האסיפה הבוחרת את הרבנים תמנה 200 חברים במקום 150 עד כה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הרבנות הראשית לישראל (תיקון - כשירות רב ראשי והרכב האסיפה הבוחרת), שהגיש ח"כ אלעזר שטרן וקבוצת ח"כים. רק מי שרכש ניסיון כדיין ובנוסף, עבר בחינות הסמכה לרב עיר או שרכש ניסיון כרב עיר ועבר בחינות הסמכה לדיינות, יוכל לכהן כרב ראשי לישראל.רק בנט אורבך ושקד התייצבו להצבעה בבית היהודי.

עידן הראל ו23/05/2013

ההצעה באה לקבוע כי רק מי שרכש ניסיון כדיין ובנוסף, עבר בחינות הסמכה לרב עיר או שרכש ניסיון כרב עיר ועבר בחינות הסמכה לדיינות, יוכל לכהן כרב ראשי לישראל. כמו כן, מי שכיהן כדיין, כרב עיר או רב מועצה מקומית יוכל להיות חבר במועצת הרבנות.

באשר לאסיפה הבוחרת, מוצע להגדיל את מספרם הכולל של חברי האסיפה ב-50 חברים נוספים, כך שתמנה200 חברים, ולקבוע חובת ייצוג הולם לנשים, רבני קיבוצים ורבני מושבים באסיפה.במקום בו נדרש מינוי רבנים לוועדה הבוחרת על ידי הרבנים הראשיים ובאותה עת לא מכהנים רבנים ראשיים נבחרים, ימונו הרבנים לוועדה הבוחרת על ידי הממשלה, בהתייעצות עם שר המשפטים וראש הממשלה. כנציגי ציבור מכוח תפקיד יכהנו רק נציגים מכוח בחירה ולא מכוח מינוי. לבסוף, מוצע כי גם שר המשפטים יהיה ממונה על ביצוע החוק, בנוסף לראש הממשלה.

בדברי ההסבר נכתב כי "הרבנים הראשיים לישראל נושאים בתפקיד כפול: התפקיד הראשון, הממונה על רבני הערים ושירותי הדת המקומיים, והתפקיד השני, נשיא בית הדין הגדול. לפיכך,ראוי שרב ראשי לישראל יהיה בעל ידע וניסיון הדרושים להתמודדות עם תפקידים מורכבים אלה.

מאז נחקק חוק הרבנות הראשית בשנת 1980 גדלה האוכלוסייה במדינת ישראל באופן ניכר. בשל כך,מוצע להגדיל את מספרם הכולל של חברי האסיפה הבוחרת.

בנוסף, בעבר לא זכו הנשים לכל ייצוג באסיפה הבוחרת וגם כיום מספרן קטן ביותר, כ-2% בלבד, בעוד שחלקן באוכלוסייה הוא כ-50%. מעבר לעקרון היסוד של השוויון המגדרי, קיימת באסיפה הבוחרת בהרכבה הנוכחי אפליה מובנית של נשים, כיוון שלמעלה מ-50% מהאסיפה מורכבת מרבנים, ונשים מודרות באופן גורף מחלק זה באסיפה. בית המשפט העליון חוזר בעקביות על החובה לעשות מאמץ להביא למצב בו יהיה ייצוג הולם לנשים, כשהדבר אינו נוגד את הדין הדתי. כך ראוי לעשות גם במקרה דנן".

נציג הממשלה,שר החינוך שי פירון אמר בתשובה כי הממשלה תומכת בהגדלת מספרם של חברי הגוף הבוחר,אך מתנגדת לשינוי התנאים לכשירות למועמד.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התנגד לחוק ואמר כי מדובר בשינוי כלי המשחק תוך כדי הליך הבחירה, והזכיר כי הבחירות אמורות להתקיים בחודשיים הקרובים. "מדובר בחוק פרסונלי, שנועד לקדם מועמדותו של אדם מסוים,וכל מטרתכם למנוע השתלבותם של חרדים ברבנות הראשית. מטרתכם היא הרס הדת ועליכם לבקש סליחה מהמתנגדים להקמתה של הרבנות-הראשית", אמר.

53 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית ו- 14 התנגדו לה. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת והיא שתכריע באיזו וועדה יוכן החוק לקריאה ראשונה.

בבית היהודי עלו המחלוקות הפנימיות לפני השטח כאשר רק השרים בנט ואורךב וח''כ שקד התייצבו במליאה והצביעו בעד החוק.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ג טבת התש"פ 20.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS