סקירת נדל"ן: למרות הקרבה לים, נתניה אינה מושכת את צעירי המגזר הדתי בהמוניהם

בשנים האחרונות נתניה נמצאת בתנופת בנייה, במסגרתה ייבנו בעיר אלפי יחידות דיור חדשות. עם זאת, למרות התחדשות העיר, המיקום האסטרטגי והקרבה לים, מחירי הדיור הגבוהים מרחיקים ממנה זוגות צעירים ומייעדים את הבנייה החדשה לבני המעמד הבינוני - גבוה

קובי דופלט ו01/07/2015

(צילום: מנחם בנטוב)

כל מי שעובר סמוך לעיר נתניה בשנים האחרונות, בין אם מדרום, ממזרח או מצפון, יכול להבחין בתנופת הבנייה המסחררת שחווה העיר. דבר המזכיר לכולנו, שעם כל הכבוד לפתח תקווה ורעננה, הדרך דרומה או צפונה תמיד תעבור דרך נתניה, שממשיכה לפרוח ולשגשג.

האוכלוסייה הדתית בעיר גדולה למדי ומתפרסת על מספר שכונות ובמספר רב של קהילות, דתיות וחרדיות, בקרוב ל-100 בתי כנסת. עיקר האוכלוסייה הסרוגה שמתגוררת בנתניה מורכבת ממשפחות ותיקות ומבוגרות, ולפי שעה אוכלוסייה צעירה יותר אינה מגיעה בהמוניה לעיר. בנוסף, פועל בעיר גרעין החינוכי - תורני שהוקם לפני כחמש שנים בשכונת 'קריית נורדאו', ומורכב כולו ממשפחות ציוניות - דתיות, שמטרתם לחזק ולקדם את האוכלוסייה בשכונה ובעיר מבחינה חברתית וחינוכית. עם זאת, יחד עם ההתפתחות והשגשוג של העיר ושל הקהילה הדתית שבה, עולים גם מחירי הדיור.

עיקר הפרויקטים והדירות אשר בבנייה נמצאות במרכז העיר או סמוך לאזור הים ולנוף המרהיב שנשקף מאזור זה. התכניות העתידיות מדברות על אלפי יחידות דיור שייבנו באזורים אלו, חלקם חלקו כבר החלו להיבנות במגוון פרויקטים שונים, אשר נמכרים במחירים שכלל אינם זולים. בשונה מפרויקטים אחרים בארץ, בנייני דירות רבים בנתניה תוכננו כמתחמי מגורים הנותנים דגש לסביבה ולחיי הפנאי של התושבים (מדשאות רחבות, מגרשי ספורט, וכו').

בעיר יש מגון רחב של פרויקטים לבנייה אשר משווקים לכלל הציבור בישראל, ולא רק לציבור הסרוג באופן בלעדי. שיווק הדירות מתקיים על ידי מספר רב של חברות, בהן חברת אפריקה ישראל למגורים (פרויקט "סביון באגם"), חברת רוטשטיין נדל"ן (פרויקט "שירת השרון"), חברת אשדר ("אגמים של אשדר"), קבוצת חנן מור (פרויקט "עיר ימים"), חברת גדי מכלוף נכסים ובניין (פרויקט "בוטיק"), ועוד.

למרות המיקום הרחוק יחסית מגוש דן (בוודאי מהערים שבהם מתגורר רוב הציבור הדתי במרכז הארץ), ועל אף היצע הדירות הגדול, המחיר של דירה חדשה בנתניה אינו זול. בהרבה מקרים הוא עשוי להיות אפילו יקר יותר מאשר מחיר של דירה חדשה בפתח תקווה או בגבעת שמואל, וכנראה שהקרבה לים והנסיעה הקצרה יחסית מאזור תל אביב, עושים את שלהם. כמו כן, מבחינת המחירים, קיים הבדל גדול בין מחירי הדירות באזורים השונים שבעיר, ולעתים דירת ארבעה חדרים באזור החדש והאיכותי סמוך לים, עשויה לעלות יותר מדירת חמישה חדרים באזור הוותיק.

כך, בדירות שלושה חדרים, בהן ההיצע מצומצם יחסית, דירה חדשה עולה החל מ-1,550,000 ₪, תלוי באיזה שכונה תבחרו לשכן את ביתכם. דירות ארבעה חדרים ההיצע רחב יותר, אך גם במקרה זה דירה עשויה לעלות במקרים מסוימים מעל ל-1,800,000 ₪, תלוי באיזה אזור בעיר תרצו לקנות את בית חלומותיכם.

מחיר של דירות חמישה חדרים חדשה מתחיל ממחיר של 1,800,000 ₪ ועשוי להגיע במקרים מסוימים גם למחיר של 2,400,000 ₪, זאת בהתאם לרמה של כל שכונה. הכלל פשוט, ככל שהדירה קרובה יותר לאזור הים ולמרחבים החדשים בעיר, המחיר שלה יהיה גבוה יותר ויותר. עם זאת, למרות היצע הדירות החדשות (שבהחלט מפתה), אם אתם מחפשים קהילה דתית מבוססת וותיקה סביר שתוכלו למצוא בקלות אחת כזו גם באחד מהאזורים הוותיקים, שם המחירים זולים בהרבה.

מבחינת דירות מיד שנייה, היצע הדירות גדול יותר וקיים שוני גדול מבחינת המחירים. כך, תוכלו למצוא דירה מצוינת אשר תתאים בדיוק לצרכים שלכם ובמחירים נמוכים והוגנים יותר. דירת שלושה חדרים מיד שנייה ניתן למצוא החל מ-1,150,000 ₪ ומעלה. רוב דירות ארבעה חדרים עולות בסביבות 1,450,000 ₪ ומעלה, ודירות חמישה חדרים איכותיות צפויות לעלות החל מ-1,650,000 ₪. גם כאן הכלל תקף, וככל שהדירה חדשה יותר וקרובה יותר לאזור הים, המחיר שלה צפוי לעלות.

לסיכומו של דבר, קיים פער גדול בין מחירי דירות חדשות (המבוקשות יותר) לבין מחירי דירות יד שנייה בעיר נתניה, דבר שצפוי להקשות על זוגות צעירים רבים להגיע ולהשתקע בעיר, על אף המיקום הנוח שלה. כמו כן, למרות ריבוי הפרויקטים בעיר, נתניה המתחדשת מיועדת בעיר לבני המעמד הבינוני - גבוה וכמובן שהמחיר בהתאם. אולי בגלל זה, למרות הקהילה הדתית הגדולה, המיקום האסטרטגי והקרבה לים, אינם מושכים בשלב זה זוגות צעירים רבים מהציבור הדתי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS