דעה:הדרך לגיהנום נדל"ני רצופה כוונות טובות

רגע לפני הבחירות וכניסתה של ממשלה חדשה לכנסת ישראל,  קורא איתן אפוד לבכירי הממשלה היוצאת לעשות חשבון נפש על הכישלון החרוץ בהתמודדותה עם בעיית הדיור של ישראל.

איתן אפוד ו15/03/2015

אילוסטרציה (צילום: עמיעד טאוב)

אפוד.לעשות חשבון נפש (צילום: באדיבות דולפין פרסום)

נכון, היה רצון אמיתי של מפלגת "יש עתיד" לקדם פתרון למצוקת הדיור אך הפתרון הזה לא היה מספיק נרחב ולכן נפל בין הכיסאות.  

עם זאת, צריך לומר גם מילה טובה על ההצלחות. אחת ההצלחות הגדולות של ממשלת נתניהו השנייה בלטה בתחום ההשקעה בתשתיות. הממשלה שיפרה כבישים, מחלפים, פיתוח כביש 6 והרכבת וכל אלה ללא ספק שיפרו את הנגישות לפריפריה, לצד כל המשמעויות הנלוות לכך. 

למרות הכישלון בהתמודדות עם בעיית הדיור, היו התחלות בנייה ונראה שיפור בכמות מכרזי המנהל והתחלות הבנייה בשנים האחרונות. במיוחד נכון הדבר ביחס למתחמים בראש-העין, חיפה, קרית גת, , חריש, יקנעם, פלח 5 בבאר שבע, בקריות ולאחרונה בכרמי גת. כל התחלות הבנייה הללו הכניסו בשנים האחרונות עשרות אלפי יחידות דיור חדשות לשיווק. עם זאת, זה היה כאמור מאוחר מדי.

לאורך חייה הקצרים של ממשלת נתניהו השיקולים הפוליטיים כרסמו גם בכוונות הטובות של "יש עתיד" לקדם פתרון למצוקת הדיור. כמובן שהפתרון שהציעו ב"יש עתיד" לא היה פתרון רחב מספיק ונכון לכל הדעות אך התחושה היא שהחקיקה בנושא טורפדה בשל שיקולים פוליטיים. רבות דובר על תוכנית מחיר מטרה ואיך זאת תסייע לפתור את מוצקת הדיור. ועדיין, נכון להיום לא היו פרויקטים של "מחיר מטרה" במסה הגדולה שדיברו עליה אם בכלל.

גם חוק מע"מ אפס, במקום לסייע בפתרון בועת הנדל"ן, תקע את השוק, גרם לעצירת הביקושים ובסופו של דבר גם לעליית מחירים. אם כוונתו של האוצר הייתה לעצור את מחירי הנדל"ן מלהמשיך לטפס ולהוזילם, התוצאה הסופית הייתה הפוכה.

מחירי הנדל"ן המשיכו לעלות וחלום הדירה התרחק עוד יותר בקרב רבים מתושבי ישראל. הממשלה האחרונה הבטיחה לשפר  גם את הביורוקרטיה במנהל מקרקעי ישראל ובוועדות התכנון והבנייה, על מנת לשפר את כדאיות היזמים בכניסה למכרזים אך גם כל זה לא התממש. הביורוקרטיה והקשיים העומדים בפני יזמים, לקידום מכרזים ותכנון עדיין לוקה בחסר ובשטח לא נראה שיפור כלל.

מבחינת התחלות הבנייה, נצפה שיפור בכמות מכרזי המנהל והתחלות הבנייה וניכר כי יש מגמה חיובית ביחס לסוגיה זו. בשנים האחרונות רואים יציאת מכרזים בכמות לא מבוטלת, כל זה מעיד אכן על מגמה חיובית אך עדיין לא מספקת. בתקופה האחרונה התגלה כי כמות המכרזים שמוציאה המדינה מדי שנה אל השוק, אינה תואמת את רמות הביקושים האמיתיים בישראל. על כן, קיימת מצוקת דיור אמיתית המביאה לעליית מחירים.

אלא שאין פתרון אמיתי עם תוכנית אב ארוכת שנים לטיפול במצוקת הדיור במחירים הנדל"ן הגואים. כל ממשלה העולה לשלטון אינה מיישמת את תוכניותיה של הממשלה הקודמת ואינה מבשרת על שינוי או רפורמה משמעותיים. לפיכך, כל מדיניות אמיתית אשר תגובש, לא תוכל למעשה לרקום עור וגידים ולהיות יעילה לאורך השנים ולכן כרגע ולשנים הקרובות, פתרון לבעיית הנדל"ן שנוצרה לאורך ממשלות ישראל, לא נראה באופק.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS