הכירו את בית הכנסת המרכזי בישוב חספין

בית הכנסת המרכזי בחספין שופץ והורחב לפני מספר שנים וכיום מתפללים בו רוב בני הישוב. למרות השנים, מתפללי המקום שומרים על נוסח התפילה המסורתי ומקיימים מספר מניינים לכל תפילה. חלקם אף מעידים, שלמרות הכל, אין כמו התפילה החגיגית של ערב יום העצמאות.

קובי דופלט ו09/06/2015

בית הכנסת בחספין: הצצה פנימה (צילום: קובי דופלט)

בית הכנסת בחספין: מבט מבחוץ (צילום: קובי דופלט)

בית הכנסת המרכזי בחספין, שוכן בישוב חספין בדרום רמת הגולן. בית הכנסת ממוקם סמוך מאד לישיבה התיכונית ולישיבת ההסדר אשר שוכנות ביישוב, במרחק דקות ספורות של הליכה בלבד.

בית הכנסת המרכזי בישוב, הוא בית כנסת אשכנזי, אחד מתוך שלושה בתי כנסת אשר פעילים בחספין באופן שוטף מדי יום, בכל ימות השבוע, בשבתות ובחגים. בנוסף אליו, ישנם עוד שני מקומות תפילה מרכזיים: בית הכנסת הספרדי ובית המדרש של ישיבת הגולן, אשר גם בהם מתקיימות תפילות מדי יום.

בית הכנסת המרכזי משמש את תושבי היישוב כבר במשך שנים רבות, ובזמני השיא במהלך תפילות השבת מתפללות בו מעל 100 משפחות מבני היישוב, רובם ותיקות, אך עדיין קיים במנעד גילאים מגוון. הצעירים שבמתפללים הנם בשנות ה-20 לחייהם, והמבוגרים מביניהם בגילאי ה-60 וה-70. בימות החול מאיישים את בית הכנסת גם תלמידים מהישיבה התיכונית ומישיבת ההסדר, אשר מצטרפים לתפילות השונות.

רב הקהילה הנו הרב אהרון איזנטל, רב הישוב חספין. לצידו, לעתים מתפללים במקום רבנים נוספים מהישיבה התיכונית ומישיבת ההסדר, בהם הרב אמנון שוגרמן והרב יואל מנוביץ. ראשי ישיבת הגולן.

לאחר שתושבי חספין התפללו במקום הרבה שנים, הוחלט בשנת 2008 לחדש ולשפץ את המקום, וכמובן שגם להרחיבו לאור הגידול באוכלוסיית המקום. רק לפני ארבע שנים, שלוש שנים מרגע קבלת ההחלטה, הסתיים השיפוץ הגדול אשר עבר על בית הכנסת, ולאחריו נראה המקום יפה וגדול מתמיד. עם זאת, גם לאחר השיפוץ אין במקום אולם אירועים מסודר לעריכת "קידושים" (ניתן להשתמש באולם אחרים שנמצאים בישוב).

בימות השבוע מתפללים במקום את שלוש התפילות בזמנן, כל תפילה במספר מניינים וכן מתקיימים שיעורים. בשבתות, ישנן פעמים שמתפללים בנוסח "קרליבך", אך לפעמים מתפללים בנוסח המסורתי מבית "אשכנז" או "ספרד", כל זה על פי החלטת החזן ובעל התפילה באותו הזמן. זאת, מלבד תפילות ילדים, אשר לא מתקיימות במקום. כמו כן, מספר אנשים הספיקו להעיד כי התפילה החגיגית של ערב יום העצמאות זכורה להם במיוחד "מרגש מאד לראות את כולם שרים ורוקדים, כל בני הישוב יחד, שמחים ושרים לכבוד עצמאות המדינה".

תושבי חספין המתפללים בבית הכנסת, מגלים יכולת עמידה גבוהה בזמנים ומגיעים לתפילות בזמנן. בתוך כך, במהלך תפילות השבת, בית הכנסת מלא מפה לפה, החל מדקות ספורות לאחר תחילת התפילה בערב שבת או בשעות הבוקר, ועד לסוף התפילה. כך שהמאחרים הבודדים כמעט ולא מורגשים. גם בעזרת הנשים ישנה נוכחות מכובדת של בנות הישוב במהלך התפילה המרכזית של ערב שבת. עם זאת, בתפילת שחרית של שבת בבוקר הנוכחות בעזרת הנשים דלה יותר.

מבחינה כספית, תקציב הוצאות השוטפות של בית הכנסת משולם ממיסים הנגבים על ידי מזכירות הישוב. עם זאת, אחת לשנה, סמוך לחגי תשרי, ישנה אפשרות לקנות מקום לתפילות החגים, בתשלום חד פעמי של כ-300 ₪ עבור כיסא אחד. אך אם תזמינו מספר מקומות, אולי אפילו תוכלו לזכות בהנחה מסוימת. למרות המחיר הזול, העליות לתורה ניתנות ככיבוד למתפללי המקום ולא נמכרות עבור תשלום כספי, מלבד מקרה חד פעמי באחד מחגי תשרי.

לסיכום, בית הכנסת הנו בית כנסת אשכנזי תורני, אחד מתוך שלושת מקומות התפילה המרכזיים בישוב חספין. במקום מתפללות בעיקר משפחות ותיקות, לצד מספר מועט של משפחות צעירות והוא מתאים מאד להווי קהילתי של משפחות ותיקות, בגילאי 40 ומעלה, אשר מעוניינות לפתח חיי קהילה תורניים ומעניינים. למרות כל זאת, ועל אף שמדובר בישוב עם מספר מקומות תפילה, תוכלו בקלות להתאקלם בקהילת בית הכנסת המרכזי ולהנות מחיי קהילה פוריים ותורניים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS