הקהילה היהודית העתיקה בקייפנג, סין, תקיים לראשונה סדר פסח

כ-100 משתתפים מקרב הקהילה היהודית העתיקה של קייפנג שבסין צפויים לקחת חלק בסדר פסח ראשון מסוגו שיתקיים ביום שני הבא וינוהל ע''י צורי הנג שה, גר שעלה לישראל מקייפנג שבסין.

עמי שרון ו08/04/2014

(צילום: באדיבות שבי ישראל)

(צילום: באדיבות שבי ישראל)

ליל הסדר, שייערך בפעם הראשונה מזה מאתיים שנים על פי ההלכה, ינוהל על ידי צורי (הנג) שה, בן 28, שעלה לישראל מקייפנג לפני מספר שנים באמצעות ארגון שבי ישראל והשלים את תהליך הגיור בשנה שעברה. כחלק מההכנות לקראת ליל הסדר, ארגון שבי ישראל החליט לשלוח את שה לקייפנג וביחד איתו את הפריטים הנחוצים לקיום סדר פסח מסורתי כדוגמת, חבילות של מצות כשרות מישראל, יין קידוש כשר לפסח, הגדות של פסח שהוכנו במיוחד בעברית ובסינית, עוגות כשרות לפסח, חזרת וחרוסת.

"אנו גאים ונרגשים לארגן אירוע ההיסטורי הזה", מסר מיכאל פרוינד, יו"ר ומייסד ארגון שבי ישראל. "הצאצאים היהודים בקייפנג הם החוט המקשר בין העם היהודי לעם הסיני, וזה מרגש מאוד לראות את שרידיהם של הקהילה המופלאה הזאת חוזרים לשורשיהם היהודיים בשעה שהם נערכים לקראת חג הפסח הקרב", הוסיף.

לאורך שנים רבות, יהודי קייפנג נאבקו כדי לשמר את הזהות היהודית שלהם, תוך שהם מנחילים לדורות הבאים את המעט שעוד נותר ממה שהיה פעם קהילה יהודית מפוארת. במאות השנים האחרונות הקהילה נסחפה אל תוך תהליך מואץ של התבוללות, אבל למרות זאת, עדיין יש בעיר כאלף איש שמזוהים בוודאות כצאצאי הקהילה היהודית בקייפנג. מדובר באנשים עם קשר ישיר לעם היהודי שרואים את עצמם כחלק מהמשפחה היהודית הנרחבת. יהודי קייפנג חיים את חייהם בין שתי תרבויות. הסממנים היהודים ששימרו אינם רק עדות לעברם היהודי אלא גם עדות לקשר האמיץ ששרר בין העם הסיני לעם היהודי במשך למעלה מאלף שנים.

בשנים האחרונות מתרחשת התעוררות מרתקת בקרב צאצאי הקהילה היהודית, ובעיקר בקרב צעירים סינים שמחפשים את שורשיהם וזהותם. ראוי לציין שלאינטרנט יש תפקיד חשוב בכך, כי הוא מעניק לסינים גישה יותר חופשית לקבל מידע שלא היה זמין עבורם בעבר.

לדברי פרוינד, "על העם היהודי להושיט יד לצאצאי הקהילה היהודית בקייפנג ולסייע לאלה מביניהם שמבקשים ללמוד עוד על שורשיהם וזהותם היהודית".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט"ז כסלו התש"פ 14.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS