השר אורבך:''הדתיים המתונים צריכים להיות יותר אקטיביסטים''

ארגון רבני בית הלל הקים מועצה ציבורית בה חברים בין היתר:השר אורי אורבך, סגן השר זאב אלקין, ח"כ עליזה לביא, ח"כ אלעזר שטרן פרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא אוני' בר אילן ועוד.בפאנל בנושא זהות יהודית בחברה הישראלית קראו המשתתפים לחזק את הציבור הדתי המתון.

עמי שרון ו30/06/2013

מימין לשמאל: הרב רונן נויבירט, ח"כ אלעזר שטרן, פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, יועז הנדל, ח"כ עליזה לביא (צילום: בועז רבינוביץ)

ביום חמישי האחרון התכנסה לראשונה המועצה הציבורית של ארגון רבני בית הלל הכוללת מעל למאה מנהיגי ציבור בתחומי העשייה והפעילות השונים בחברה הישראלית הכוללת בין השאר אנשי אקדמיה, תקשורת, חינוך, עסקים, משפט ועוד. 

בכינוס הראשון עסקו החברים בדרכים להובלת שינוי חברתי בענייני דת, חברה ומדינה וערכו דיונים בשולחנות עגולים בנושאים שעל סדר היום הציבורי הכוללים בין השאר את מעמד האישה בעולם היהדות, בעיית העגונות ומסורבות הגט במדינת ישראל, צבא והלכה, סוגיית הגיור במדינת ישראל, יחסי דתיים וחילוניים, הנישואין בישראל, צדק חברתי, מערכת החינוך בישראל, היהדות ומערכת המשפט בישראל, היחס לזרים במדינת ישראל, תרבות יהודית וישראלית ומעמדה של השבת במרחב הציבורי.

בנוסף, התקיים מושב נבחרי ציבור שעסק בדרכים ליצירת זהות יהודית משותפת בחברה הישראלית בהשתתפות השר אורי אורבך, סגן השר זאב אלקין, ח"כ עליזה לביא, ח"כ אלעזר שטרן ובהנחיית הרב יהודה גלעד. את הכנס יסכמו ג'קי לוי, פרופ' ורד נועם ופרופ' בני איש שלום.

לשאלתו של הרב יהודה גלעד, מנחה הפאנל, בנושא מה הם כחברי כנסת רוצים וצריכים מבית הלל כהנהגה תורנית קשובה ענה ח"כ והשר אורי אורבך: "אני מבקש מכם להמשיך את הדיונים המעמיקים שאתם עושים, עצם הדיונים הם חשובים אך הם צריכים לצאת החוצה אל הציבור בצורה יותר נרחבת. אני רוצה שתהיו כוח משמעותי רציני ושגם המתינות תהיה קיצונית קצת. המתונים בעייתם שהם נלחמים גם במתינות, בית הלל צריכים להיות יותר אקטיביסיטים כדי שיראו לחץ גם מהציבור המתון".

ח"כ עליזה לביא ענתה "אני לומדת מהדיון כאן, בכנס המועצה הציבורית של בית הלל, שאנו הפוליטיקאים צריכים לשתף פעולה, תודה לכם בית הלל שאפשרת לנו הפוליטיקאים לשוחח. אני צריכה אתכם, תלמדו אותנו הפוליטיקאים איך עושים זאת נכון, אנחנו לא יכולים לבד, אני מבקשת שתחזירו את האומץ ההלכתי לעולם ההלכה"
ח"כ אלעזר שטרן הוסיף: "תעזרו לנו לפעול בתוך עולם ההלכה שיודעת לקבל החלטות שמחוברות לחברה הישראלית ומבינה שחלון ההזדמנויות לא הולך ומתרחב. בית הלל תעזרו לנו לעשות את השינוי".

המועצה הציבורית קמה לצד הגוף הרבני של בית הלל, כדי לממש את חזון השותפות עם הציבור. מהותו של ארגון בית הלל הוא הקשבה לציבור והשותפות עם כלל ישראל, רבני בית הלל מאמינים, כי בתקופתנו אין אפשרות להנהגה תורנית לפעול במנותק מן הציבור אם ברצונה להיות רלוונטית. מטרת המועצה הציבורית היא למפות את האתגרים המרכזיים העומדים בפני החברה הישראלית בנושאי יהדות, דת ומדינה ולחשוב יחדיו על דרכי פעולה להתמודדות מול אתגרים אלו.

הרב רונן נויבירט, מנכ"ל בית הלל: "מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים ביותר לגבי הזהות היהודית של החברה הישראלית. יש חובה לשנות את השיח הציבורי בנושאי דת ומדינה ממקום של חיכוך למקום של חיבור. ניסינו לעשות זאת בבית הלל בשנה האחרונה ע"י הקמת הנהגה רבנית קשובה אמיצה. אנו מאמינים שהחיבור שעשינו ביום חמישי האחרון עם מנהיגים מרכזיים בחברה הישראלית מתחומים שונים של עשייה, יסייע באופן משמעותי בשינוי השיח בחברה הישראלית ובמיצוב היהדות כגורם מלכד"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ט שבט התש"פ 24.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS