סופה לבנה- מלאכים בירוק

בזמן הסערה מצאו עצמם עשרות עובדי קק"ל, בניצוחו של היו"ר אפי שטנצלר, מטפלים בחילוץ נוסעים אוטובוס שנתקע סמוך למירון, או בפריצת הדרכים לערים הנצורות אריאל וצפת, מסייעים לעובדי חברת החשמל ועוד.

עטרת זרביב ו18/12/2013

(צילום: באדיבות קק"ל)

(צילום: באדיבות קק"ל)

בזמן שמדינת ישראל מתחילה להתאושש מהסערה ומתחילה 'סערה' חדשה סביב מחדלי הרשויות השונות בטיפול בעשרות אלפי אזרחים ברחבי המדינה, שנותרו ימים שלמים ללא חשמל, מים חמים או ציוד אלמנטרי בסיסי לקיום היום יומי שלהם, חשוב גם לראות  את חצי הכוס המלאה. זו, שמבטאת יותר מכל, את המושג 'ערבות הדדית' בעיתות של משבר.

מחמם את הלב, תרתי משמע, היה לראות כיצד גופים וארגונים התעשתו ברגעי האמת ויצאו לשטח לסייע לאלפי אנשים ומשפחות שנמצאו במצוקה אמיתית, מבלי שנדרשו לכך, והודות לפעילותם הנמרצת, הבלתי מתפשרת, גברו על איתני הטבע. ניצחון הרוח על הרוחות, הגשמים והשלגים.

גוף כזה היא קרן קימת ישראל. גוף שמזוהה עם הטבע, הסביבה, נטיעת עצים, הקמת פארקים ירוקים, שימור יערות ועוד המון דברים טובים וירוקים. אז מסתבר שברגעי אמת, העובדים של קק"ל- הם לוחמים ומחלצים ברמ"ח אבריהם ושס"ה גידיהם.  מבלי שהתכוננו למציאות הזו (בדיעבד אף אחד לא התכונן לשיתוק של מדינה עקב פגעי מזג האוויר) מצאו עצמם עשרות עובדי קק"ל, בניצוחו של היו"ר אפי שטנצלר, מטפלים בחילוץ נוסעים אוטובוס שנתקע סמוך למירון, או בפריצת הדרכים לערים הנצורות אריאל וצפת, מסייעים לעובדי חברת החשמל ועוד.

די לשמוע את מילות התודה והברכה מצד ראשי הערים כמו גם אזרחים מן השורה, שזכו לאותו סיוע של 'מלאכים בירוק' בימי הסופה העזה, כדי להבין את גודל התרומה של עובדי הקרן הקימת לישראל.

אחרי שפתחו את צירי התנועה לעירו, לראש העיר אריאל אלי שבירו, יש רק מילים טובות להגיד על קק"ל והעומד בראשה.

אני רוצה לומר תודה רבה לקק"ל שעשו עבורנו עבודה נהדרת וסייעו לנו מאוד בפתיחת הציר המרכזי לישוב ואף פתחו את הגישה לאחת השכונות שהייתה נצורה. אנשי קק"ל עבדו סביב השעון, 24 שעות ביממה, בסיוע שני כלים כבדים שהביאו עמם במיוחד לכאן. המדובר בשכונה שהייתה נצורה מיום רביעי ועד אתמול, וללא חשמל קצת יותר מ-24 שעות. למרבה המזל, הצלחנו להגיע לכל הבתים בעזרת רכבי 4X4 ובעזרת קקל להעניק סיוע לתושבים. חשוב לי להדגיש את הסיוע הראשוני שקיבלנו כאן מאנשי קק"ל, שהיה חיוני לנו ביותר בשעות הקשות חווינו כאן.

היה זמן קצר לאחר שעובדי קק"ל סייעו לפתיחת הציר לצפת, קיבל יו"ר קק"ל אפי שטנצלר שיחת טלפון בהולה מראש העיר אריאל, אליהו שבירו, בבקשה לעזרה ולשליחת כוחות של קק״ל עם ציוד הנדסי כבד לסיוע חירום לעיר הנצורה. יותר מ- 30 שעות העיר הייתה נצורה. אין יוצא ואין בא. אמבולנסים לא יכלו להגיע לאנשים שהיו זקוקים לעזרה. אזור האוניברסיטה וכל השכונות הגבוהות היו סגורות לחלוטין ומנותקות מחשמל. שבירו ביקש משטנצלר לשלוח את כוחות קק"ל לפתוח את הציר הראשי לעיר- כביש 100.

יו"ר קק"ל לא חשב פעמיים, הורה למנהל מרחב מרכז, חיים מסינג, לחבור לראש העיר ולהפנות לאריאל את הכלים הכבדים לטובת פתיחת הצירים וסיוע של אנשי קק״ל בחילוץ אזרחים הנצורים בבתיהם וזקוקים לעזרה רפואית. באריאל אומרים כי ההתגייסות של אנשי קק"ל, הצילה חיי תושבים. לא פחות. מילים דומות, כאמור, שומעים גם מאנשי צפת.

גם כאן, יו"ר קק"ל נענה בזמן הסופה לקריאות המצוקה של אילן שוחט, ראש עיריית צפת, ולאחר שיחה עמו, הורה למרחב מרכז של קק״ל להתגייס לעזרת מרחב צפון של קק״ל. יחד העלו שיירה של כלים כבדים אותם הביאו על גבי סמי טריילרים ממרחב המרכז שחברו לחבריהם ממרחב צפון, כדי לשחרר את העיר צפת הנצורה שלרגע נדמה היה שנשכחה מאחור. שעות ספורות לאחר-מכן, פילסו המפלסות של קק״ל, בפיקודו של יפתח הרחול, מנהל מרחב צפון בקק״ל, את שני הצירים המרכזיים שהיו סגורים מראש פינה לצפת - ומצפת לגוש חלאב ומירון.

אנשי קק״ל נכנסו לתוך העיר עם משאיות חילוץ המיועדות לתנאי השטח הקשים ביותר ובשיתוף עם עיריית צפת החלו להעביר קשישים לבתי החולים ולסייע במשימות חירום של הצלת חיים. בהמשך יצא כוח של קק״ל עם כבאיות מיוחדות, בעלת עבירות שטח בתנאים הקשים ביותר, ביחד עם מפלסת, לאזור הר מירון, בניסיון לחלץ אוטובוס נוסעים שנתקע באזור שעות רבות, ביחד עמו היו תקועים שם גם מספר כלי רכב פרטיים הזקוקים לעזרה אף הם. כל 50 הנוסעים חולצו בשלום.

כאמור, במהלך סוף השבוע התגייסה קק"ל לפעולות חילוץ והצלה בכל רחבי הארץ. כלים כבדים, בהם טרקטורים וכבאיות של קק"ל פרצו דרכים לערים הנצורות צפת ואריאל, וכן פינו מפגעים והובילו את כוחות הבטחון.

סה"כ באזור המרכז והצפון פועלים מאז פרצה הסופה ועד עתה עשרות רכבי קק"ל: רכבי 4X4 של קק"ל, כבאיות בהן 2 כבאיות יונימוג של קק"ל וטרקטורים מפלסים של קק"ל.

החל מיום שבת ועד רגע זה, ממשיכים אנשי קק"ל בפעולות בהיקף ארצי בפינוי דרכים וסיוע לרשויות המקומיות למועצות ולחברת חשמל. סיום שחרור העיר צפת כולל רחובותיה, פריצת דרכים לישובי מרום הגליל שעדיין חסומים, ובאזור ירושלים לישובים שהחל מיום שישי הדרכים אליהן חסומות כמו הר אדר.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', כ"ט טבת התש"פ 26.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS