יוצאים לטייל ביום העצמאות

עמותת התיירות "הצפון הקרוב", מזמינה את כולם ביום העצמאות לפגוש אתרי טבע ונוף יפיפיים לצד אתרי מורשת ועם ערך מוסף שמספרים את סיפור הקמתה של המדינה. האתרים משולבים בתוך נופים מרהיבים, מעיינות, אתרי טבע וגנים לאומיים המאפשרים לכולם לצאת ולטייל. בסוף, תמיד אפשר לקנח במנגל או פיקניק באחת מפנינות החן בטבע.

עמי שרון ו20/04/2015

(צילום: יחסי ציבור)

כל המשפחה, יחד עם הילדים תוכל להיזכר שעוד לפני שהיינו "אומת הסטארט-אפ" היו כאן סטארט-אפים מדהימים שבזכותם הקימו את המדינה ביניהם ישובי חומה ומגדל- סטארט-אפ לאומי בראשית הדרך שאיפשר הקמת ישובים חדשים, הסליקים, כלי הנשק המועטים שהכריעו את המערכה, החלוצים שסיכנו את חייהם כשחיפשו נקודה להתיישבות על הקרקע וקרבות עתיקים עוד מתקופת התנ"ך הקשורים למורשתנו עד ימינו:

עמק המעיינות: 
גן השלושה- תל עמל, הגן הלאומי סחנה וחומה ומגדל:

חל עמל חוצה את הגן הלאומי סח'נה לכל אורכו. מימיו החמימים נובעים ממעין המצוי בחלקו המערבי של הגן והם זורמים בטמפרטורה קבועה (כל השנה) של 28 מעלות, לכן ניתן לרחוץ בהם גם בחורף. המים נאספים לבריכה. מסביב לנחל יש מדשאות רחבות ידיים, צמחיית ארץ ישראל וגן מטופח. טחנת קמח, שניצלה בעבר את מי הנחל, שוחזרה והיא מופעלת להנאת המבקרים.

בסמוך למעיין של גן השלושה מוצב סלע זיכרון מבזלת, הסלע מנציח את זכרם של שלושה חלוצים: אהרון אטקין, דוד מוסינזון וחיים שטורמן שלושת החלוצים סיירו בשנת 1938 בעמק בית שאן במטרה למצוא מקום מתאים להקמת קיבוץ חדש. במהלך הסיור רכבם עלה על מוקש, והם נהרגו. על שמם נקרא הגן "גן השלושה".

"חומה ומגדל"- אתר משוחזר בגן השלושה-  "חומה ומגדל" היתה שיטת התיישבות יהודית בשנים 1936-39 תחת שלטון המנדט הבריטי. בשיטה זו עלו על הקרקע תוך יום או לילה, למעלה מחמישים ישובים חדשים שמבניהם הוקמו במהירות מחלקי עץ מוכנים מראש. כך הישובים הגנו על עצמם מהלילה הראשון. את הרעיון הגו וישמו לראשונה חברי תל עמל (כיום ניר דוד), והוא אומץ ע"י ארגון ה"הגנה" . לישובי "חומה ומגדל" חשיבות גדולה בקביעת גבולות המדינה שבדרך. באתר, שחזור בגודל טבעי של "תל עמל". בחצר המוקפת חומת עץ ניצבים צריפי המגורים, המכבסה, חדר האוכל והמטבח, ובמרכזה מגדל תצפית. באתר מגוון פעילויות. 04-6581017

סיור בעקבות גבורה ולוחמה יהודית בגבעת יונתן-  מסע רב דורי בין 7000 שנה, בעקבות גבורה, לוחמה וכיבוש יהודי.  נתחיל בחומה, חפיר ומבצר עתיקים מתקופת הברונזה הקדומה. בואכה אנדרטת השבעה לזכר קרב נוריס בו נהרגו 7 בני קיבוצים, בהמשך נדון בכיבוש כפר נוריס וכפר זרעין במלחמת השחרור והמארעות שקדמו למלחמה. בסיור נשזור עדויות של לוחמים.  להזמנת סיור עם הארכיאולג אחיה כהן תבור : 054-3224138, 054-6278936.

מצפור שמיר- מצפור בהר הגלבוע (סמוך לקיבוץ מעלה גלבוע) המצפה על שם דובי ובנו ערן שמיר. דובי נהרג בעת שרותו כסמג"ד צנחנים בשנת 1977 באימונים עם גדוד נ"ט מוצנח. בנו ערן נהרג ב 1997בהיתקלות עם מחבלים, בעת ששימש סגן מפקד סיירת צנחנים בלבנון בהיותו בן 22 בלבד. המצפה בגלבוע, צופה לעמק המעיינות ונשקף ממנו נוף מדהים בכל ימות השנה. לאורך השביל המוביל מהכביש למצפה קיימות אבנים בהם חקוקים שירי א"י. 

מוצב תל מלוח - תצפית לגבול השלום : מוצב צה"ל לשעבר בתל מלוח, ליד כפר רופין, שוקם כאתר תצפית ומורשת, לזכרון ממלחמת ההתשה בשנים 1967-70. האתר צופה אל גאון הירדן גבול השלום ומציג את החוויה המרגשת שלנו, במעבר מקשיי הביטחון לאתגרים של השלום.

במוצב המשוקם נראה את בונקר הלוחמים, נבקר במבני ה"איגלו" הייחודיים ונעלה בתעלות הקשר לעמדת התצפית. כאן נפתח נופו המרהיב של גאון הירדן, העמק הירוק המעובד כל השנה משני צידי הנהר. הכפרים הירדנים ממול, עיבוד השדות עד קו הגבול משני צידיו, קריאות המואזין ודרך הפטרולים שהוסבה לשביל נוף גאון הירדן - עדויות מרשימות לשלום שמחזק את יישובינו בכלל ועצמאותנו בפרט. האתר מוקדש ללוחמים ולאזרחים שעמדו נגד הטרור במשך שלוש שנים, תוך המשך חיים אזרחיים מלאים ועיבוד השדות עד המטר האחרון.

מכאן גם מבט מיוחד בציפורים הנודדות "בגובה המעוף" להשלמת סיפורו של המקום. לתאום הביקור, סיורים והדרכה- מרכז הצפרות מקור החסידה  050-5395856.

חוויית נהריים בגשר- בשנת 1939, טרם קום מדינת ישראל, הגיעו חלוצים נמרצים למקום זה שעל גדת הירדן, ובחרו לבנות כאן את ביתם. על הגבול, במקום מרוחק וקשה, דל אמצעים אך מלא בקסם פראי שלא יכלו לעמוד בפניו.נחושים לכבוש את השממה, להעמיד בה קיבוץ, משק פורה ודור המשך, לא נתנו למרחק, לבידוד מכל ישוב או לחום הכבד לכופף את רוחם. וגשר הישנה קמה והייתה! אות ומופת להתיישבות עובדת. כמעט 10 שנים אחר כך, עמד הקיבוץ במרכז איום הפלישה של צבאות הלגיון הירדני וצבא עיראק בניסיונם לפרוץ אל לב הארץ. כוחות גדולים של חיילות רגלים, שריון וארטילריה הקיפו את הקיבוץ הקטן. אולם כוח עמידתם של מי שיצרו "יש מאין" לא אכזב והודות לאומץ ליבם ואיתנותם - נסוג האויב לאחור בתום קרב קשה. בסיור בגשר הישנה נחווה חלוציות אמיתית במיצג המרגש המספר את סיפורם מעורר ההשראה של אנשי גשר ובבונקר תת-קרקעי מקורי! לפרטים נוספים: 04-6752685.

גליל תחתון:

צריף בן צבי, בית קשת: צריף המגורים המקורי של נשיא ישראל לשעבר יצחק בן צבי ואשתו רחל ינאית, הובא מירושלים לבית קשת בשנת 1952, כאשר יצחק בן צבי נבחר לנשיא וזאת במטרה לשקמו כאתר הנצחה לעלי, בנם, שנהרג במלחמת העצמאות בקרב ההגנה על הקיבוץ, ערב נישואיו. כיום מהווה הצריף מרכז הנצחה למשפחת בן צבי כולה ולמורשתו של הנשיא השני. באתר צפייה בסרטון מרגש על משפחת בן צבי ועל עלי. סיורים מודרכים בתאום מראש: 04-67676122.

גלבוע:

בית שטורמן, עין חרוד:  בית חיים שטורמן נחנך בשנת 1941 על מנת להנציח את זכרו של חיים שטורמן, איש "השומר" ו"ההגנה" חבר עין חרוד, שנפל בי"ח באלול תרפ"ח 1938, בעלות רכבו על מוקש בעמק בית שאן. 

כעת מוצגת במוזיאון שתי תערוכות, תערוכת "הידיד - אורד צ'ארלס וינגייט" הוקמה לציון 75 שנים לפלגות הלילה בפיקודו של הקצין הבריטי - אורד צ'רלס וינגייט, הידוע בכינויו "הידיד" ופעולתן בעין חרוד. תערוכת "הלוחמים" - פרק מפרויקט צילום של שי אלוני חבר קיבוץ גבע מהשנים 2000-2005, של לוחמי מערכות ישראל - טרום מדינה ומעת הכרזתה.

בחצר המוזיאון תותח הרים צרפתי הידוע בשם "נפוליאונצ'יק", ה"דוידקה" האימתנית שניצחה בקרב על העיר בית שאן, משאית משוריינת מימי שיירות "באב אל-וואד" - היחידה (כנראה) מרכבי השיירות שמועד פגיעתה וזהות האנשים שנהרגו בתוכה ידועים בוודאות. וכמובן סליק נשק, מוחבא ומוגן היטב. 04-6486328.

משכן לאמנות ע"ש חיים אתר: במשכן לאמנות עין חרוד מוצגת תערוכה של הצייר אריה אלואיל ובפעם הראשונה מאז שנות הארבעים נחשפים ציורים שיצר עבור הצבא.

אלואיל צייר וכתב בתש"ח חוברת לפסח עבור חייל הפלמ"ח. החוברת הודפסה  ושמשה לחיילים לסדר הפסח 1948. בארכיון יד מרדכי מצוי העתק של חוברת זאת שעל כריכתה חתמו את שמותיהם חברי יחידת הפלמ"ח ששהו במקום. רבים מהם לא שבו מהקרב.

אלא שזו היתה רק תחילת שיתוף הפעולה שבין צייר לצבא הגנה לישראל. זמן קצר לאחר מכן כתב אלואיל וצייר הגדה של פסח שהודפסה בהוצאת הרבנות הצבאית כהגדה ראשונה לחיילי צבא ההגנה לישראל, פסח 1949. בהגדות אלה שילב אלואיל דמויות חיילים, לוחמי הגיטו ותמונות של נחמה. 04-6485701.

תל יזרעאל -  תל עתיק המשקיף אל עמק יזרעאל ונחל חרוד. התל מזוהה עם שרידי העיר העתיקה יזרעאל, שהייתה בירת ממלכת ישראל בתקופת שושלת המלך אחאב.

בזמן מלחמת העצמאות נערכו קרבות קשים בין צה"ל לצבא ההצלה הערבי, לאחר ניסיון כושל, נכבש התל, בסופו של דבר, ע"י חטיבת "גולני" ב-29.5.48. כיום, ממוקמת על התל אנדרטה לזכרם של חללי הפלמ"ח אשר נטלו חלק בכיבושו, ובמקום הוקמה אנדרטה לזכר הנופלים. מראש התל תצפית מרהיבה וחניון מסודר לפיקניק. ניתן לשלב בטיול רגלי ל"עין יזרעאל", בו נמצא מעיין נקבה יפה. מי המעיין נשפכים לבריכה גדולה ורדודה המוקפת בעצי אקליפטוס. בסביבת המעיין מוצבים שולחנות פיקניק ופחים לטובת המטיילים. ניתן להזמין הדרכה באמצעות אתר התיירות "נפגשים ביזרעאל", של קיבוץ יזרעאל

בית חנקין, מעיין חרוד: יהושע ואולגה חנקין גרו במקומות רבים, אבל בית חלומותיהם, שבו לא זכו לגור, ממוקם במורדות הגלבוע. את הרעיון לבנות בית באזור הגה  חנקין בראשית שנות ה-20, כשרכש את הקרקעות נוריס בעמק חרוד. כשמלאו ליהושע חנקין שבעים, הסתיימה בניית הבית. באותה תקופה חלתה אשתו, ולמענה החלו לחצוב אחוזת קבר ברבן ההר. אולגה חנקין נפטרה בשנת 1942, ובעלה החליט להפוך את הבית למוזיאון לתולדות הקרקע וההתיישבות בעמק יזרעאל. ב 1945 נפטר יהושע ונקבר לצד אשתו. בית חנקין מעוצב ברוח שנות ה-30. הביקור בבית כולל צפייה בסלון, במטבח, בחפצים של בני הזוג ועוד... בית חנקין ממוקם בגן הלאומי מעיין חרוד נמשמש גם כמקום בילוי ונופש למשפחות. 04-6532211

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS