עורך העיתון 'בשבע': "הציבור הדתי-לאומי לא יתאחד סביב ההחלטה לתמוך ברב סתיו"

עורך העיתון 'בשבע' עמנואל שילה בטורו הקבוע 'שולחן עורך' מתייחס לבחירת הבית היהודי ברב סתיו "ההחלטה לתמוך ברב סתיו היא מחטף שהתקבל באופן לא ראוי ובפורום הלא נכון ולכן הציבור הדתי-לאומי לא יתאחד סביבה", כותב עורך העיתון ומבקר את הגורמים השונים "שלא עושים חשק לתמוך במועמדותו של הרב סתיו".

עמנואל שילה ו09/06/2013

עמנואל שילה (צילום: באדיבות נפתלי רזניקוביץ)

למרות שנמנעתי מלכתוב זאת עד כה, קוראיו הקבועים של הטור הזה לא יופתעו לשמוע שמבין שלושת המועמדים שנותרו כעת לאחר שמועמדותו של הרב אריאל ירדה מהפרק, הרב סתיו אינו המועמד המועדף עליי אישית. מעולם לא הצטרפנו למי שפוסלים אותו, אנו מכירים במעלותיו ונתנו לו בעיתון במה יפה כמו לרבנים האחרים לפרוש את משנתו. אם בלהט המחלוקת היו מי שהתבטאו כלפיו באופן לא ראוי, זה לא קרה בבית ספרנו. אבל יש לנו אי-הסכמה לא מאתמול עם התנהלותם של הרב סתיו וחבריו מול האליטה החילונית-אשכנזית, שנראית לנו פשרנית ומתחנחנת מדיי.

יחסי הציבור המצוינים של צוהר נקנו במחיר של ויתור לא פעם על אמירה תורנית שאינה ערבה לאוזן אליטות השמאל והתקשורת. לפעמים גם בדרך של אבחנה בין הרבנים הרעים - הם, לרבנים הטובים - אנחנו. עיניהם נשואות בעיקר לטיפוח היחסים עם האליטה השמאלנית-אשכנזית, בעוד שאת הציבור המזרחי המסורתי שאפשר לקרבו ליהדות בנקל הם משאירים בידיה של ש"ס. מפעל החתונות שלהם חשוב מאוד לשמירת הזהות היהודית, אבל בעוד תנועות כמו חב"ד וברסלב מחזירות בתשובה מאות ואלפים, הם מסתפקים בפירורים בדמות השתתפות מזדמנת של חילונים באירועים דתיים מותאמים לטעמם.

השמענו כבר בעבר את הביקורת שלנו על ניהול קמפיין בחירות לרבנות בסגנון המקובל במערכת הפוליטית, קמפיין שעולה מיליונים, מוזיל את כבוד הרבנות ויוצר תלות ומחויבות כלפי בעלי ממון. שני גורמים נוספו לאחרונה שלא עושים חשק לתמוך במועמדותו של הרב סתיו. האחד הוא היחס הפושר שלו ובעיקר של תומכיו שתרם להכשלת הרעיון הנכון והראוי של הרצת הרב יעקב אריאל כמועמד מוסכם. הגורם השני הוא הנחות יסוד, טענות והלכי רוח שמלווים את מסע הבחירות שלו, שהקמפיין נגד "התערבות הרבנים" הוא רק אחד מהם.

התפישה הרואה ברב הראשי בעיקר רב של החילונים לא מקובלת עלינו. אם כך אתם חושבים אז תנו לחילונים לבחור לעצמם רב, ואל תצפו מאיתנו הדתיים להשתתף בבחירתו או לקבל את סמכותו. ואל תתפלאו אם בפעם הבאה זו תהיה בכלל רבה, אולי גם רפורמית. הרעיון של רב ראשי בעיקר לחילונים בוודאי אינו מתאים לחזונו של מייסד הרבנות הראשית, הראי"ה קוק. בעצם, זוהי גישתם כלפי הרבנות של החרדים, אשר אינם שולחים לשם את בכירי רבניהם מכיוון שלדעתם הרבנות הראשית לא אמורה להיות סמכות הלכתית כלפי הציבור הדתי אלא משהו ייצוגי כלפי המדינה החילונית.   

עד לתחילת השבוע התנהל נפתלי בנט בזהירות ובסבלנות בסוגיית הבחירות לרבנות הראשית. נראה כי בסוף השבוע שעבר נשבר כוח עמידתו מול הקריאות הרמות מכיוון יציע העיתונאים, בעיקר במקור ראשון, שדרשו ממנו שוב ושוב לתמוך בגלוי ברב סתיו, להפסיק להתחשב בדעת הרבנים, להתעלם מדעתם של חלק מבוחריו ולקחת לידיו את ההחלטה. בצעד נדיר פרסמו שלושת בכירי העיתון - שלמה בן-צבי, אורי אליצור וחגי סגל - מאמר משותף על שער העיתון, שבו קראו לרבנים להפסיק להתערב ולפוליטיקאים לקחת את ההכרעה לידיהם.

המאמר מסתיים בטונים מאיימים. שלושת הכותבים בטוחים שהם מייצגים את מצביעי הבית היהודי בדרישתם שאפילו בנושא הרבנות הרבנים לא יתערבו. הם מתרים בח"כים כי "הבוחר יתקשה לסלוח לכם אם תצפצפו עליו". כותבים אחרים בעיתון התבטאו אפילו ביתר חריפות. ביום ראשון בנט נכנע לקריאות מיציע העיתונאים, לקח לידיו את ההחלטות, ובאופן בלתי נמנע גם עשה טעויות.

בנט מבין בהרבה דברים: צבא, עסקים, מדיניות, פוליטיקה. רבנות זה לא התחום שלו. וגם לא משרד הדתות, שאת ניהולו המלא כדאי שישאיר בידיו המנוסות של סגן השר, הרב אלי בן-דהאן. לבנט יש מספיק משימות בוערות בממשלה, בקבינט ובמשרדים האחרים שהוא אחראי עליהם. בכלל, מתבקש שמשרד הדתות בו מכהן סגן שר מטעם 'תקומה' יעמוד תחת אחריותו של השר היחיד מטעמה - אורי אריאל. כאשר השר הממונה עליו הוא בנט, מה הסיכויים שסגן השר בן-דהאן יוכל לעמוד מול לחציו שיצביע, למשל, בעד הרב סתיו?

האופן שבו התנהלה ההצבעה מותיר רושם של מחטף לא שקול ולא הגון. חברי הסיעה התבקשו להצביע בעד או נגד תמיכה ברב סתיו. לא ניתנה אפשרות להצביע בעד אחד מהמועמדים האחרים - הרב שפירא או הרב איגרא. לא הייתה שום שקיפות של תהליך ספירת הקולות, ועד לרגע זה מסתירים מהציבור ומהתקשורת ואפילו מחברי הסיעה עצמם את יחסי הכוחות בין תומכי ההצעה למתנגדיה.

אז יפה שבסיעת הבית היהודי שומרים על אחדות השורות, לפחות למראית עין, ומתייצבים כאיש אחד מאחורי ההחלטה. אבל אם מישהו משלה את עצמו שכעת יתייצב כל הציבור הדתי-לאומי ובמיוחד עולם התורה שלו מאחורי מועמדותו של הרב סתיו, אז צר לי - זה לא יעבור. צריך לדעת לקבל הכרעות ציבוריות גם כשהן לא לטעמך, אבל לא כך מקבלים הכרעות שכאלה: לא בפורום הזה ולא באופן הזה.

הטור המלא יתפרסם בעיתון 'בשבע'

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. לא הןפתעתי-החרדלי"ם קרובים יותר לחרדים,מאשר לציונים דתיים
    (09/06/2013)
  2. איזה מזל שעיתון בשבע מתנגד לרב סתיו ולרב ולרב ותומך במלמד
    (10/06/2013)
    וואו אני שמח על מאמרך הרי הייתי נבהל לו המטיף בשבע עם פטרונו המלמד היו שוקלי במשקל דעותיהם שישנה מציאות אחרת מלבד מועצת גדולי הדור של הרבנים מישע גדולים ככל שהיו דעותיהם הינם דעה שנוגעת בכנף לערכי הציונות היהודי צמשלבת נכונות לקבל מכל יהודי ולשתף כל יהודי ברוח ישראל גם אם הוא לא מתפלל לאלוהי המתנחלים
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS