי המגורים ובשדות, בבתי הספר ובמוסדות הכלכלה והשלטון ואף בארמונות המלוכה. "ואף חלקן מילאו אחר צו האל וביצעו שליחותו יתברך במסירות נפש ממש" [מדרש גם] בכך שהצפרדעים נכנסו אל תוך תנורי האש שהוסקו לאפיית הלחם ו/או לחימום הבתים מן "הקור" השורר במצריים (בעיקר, במצריים העליונה). יתרה מכך. גם לאחר תפילת משה להסרתם ולסילוקם של הצפרדעים (כפי שהבטיח לפרעה באם יאפשר את שילוח העם), הצפרדעים לא חזרו למקום מושבם הטבעי ביאור ובביצות, אלא מתו בתוך ארץ מצריים, מעין: "מכה בתוך מכה" [מדרש גם]. צפרדעים אלו נצברו "חמרים חמרים" (=ערימות ערימות) ובואשם (=ריחם הרע והמסריח) הרקיע שחקים.

הצפרדע שעלתה מן היאור הייתה רוחשת, מבעבעת, צופרת ומקרקרת וסביר לקבוע "שאף היה בה דעת" (חז"ל). דעת של "הליכה עד הסוף" בקיום ומילוי השליחות האלוהית לשמש "מקל העונשין" לפרעה ולעמו הרשעים. דעת של להיות חלק אינטגראלי מ-10 המכות שהונחתו על ראשו של פרעה שהיה מתפאר "יאור לי ואני עשיתי" [יחזקאל כ"ט, ט']. הצפרדע מילאה אחר צו האל מבלי לערער ואפילו מבלי להרהר. סיבות רבות פרשני המקרא מנו מדוע המצרים הוכו במכת הצפרדע, כמו למשל: המצרים הכריחו את ישראל לעבוד עם טיט ולבנים והם הוכו בצפרדעים הגדלות בטיט ובבוץ. או: המצרים מנעו מישראל לשבח את הקב"ה והן הוכו בצפרדעים שעליהן נקבע שאין בריה המשבחת את הקב"ה יותר מן הצפרדע. זאת ועוד. כשהוזהרו חנניה מישאל ועזריה, יפי התואר והחוכמה וחבריו של דניאל הנביא להיות מושלכים לכבשן האש באם ימשיכו ויתמידו לעבוד את אלוהי ישראל ולא ישתחוו לפסל אלוהי בבל שהועמד בבקעת דורא (בבל), הם הגדילו ראש וסירבו לפקודת השליט הבבלי ונציגיו. שמו נפשם בכפם וקפצו אל מותם, אל תוך כבשן האש. לדברי חז"ל, הם למדו זאת מן הצפרדעים "משום שעשו קל וחומר לעצמם באומרם: ומה צפרדעים אלו שלא נצטוו על קידוש ה' עשו כך, אנו שנצטווינו על קידוש שמו הגדול, על אחת כמה וכמה".

המאמר מוקדש לעילוי נשמתם הטהורה והקדושה של ר' סאלם יעיש לבית חסן (רמה"ש) במלאת פקידת החודש ושל ר' נתן בן שמואל לבית הייזלר (פ"ת) במלאת פקידת השנה. סאלם ונתן היו אנשי עבודה, נקיי כפיים וברי לבב, אוהבי הקב"ה, רעיותיהם וכל יוצאי חלציהם.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. תגובה למאמרו של ד"ר מוטי גולן
    (15/01/2013)
    כמו תמיד מאמריו של ד\\\"ר מוטי גולן ניחנים בחן ובטעם של עוד. יישר כוחו. מי יתן וימשיך להפיץ תורת ה\\\' בקרב קהלים רבים ומגוונים.
יום ג', כ"ג שבט התש"פ 18.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS