אושר בטרומית: ייצוג הולם בגופים ציבוריים של 5% לעובדים עם מוגבלות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק ייצוג הולם לעובדים עם מוגבלות בגופים ציבוריים (תיקוני חקיקה), התשע"ה - 2015, של ח"כ יואב קיש, והצעה דומה שהוצמדה של ח"כ איציק שמולי.

אייל רותם ו25/06/2015

(צילום: באדיבות אהרון בן חמו)

לעניין חובת הייצוג ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה, מוצע לקבוע כי ייצוג הולם ייחשב אם לפחות 5% מקרב העובדים הם אנשים עם מוגבלות. גם לגבי מעסיקים אחרים שהם גופים ציבוריים יראו ייצוג הולם אם 5% מקרב העובדים הם אנשים עם מוגבלות.  בנוסף יחוייב מעסיק שהוא גוף ציבורי למנות ממונה תעסוקה שישמש כתובת לפניות העובדים והמעסיק בנושא ייצוג הולם ויהיה כפוף להנחיות נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. מוצע שהשר הממונה על הגוף הציבורי יעביר דין וחשבון שנתי באשר לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות בקרב עובדי הגופים הציבוריים שבתחום משרדו וכן תוכנית יעדים ומטרות בדבר יישום הייצוג ההולם לשנים הבאות. כהוראת שעה מוצע כי בשנה הראשונה לתחילתו של החוק המוצע יהיה אחוז העובדים עם מוגבלות 3% לעניין הייצוג ההולם במקום 5% שיחול מהשנה השנייה לתחילה ואילך.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בדוח מבקר המדינה 64ג לשנת 2013 פורסמו ממצאים לגבי טיפול הרשויות בשילוב אנשים עם מוגבלות בתעסוקה, לרבות הייצוג ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה. הדוח קובע בין השאר כי "שיעור העסקתם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה נמוך ועמד על 2.05% בלבד מעובדי המדינה בשנת 2010 אף ששיעורם באוכלוסייה היה למעלה מ-5%. עוד העלתה הבדיקה כי אף שהתקבלה החלטת ממשלה בינואר 2012 לייעד משרות לאנשים עם מוגבלות וכך לקדם ייצוג הולם בשירות המדינה, במועד סיום הביקורת עדיין לא פורסם מכרז למשרה ייעודית מעין זו. יוצא אפוא כי נציבות שירות המדינה לא פעלה באופן יזום לקידום ייצוגם ההולם של אנשים עם מוגבלות בשירות המדינה, והיקף העסקתם בשירות המדינה נותר נמוך כשהיה."

ח"כ יואב קיש: "כוחה של שרשרת נמדד על פי חוזקה של החוליה החלשה, כוחה של חברה נמדד על פי חוזקם של החלשים שבה. הצעת החוק מהווה מסר חברתי חשוב כלפי שילובם של בעלי הצרכים המיוחדים בחברה הישראלית. חובתנו וזכותנו היא לדאוג לכך ששילובם והעסקתם של אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי יהיה לפחות לפי גודלם החלקי באוכלוסייה. חברות רבות בשוק הפרטי כבר אימצו את מודל זה והצעת החוק החדשה תפעל כדי לאפשר זאת גם במגזר הציבורי. נוצרה בפנינו הזדמנות אמיתית בה אנו מקדמים את זכויותיהם של בעלי המוגבלויות,  לא רק בדיבורים אלא גם במעשים.  אישורה של הצעת החוק במליאת הכנסת היא בשורה של ממש."

45 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה להמשך טיפול.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS