הרב גרוסמן והרב פירר קיבלו את עיטור הנשיא

שני זוכים מהמגזר החרדי הרב גרוסמן והרב פירר קיבלו את עיטור הנשיא- האות הגבוה ביותר בישראל בטקס מרגש בבית הנשיא .

אייל רותם ו03/02/2014

(צילום: באדיבות מארק ניימן)

(צילום: באדיבות מארק ניימן)

בטקס מרגש שהתקיים היום בבית הנשיא בירושלים העניק נשיא המדינה את "עיטור הנשיא" לשנת תשע"ג לשמונת הזוכים, יחידי סגולה מהחברה הישראלית, ובהם שני רבנים מהמגזר החרדי. נשיא המדינה נשא דברים במהלך הטקס המרגש, שיבח את הזוכים ואמר: "אתם ההוכחה שאפשר להאמין ולחלום בגדול ושלעיתים המציאות עולה על הגדולים שבחלומות. עיטור נשיא מדינת ישראל - בא לציין ניצוצות של השראה.  אני מאמין שאתם משמשים דוגמא לרבים אחרים.  לטפח המטמונים העלומים הטמונים באדם. לעודד את הדור הצעיר לתרום מכישוריו לטובת מדינת ישראל והעולם.  להעתיר הערכה, בשם המדינה, על יחידי הסגולה אשר ראויים להוקרה העמוקה ביותר. אתם, זוכים יקרים, ראויים להוקרה העמוקה ביותר שעם מסוגל לבטא".

במהלך הטקס ענד הנשיא באופן אישי את העיטור היוקרתי על צווארם של כל אחד ואחת מן הזוכים ושיבח אותם על פועלם מעורר ההשראה.

נשיא המדינה פנה באופן אישי לשני הרבנים ואמר: " ידידי, הרב גרוסמן, אתה מגדלור נישא שמפיץ אורות של תקווה למאות אלפי ילדים במצוקה. רשת מגדל אור שייסדת היא פעמים רבות הסיכוי האחרון של הנערים לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. הרב אלימלך פירר, הרמב"ם אמר שהיחס לבריאות הוא היחס לחיים.  המתנה הנפלאה ביותר שניתנה לאדם היא חיים. היית ל"מנוע חיפוש", של חיי אדם, היית למרפא, המוצא פתרון לכל חולה באשר הוא. אתה עושה זאת בהתנדבות בלב אוהב.  בשבילך שכר מצווה הוא מצווה".

 

השנה זו השנה השנייה בה מוענק העיטור אשר עיצב סטודנט ישראלי, עליו מוטבע כוכב הצפון שמהווה סמל וביטוי להתוויית דרך, והמנורה שמסמלת את התחדשות המדינה- את הקשר החזק בין העבר להווה ואת יצירת ההמשכיות. בראש העיטור משובץ הביטוי: "משכמו ומעלה" הלקוח מפרק ט' בספר שמואל א': "בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם".

 כזכור, הנשיא פרס החליט לפני כשנתיים על הקמת ועדה מיוחדת בראשות השופט שמגר, שתבחן מיסוד עיטור כבוד אזרחי בישראל, בדומה למדינות רבות בעולם כמו אות ה"הלגיון דה אונר"- המוענק בצרפת, וכמו באיטליה, עיטור כבוד שמעניק הנשיא על פי החוקה האיטלקית. העיטור מוענק ליחידי סגולה (אנשים פרטיים וארגונים) אשר תרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לחברה במדינת ישראל, לתדמיתה בעולם ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות, חזון ותיקון עולם. מאז מיסודו של העיטור היוקרתי זכו בו כ-17 זוכים ביניהם - הנרי קיסינג'ר, נשיא ארה"ב ברק אובמה, הרב עדין שטיינזלץ, ביל קלינטון ואלי ויזל.

הזוכים לשנת תשע"ג:

הרב יצחק דוד גרוסמן קיבל את העיטור, על פועלו זה עשרות בשנים במסירות לטובת נושאים מרכזיים בחברה הישראלית למען בני נוער וילדים במצוקה ובקידום הפריפריה.  הרב גרוסמן ייסד את רשת מוסדות החינוך "מגדל אור" הפועלת מעל ל40 שנים ברמה הארצית. לאחרונה פועל רבות לשילוב האוכלוסייה החרדית באוכלוסייה הכללית. הרב גרוסמן בפעילותו הענפה הפך לסמל ומופת של איש ציבור בעל שליחות ייחודית פורץ דרך.

הרב אלימלך פיהרר קיבל את העיטור ל שהקים במהלך השנים  מערכת סיוע רפואית נדירה לחולים. בלא כל השכלה רפואית פורמלית, רכש הרב פירר בכוחות עצמו ידע עצום בתחום הרפואה, ומזה שנים ארוכות, הפך לכתובת עבור כל חולה ונזקק. פעילות ייחודית זו נעשית על ידי הרב פיהרר בהתמדה, סביב השעון, והוא משרת כל אדם, המבקש את עצתו במסירות, בסבלנות ובאהבה.

תא"ל (מיל') אביגדור קהלני,  40 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים. אביגדור קהלני זכה בעיטור הנשיא על אומץ לבו, מנהיגותו בשדה הקרב, תרומתו רבת השנים לביטחונה של ישראל, על היותו דוגמא ומופת לאלפי צעירים לנכונות לשאת בנטל הביטחוני, ועל פעילותו הציבורית למען רווחת חיילי צה"ל ומפקדיו. קהלני, בעל עיטורי המופת והגבורה, שהוענקו לו על עוז הרוח שגילה בקרבות מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים, מהווה באישיותו ובמעשיו סמל ישראלי יוצא דופן- חייל ומנהיג הניצב תמיד בראש ומשמש דוגמא אישית מובהקת ואיתנה לחייליו, לפקודיו ולעמו. במלחמת יום הכיפורים מונה למפקד הגזרה בקרבות קשים אל מול האויב, ובאומץ לב הוביל את הכוח שהצליח יחד עם רבים אחרים לעצור את הצבא הסורי מלפלוש לאזור הכינרת והשמיד טנקים סורים. מאז ועד היום, פועל קהלני ללא הרף לטובתם של חיילי צה"ל, מערכת הביטחון ובטחון מדינת ישראל.

יו"ר יד ושם אבנר שלו מנימוקי ועדת העיטור: "אבנר שלו פועל ללא לאות, באפיקים מקוריים, להטמעת ערכי יסוד יהודים-ציוניים ואוניברסליים בתודעה הישראלית והעולמית, שהעיקרי שבהם הוא הנצחה משמעותית ובונה של זיכרון השואה. מזה כשני עשורים הוא משקיע את נפשו, את מרצו ואת מיטב יכולותיו למען הנצחת השואה ומשמעויותיה".  אבנר שלו בתפקידו כיו"ר יד ושם יזם תכנית פיתוח רב-שנתית מקיפה שמטרתה להכין את יד ושם להתמודדות עם האתגרים של קיום זיכרון השואה והנחלתו במאה ה- 21. כחלק מתכנית הפיתוח העמיד שלו את החינוך בראש סדר העדיפויות והקים את בית הספר הבין-לאומי להוראת השואה. במסגרת התכנית גם הוקם מכלול מוזיאוני חדש הכולל את המוזיאון החדש לתולדות השואה אשר שלו היה האוצר הראשי שלו.

גברת ליה ון-ליר, כלת פרס ישראל הפועלת רבות לקידום אמנות הקולנוע הישראלי. גברת ון-ליר חשפה את אמנות הקולנוע לציבור בארץ כבר בשנותיה הראשונות של המדינה, עודדה יצירת סרטים ישראליים ושקדה על איסוף ושימור יצירות של הקולנוע היהודי והישראלי. עיסוק מתמיד זה הוביל להקמת "ארכיון הסרטים הישראלי" בשנת 1960, גוף שלימים אף התקבל כחבר בפדרציה הבינלאומית לארכיוני סרטים. לאור העניין באמנות  יסדה ליה ון-ליר את הסינמטק בחיפה ולאחריו בתל אביב וירושלים. מחלקת החינוך בסינמטק בירושלים יוזמת פעילויות חינוכיות הקשורות לקולנוע נוסף על הוראות יסודותיו, ומציעה מגוון פעילויות לנוער ולמבוגרים בנושאים חברתיים, היסטוריים ותרבותיים כך נחשב ציבור רחב מכל קצווי הארץ ומגזריה השונים לאמנות מיוחדת זו.

ד"ר צבי (הרי) תבור אשר עלה כמדען צעיר לישראל והיה שותף בהקמתה של המעבדה הישראלית הלאומית לפיסיקה בעידודו ותמיכתו של דוד בן-גוריון. בשנותיה הראשונות של המדינה הבין את חשיבות מציאת מקורות אנרגיה חלופיים עבור מדינת ישראל והשכיל למקד את חיפושיו אחר מקור אנרגיה זמין: אנרגיית השמש. ד"ר תבור הינו פורץ דרך במחקר העולמי של אנרגיה סולארית. בהמצאותיו תרם לעצמאותה הכלכלית והמדינית של ישראל תוך הפחתת תלות במדינות ערב. פיתח פיתוחים מדעיים ושיפורים טכנולוגיים רבים שהועמדו לרווחת האוכלוסייה העולמית ומצויות בלב העשייה בתחום האנרגיה הסולארית בישראל.

אבי נאור מייסד עמותת "אור ירוק". בעקבות מותו של בנו רן שנהרג בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי, החליט אבי להתפטר מתפקידו כמנכ"ל אמדוקס ולהפנות את משאביו הכספיים ויכולותיו למען הכלל. כשנתיים לאחר האסון הקים את עמותת אור ירוק ומקדיש את חייו וכספו להצלת חיים בלתי מתפשרת בתאונות הדרכים ובקטל בכבישים.

ג'אק מהפר על פעילות פילנתרופית ענפה ומגוונת.

הוועדה המייעצת לנשיא המדינה כוללת את:

• נשיא בית המשפט העליון (בדימוס) מר מאיר שמגר, שעומד בראש הוועדה

• הנשיא החמישי, מר יצחק נבון

• פרופ' סוזי נבות, פרופ' למשפטים - המסלול האקדמי - המכללה למינהל 

• מר מוחמד עיסוואי, איש חינוך

• הרב ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קרית אונו

• מר גיל שוויד, יו"ר ומנכ"ל חברת צ'ק פוינט

• פרופ' אניטה שפירא, (אמריטה) מאוניברסיטת תל-אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה

  

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ט"ו כסלו התש"פ 13.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS