נשיא תנועת המזרחי העולמי בא לקיבוץ

נשיא תנועת המזרחי העולמי, קורט רוטשילד, היה אורח תנועת הקיבוץ הדתי, וסייר בקיבוצים דתיים, מוסדות חינוך ופרויקטים קהילתיים בגלבוע ובעמק המעיינות.

ליאת עפרי ו24/06/2013

(צילום: באדיבות רוני חסיד)

(צילום: באדיבות רוני חסיד)

קורט רוטשילד עלה לארץ מקנדה לפני כשנתיים, בגיל 90, לאחר עשרות שנים של פעילות ציבורית ענפה במסגרת המזרחי, ותמיכה במפעלי חינוך ועליה של האורתודוכסיה המודרנית בצפון אמריקה. עם עלייתו ביקש קורט ממזכ"ל הקבה"ד לארגן לו ביקור בקיבוצים הדתיים, כדי להכיר מקרוב את ההתיישבות הציונית-דתית ואת המשתתפים בתוכניות החינוכיות להם סייע ובהם תמך.

את הסיור ליוו סולי סאקס, מזכ"ל המזרחי העולמי, נחמיה רפל, מזכ"ל הקיבוץ הדתי ויו"ר ועדת הכספים של המזרחי העולמי, והמדריך לידיעת הארץ לוי גבעון, בן וחבר קיבוץ טירת צבי, שהסביר לאורך כל הסיור על הגיאוגרפיה והמורשת של האזור.

הסיור נפתח בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, בה שמע האורח מראש הישיבה הרב יהודה גלעד על ייחודה של הישיבה מבחינת השירות הצבאי המלא של תלמידיה, ועל האופקים הרחבים הנפתחים בפני התלמידים. קורט התרשם עמוקות מספריית העיון של הישיבה, שיש בה ייצוג למגוון רחב של דעות והשקפות. במהלך סיור מקיף בקיבוץ מעלה גלבוע התרגש קורט מתנופת הבנייה בשכונה הקיבוצית החדשה, וגילה התעניינות מרובה בצדדים הכלכליים של הקיבוץ.

בקיבוץ מירב הוצגו בפני רוטשילד שני מפעלי חינוך וחסד מיוחדים: "בית הילד", המהווה משפחתון לילדים שאינם יכולים להישאר בבית הוריהם, ו"בית בגלבוע" המיועד לנשים בוגרות הזקוקות לסביבה תומכת. האורח חזר וציין את התפעלותו מיכולתם של חברים בקיבוץ צעיר לעשות כל כך הרבה למען אחרים הזקוקים להם.

את חלקו השני של הסיור בעמק המעיינות פתח האורח במעין המפורסם של עין הנצי"ב, ועמד על סוד קסמו המיוחד. בין המתרחצים היו גם עולים מארה"ב וקנדה, שהסבירו לרוטשילד שעמק המעיינות הוא פתחו של גן-עדן.

בבית המדרש של מדרשת עין הנצי"ב פגש רוטשילד בתלמידה בת עירו מקנדה, ושוחח עימה בהרחבה על משפחתה, על המניעים שהביאו אותה להקדיש שנה ללימודים בארץ ישראל, ועל החלטתה ללמוד דווקא במדרשת עין הנצי"ב. בהתרגשות שמע קורט על קבוצה של עשר בנות הלומדות במדרשה והמסיימות את לימוד מסכת תענית הבבלית, כאשר את "הסיום" הן תעשינה במסגרת אירוע סוף השנה בו ישתתפו כל ההורים.

הסיור נחתם בביקור מרגש בטירת צבי, בבית המדרש על שם הרב צבי הירש קלישר, בו חיכו לו שניים מחברי טירת צבי, חניכיו של קורט בשנות ה- 50 של המאה הקודמת, שניהם מדריכים לשעבר במחנה הקיץ של בני עקיבא בצפון אמריקה. "הם הזכירו לי נשכחות, מפעילותי הציבורית כאשר הייתי בן 30", אמר רוטשילד בסיום המפגש.

נחמיה רפל אמר שהביקור הוא כבוד גדול עבור הקיבוץ הדתי. שיתוף הפעולה בין הקיבוץ הדתי לבין המזרחי העולמי שזור על פני עשרות שנים, ובא לידי ביטוי במאות בוגרי בני עקיבא עולמי שהינם כיום חברים מן המניין בקיבוצים, וכן בתמיכה המתמשכת של המזרחי העולמי במוסדות התורניים של הקיבוץ הדתי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', ה' ניסן התש"פ 30.03.2020
פרשת צו
כניסה: 18:20 | יציאה: 19:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS