בנט: לא אתן שמדינת ישראל תהיה המקום היחיד שרב יפוטר בשל עמדתו ההלכתית

השר בנט עונה לשאלתה של חברת הכנסת לביא ומביע את דעתו במליאת הכנסת ואומר כי כל נערה צריכה לעשות שירות לאומי או שירות צבאי אך אסור לנו להשתיק את הרבנים הראשיים המביעים את עמדתם בנושא.

עידן הראל ו16/01/2014

(צילום: כנס רמלה)

השר בנט היום במליאת הכנסת במענה לשאילתה של חברת הכנסת לביא: "עמדתי היא שכל נערה צריכה לעשות שירות לאומי או שירות צבאי. זאת הדרך הציונית, זאת הדרך הראויה. אבל הרבנות הראשית לישראל והרבנים הראשיים שהם נבחרים, אני חושב שצריך לאפשר להם להביע את העמדה ההלכתית ולא להשתיק אותם ולא לקרוא לפיטוריהם אם העמדה ההלכתית שהם מציגים לא מוצאת חן בעינינו. זאת לא שיטה. 

אני קיבלתי, ראיתי מכתבים שדורשים שנפטר אותם. אני לא אדון בזה, אני לא אעלה את זה על שולחני. לפי דעתי, גם אין לי סמכותי לזה. אבל גם אם היה לא הייתי מעלה את זה לשולחני כי זאת דמוקרטיה ואני רוצה שהרבנים הראשיים יבטאו את העמדות שהם מאמינים בהן, וכל אחד יחליט האם ללכת בדרך הזאת או לא ללכת בדרך אחרת. לא אתן שמדינת ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם שהרב הראשי מפוטר בגלל שהוא מביע את העמדה ההלכתית שלו. 

השר בנט המשיך ואמר: הדרך לדון בכך היא באמצעות הבמה הציבורית ולא בדרישה לפיטורין וגם לא באמצעות שלילת התואר רב וכינוי הרבנים בשמות הפרטיים שלהם כאילו שהם לא רבנים. לא, הם רבנים ראשיים.  זה לא סוד, שאני העמדתי מועמדים אחרים אבל מרגע שהם נבחרו הם הרבנים הראשיים לישראל והם גם יהיו רבנים טובים גם אם אנחנו חלוקים. אשתי שירתה בצבא, למעשה הכרתי אותה כשהיא היתה חיילת, ואני חושב שכל נערה שמשרתת בצבא או שירות לאומי, זאת דרך ראויה. בשורה התחתונה אנחנו לא נערוף פה ראשים .הקולות שנשמעו פה היו קולות לעריפת ראשים. אז אני מצטער, במדינת ישראל, במדינה היהודית, הרבנים הראשיים יביעו את עמדותיהם ההלכתיות, ואנחנו יכולים לקבל אותן או לא.

השר בנט אמר עוד: אני אישית מאמין שכל נערה חייבת לעשות או שירות לאומי או שירות צבאי. אני מברך את אלה ואלה. אני גם יודע שגם צבא ההגנה לישראל עשה הרבה מאוד עבודה כדי לשנות או לאפשר לנערה דתית לשרת בצבא מבלי לפגום בשמירת המצוות שזה לא היה ככה בעבר - אנחנו יודעים את זה, אני זוכר את זה מתקופתי - אבל היום זה מצב אחר.  אני באמת מברך את צה"ל על כל העבודה בעניין הזה. 

לסיום אמר השר בנט לח"כ לביא: אני מביע את עמדתי כמו שהבעתי. את תביעי את עמדתך. אבל הקו של לדרוש פיטורים של רבנים בגלל שהם הביעו את עמדותיהם ההלכתיות לא מקובל עליי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. האם לפקיד ממשלתי מותר להביע דעה נגד חוקי מדינתו?
    (16/01/2014)
    הרבנים הראשיים הם עובדי מדינה. האם ישראל היא המקום היחידי שבו מאיימים לפטר אנשים בגלל דעתם? האם עובד מדינה בארהב יכול להביע דעה נגד גיוס?
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS