ההלכה קבעה: איחרת לעבודה בעקבות ההצפות? אינך זכאי לשכר

בעקבות מזג האוויר הסוער שהתחולל בשבוע האחרון, אילץ עובדים רבים להמתין בפקקים ובכך לאחר למקום עבודתם, הוציא מכון כת"ר לכלכלה על פי התורה פסק הלכה הבוחן את נזקי אובדן ימי העבודה. ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון: "אני קורא למנהלים ומנכ"לים ליישם את עקרונות ההלכה ובכך להבטיח התנהלות הוגנת"

עמי שרון ו14/01/2013

(צילום: אבנר גדיש)

במהלך השבוע האחרון ירדו גשמי ברכה בכמויות חריגות, אשר גרמו לנחלים לעלות על גדותיהם ולהציף בתים וכבישים. הדבר פגע בתושבים אשר נאלצו להמתין שעות רבות בפקקים ולהפסיד זמן עבודה יקר. כמו כן אנשים אשר בתיהם נפגעו נאלצו לטפל בביתם ובמשפחתם ונמנעו מלהגיע לעבודתם. בחלק מהמקומות נסגרו מוסדות לימוד, מפעלים וחנויות עקב שלגים והצפות. מכון כת"ר הוציא פסק הלכה הקובע על מי מוטלת האחריות לשאת בנזקי אובדן ימי העבודה הללו?

במצב שיגרה על העובד מוטלת האחריות להגיע בזמן למקום עבודתו, גם אם לשם כך חייב לצאת הוא מהבית בשעה מוקדמת ביותר. כמו כן, "על פי שורת הדין הזמן הדרוש לעובד להגיע למקום עבודתו צריך להיות מחושב כזמן עבודה בפועל, אולם הואיל ומנהג העולם שונה, קובעת ההלכה כי יש לנהוג כפי המנהג ולא לחשב את זמן השהות בדרכים כזמן עבודה בפועל אלא רק מהרגע בו התייצב העובד במקום עבודתו הקבוע", נכתב בנייר העמדה. כמו כן כאשר העובד מאחר למקום עבודתו ברור שאינו אמור לקבל שכר על זמן שלא עבד, אך בנוסף לכך עשוי להתחייב בנזקים שגרם איחורו לבעל הבית.

ומה קורה כאשר נאלץ לאחר או להימנע מלהגיע לעבודה בנסיבות מיוחדות? אין העובד חייב לשאת בתוצאות הפסקת ההתקשרות על ידו, גם אם היעדרותו גרמה לנזק כספי למקום עבודתו. עם זאת אין העובד זכאי לקבל שכר על שעות בהן לא עבד, גם אם הדבר נעשה שלא באשמתו.

כאשר מדובר בסגירת מקום עבודה עקב הצפות או שלגים שעצרו את הפעילות באזור שלם נחלקו הפוסקים האם מקום העבודה חייב לשלם לעובדים את שכרם גם עבור הימים בהם המקום היה סגור ולמעשה יש להגיע להבנות בין העובדים והמעבידים במקומות אלו.

"עובד שנבצר ממנו להגיע לעבודתו או שאחר למקום עבודתו עקב הגשמים וההצפות אינו חייב לשאת בתוצאות הכספיות של היעדרותו המוצדקת, אך אין הוא זכאי לשכר על זמן זה. במידה ומדובר במקום עבודה שנסגר עקב הצפות או שלגים נחלקו הפוסקים האם העובד זכאי לקבל תשלום תמורת התקופה שנבצר ממנו מלהגיע לעבודתו".

ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון: "לנוכח מזג האוויר שעשה שמות בכל רחבי הארץ בשבוע שעבר, וגרם לעובדים רבים לאחר ואף להעדר ממקום עבודתם, החלטנו לגבש נייר עמדה הלכתי שינחה את בעלי העסקים כיצד לנהוג כהלכה. אני קורא למנהלים ומנכ"לים ליישם את עקרונות ההלכה ובכך להבטיח התנהלות הוגנת".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS