רון נחמן מייסד וראש עיריית אריאל הלך לעולמו

ראש עיריית אריאל ,מייסד ובונה העיר רון נחמן הלך לעולמו שנפטר לאחר התמודדות עם מחלת הסרטן כשהוא בן 70 שנים במותו. נחמן יובא למנוחת עולמים ביום ראשון ט בשבט תשע"ג בשעה 15:00 במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל. ריבלין ספד לרון נחמן: "הטביע חותמו על תולדות ההתיישבות; איש שחלם והגשים"

עמי שרון ו20/01/2013

נחמן.בונה הארץ (צילום: דובר ישע)

ראש עיריית אריאל ,מייסד ובונה העיר רון נחמן נפטר ביום ו' האחרון בבית החולים בלינסון בפתח תקווה בשעות הצהריים לאחר התמודדות עם מחלת הסרטן. בן 70 היה במותו והותיר אחריו 4 בנות ו10 נכדים.

נחמן יובא למנוחת עולמים ביום ראשון ט בשבט תשע"ג בשעה 15:00 במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל משם ישקיף לעד על העיר שכל כך אהב.

רון נחמן נולד ב-6.8.1942.

בן לאב שהיה סגן ראש עירית נס ציונה ואם שהייתה בת למייסדי נס ציונה ממשפחות לרר - בוקסר.

רון נחמן הינו בוגר תואר ראשון מדעי המדינה ובלימודי עבודה משנת 1970 ותואר ראשון במשפטים בשנת 1980 - באוניברסיטת תל-אביב.

ב-1972 נמנה רון על מקימי "גרעין תל אביב" שייעד את עצמו להקמת יישוב בשומרון שמאוחר יותר נקרא - אריאל. באותה עת היה רון עובד בכיר בתע"ש וחבר בוועד העובדים. הוא נענה לקריאתו של שר הביטחון דאז משה דיין להקים גרעיני התיישבות בשומרון. בנובמבר 1977 נבחר ליו"ר גרעין ת"א וגייס למעלה מ-1,300 משפחות, מתוכן נבחרו 56 משפחות אשר חלק גדול מהן נמנו על חבריו בתע"ש והביא אותן אל אחת הגבעות שכולה סלעים וטרשים בשומרון. ביחד עם חבריו ובהתאם להחלטת ממשלה החליטו לייסד על אותה גבעה את היישוב אריאל.

ב-17.8.1978 עלו המשפחות הראשונות על הקרקע. רון הקים את מועצת המתיישבים ועמד בראשה, בשנת 1979 הביא את צוות ההקמה של משרד השיכון/הבניה הכפרית אשר כיהן עד 1981. אז, עפ"י החלטת ממשלה הפך היישוב למועצה מקומית ומונה ראש מועצה, יעקב פייטלסון כשרון מכהן כסגנו, ובמקביל  ובמקביל שימש כסמנכ"ל רשות השידור.

בשנת 1985 הוכרזו הבחירות הראשונות למועצה נבחרת באריאל, ומאז - מאי 1985 מכהן רון כראש המועצה, ומ-1998 עם הכרזת אריאל לעיר - כראש העיר, עד עצם היום הזה.

רון נבחר לכנסת ה-13 ושימש כחבר בוועדות הכספים והחוקה חוק ומשפט ואף נבחר לכנסת ה-14 אולם ויתר על כהונתו בכנסת תוך העדפת תפקידו כראש המועצה באריאל.

בהיותו עובד מדינה (תע"ש) עמד על כך שהעיר תוקם ותפותח עפ"י החלטות ממשלות ישראל לדורותיהן.

רון וחבריו כמו גם ממשלת ישראל ראו בהקמת היישוב אריאל יעד לאומי וחתרו במשותף לפתח יישוב עירוני יהודי חזק וגדול בשטחי האוטונומיה אשר לימים יסופח לשטחי מדינת ישראל ויעבה את גבולה המזרחי.

רון חתר ואף השפיע על מתן עדיפות לאכלוס מהיר ומסיבי של אלפי משפחות בתחומי העיר אריאל מתוך מרקם החברה הישראלית ובתוכן ותיקים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים ויזמים למיניהם.

ב-1989 יזם קליטה של עולים מבריה"מ לשעבר וכ-9,000 איש אכן התיישבו באריאל.

בתהליך האכלוס של היישוב השפיע רון על מתן עדיפות למשפחות עם ילדים מתוך אמונה שככל שמספר הילדים יהיה גדול יותר כן תגדל האפשרות להפעלת מוסדות חינוך ותרבות לילדים ונוער במתכונת וברמה גבוהים ככל שניתן. ההנחה הייתה כי ככל שיינתנו שירותי חינוך ותרבות טובים יותר כך ייווצר קשר הדוק יותר של המתיישבים ליישוב וכך ניתן יהיה לגרום לכך שאריאל תהווה מקור משיכה למשפחות נוספות.

מתוך כוונת מכוון ניתב רון את מאמצי ההסברה ושכנוע לקליטת תושבים חדשים מקרב הציבור החילוני דווקא ובכך לבדל את העיר אריאל ממה שכונה בפי כל:  "התנחלות".

תהליך הקליטה נועד לאנשים בעלי מוטיבציה אידיאולוגית אשר יכולים לחיות זה לצד זה והם באים מהרובד הסובלני של החברה, בעלי יכולות תעסוקתיות, אשר נכונים לעבוד וליצור במגוון רחב של תחומים.

בד בבד עם הקמת היישוב וגיבוש תוכניות הבינוי שלו החל רון בתכנון והקמה של אזור תעשיה ליד היישוב אשר מותאם במגוון תעשיותיו לאופי ויכולות התעסוקה של האוכלוסיה באריאל.

בשנת 1982 מונה רון ע"י מנכ"ל תע"ש ובהנחיית שר הביטחון להקים את איזור התעשייה בברקן. אזור התעשייה הוקם גם מתוך ראיה קודמת של מתן פתרונות תעסוקה לנשים מן היישוב, ואכן כך קרה שאזור התעשייה קרם עור וגידים תוך שהוא קולט לתוכו תעשיות ממרכז הארץ ומאכלס אותן, ומעביר אליהן עובדים מאריאל.

בין השנים 1981-1985 תכנן משרד השיכון את הקמת אריאל כעיר גנים שאינה בנויה בצפיפות ומכילה בתוכה גנים ציבוריים, גינות נוי ציבוריות וירק רב.

רוב הבתים באריאל נרכשו ע"י המתיישבים ובחלקם נבנו במסגרות "בנה ביתך".

בעיר אריאל הוקמו מערך תקשורת ואינטרנט במסגרת "עיר חכמה" לרווחת התושבים והוצב מערך בטחוני פנימי להבטחת שלומם של התושבים.

חלק מהבעיות אשר ליוו את העיר לאורך כל שנותיה נבע ממגבלת משאבים כספיים לדיור, למוסדות חינוך בריאות ורווחה, נוער וספורט, וכן לעיצוב מכללה אקדמית אשר הצטרפה למגוון היעדים האסטרטגיים אשר רון הציב לאריאל.

בהקשר זה פעל רון ללא ליאות במוסדות הממשלה והכנסת, בתנועות המיישבים למיניהן, בגיוס משאבים של תורמים מחו"ל, בתביעה בלתי מתפשרת לתת ליישוב את המימון הראוי להגשמת היעדים שלו.

בתחום הפרויקטים הציבוריים הוקם באריאל מרכז ספורט עירוני מהגדולים והטובים בארץ כולו במימון תרומות מחו"ל, הוקם פארק הנחל לנוחיות התושבים. הוצבו כיכרות, צמתים, כבישים, רשת תאורה ומערכת חיסכון באנרגיה בהשקעות גדולות וכבדות. נשלמה בניית היכל תרבות יפהפה המביא מופעים, הצגות ובידור לתושבי העיר. נבנו מקוואות ובתי כנסת בשכונות המאוכלסות בתושבים דתיים.

בעיר אריאל קיימים סניפים של משרדים ממשלתיים כגון: משרד הפנים, משרד התחבורה, ביטוח לאומי, לשכת רישום מקרקעין (טאבו), מכון לקידום הילד, בריאות הנפש, 4 קופות חולים, מוסדות כיבוי אש ומד"א, המשרד לאיכות הסביבה הוועד למען החייל ויד שרה, כל אלה נותנים לתושבי העיר והסביבה שירותים ככל עיר בישראל.

בנוסף על כל אלה הוקמה בשנת 1982 מכללת יהודה ושומרון אשר הפכה ברבות השנים ל"מרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון" אשר כיום לומדים בה למעלה מ-13 אלף סטודנטים. במרכז זה פעילים יותר מ-260 מדענים, כ-70 פרופסורים המשלבים בתוכו הוראה ומחקר. המרכז נמצא בהליך שדרוג לאוניברסיטה והליך זה יושלם בקרוב. המרכז לא היה קם ללא שיתוף פעולה בחזון הקמתו, בתהליכי בנייתו ובייצוב מעמדו ללא מעורבותו של רון ביחד עם מקימיו האקדמיים.

יו"ר הכנסת ספד לרון נחמן, ואמר כי "רון שהיה דור שלישי לבוני הארץ, לא רק חלם על בניין הארץ, אלא גם הגשים. אין אנשים רבים, כמו רון נחמן שהטביע את חותמו על תולדות ההתיישבות. רון היה איש הגשמה, שבנה יש מאין עיר בישראל."

ריבלין הוסיף: "רון לא בנה את הארץ מתוך שנאה או רצון לפגוע בעם אחר, אלא היה מאותם מגשימים שבנו את הארץ מתוך אהבה ואמונה. רון היה ויישאר סמל לאדם שנאבק להגשמת החלום הציוני, מול מכשולים גופניים ולחצים מבית ומבחוץ, ויכל להם. יהי זכרו ברוך".


שר החינוך, גדעון סער, הביע צער על פטירתו של ראש העיר אריאל, רון נחמן: ״רון היה חלוץ בעל עוצמה אדירה של חזון ואמונה. בכוח חזונו ומנהיגותו המיוחדת הוא הקים את אריאל שבשומרון והפך אותה לעיר בישראל. רון היה ציוני מובהק, שאהבת ארץ ישראל ומדינת ישראל יקדו בליבו. רון נחמן היה אדם נחוש שעבד ולחם עד יומו האחרון למען הדרך והערכים שבהם האמין.הוא לחם באומץ גם במחלה הקשה, שהכריעה אותו לבסוף, אך מעט מאוד אנשים זוכים, כפי שזכה רון נחמן, להותיר את חותמם באמצעות מפעל חייהם העומד על תילו גם אחרי לכתם.

 שרת התרבות והספורט לימור לבנת קיבלה בצער רב את ההודעה על מותו של ראש עיריית אריאל רון נחמן ז"ל: "רון ז"ל היה לי לאורך השנים חבר יקר ושותף אמיץ לדרך. הוא היה אדם ערכי שאהב את ארץ ישראל ועם ישראל, ותמיד נזכור את תרומתו האדירה להתפתחות ההתיישבות יהודה ושומרון''.

ח"כ יעקב כ"ץ (הבית היהודי - האיחוד הלאומי) על רון נחמן ז"ל: "מתאבל על חבר יקר מבוניה הגדולים של הארץ, מייסד ומקים עיר גדולה בשומרון. עמדה לנו הזכות להכפיל עמו את אריאל בהיותי עוזר שר השיכון במממשלת שמיר. מאמציו של להתפחותה של אריאל מול ממשלות ישראל היו לשם דבר. חלומו ומלחמותיו עליו כדי להגשימו יעמדו לסמל בזכרון העם היהודי והציונות לעד".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS