"אין אלטרנטיבה להשקעה בנדל"ן והשוק רותח"

רגע לפני שאנחנו צוללים למחצית השנייה של 2015, זה בדיוק הזמן לבדוק מה השתנה במחצית הראשונה של השנה בשוק הנדל"ן מה צפוי לענף בחצי השנה הקרובה ומדוע נמצא השוק בסחרור.

אריק דניאל- מנכ"ל ארזים ו22/07/2015

בנייה במודיעין (צילום: באדיבות דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות)

דניאל (צילום: באדיבות דולפין פרסום)

הבחירות נגמרו והממשלה החדשה החלה בעבודה, השינויים במפה הפוליטית החלישו מעט את ראש הממשלה ועלולים לגרום לאי יציבות בהחלטות הממשלה ולקשיים בהוצאה אל הפועל של רפורמות בענף הנדל"ן. שוק הנדל"ן שרוי באי בהירות מוחלטת לגבי האופן שבו יש להגדיל את ההיצע, רמת האפקטיביות של מכרזי מחיר למשתכן ומכרזי מחיר מטרה, מועד הגדלת מכסת הפועלים הזרים בענף, שינויים ורפורמות במיסוי ועוד.

הענף כולו נמצא במצב של סחרור בשל מחסור בתשובות לשאלות רבות המעסיקות את כלל העוסקים בענף הדיור ובפרט את הרוכשים. מכסת הקרקעות שתוכננה לשנת 2014 שווקה במרביתה רק בסוף השנה במטרה לעמוד לכאורה ביעד השנתי אך מרבית היחידות שווקו עם חסמים תכנוניים וסטטוטוריים שלא מאפשרים או לחילופין מעכבים את קבלת ההיתרים והתחלות הבנייה.

בשנים האחרונות היקף יחידות הדיור המשווקות ע"י המינהל ומשרד הבינוי אינו תואם בלשון המעטה את רמות הביקושים והגידול הדמוגרפי בישראל. מצוקת דיור גדלה משנה לשנה ומנקודת המבט הנוכחית, הפתרון להגדלת ההיצע אינו נראה לעין ועליית המחירים כמעט ובלתי נמנעת.

בנוסף  על האמור הענף מוצף בהודעות יומיומיות על יוזמות ורפורמות של משרדי הממשלה השונים, המגבירות את הבלבול והתנודתיות בשוק.  קבינט הדיור מתנהל באי סדר מוחלט ולא ברורה ההיררכיה והאופן בו מתקבלות ההחלטות. חייב להיות גורם אחד וברור שמנווט, מנהל ומאציל סמכויות בצורה סדורה ודואג לתאם את יישום החלטותיו באחריות ובקפדנות בין משרד האוצר, הבנקים, והגופים האמונים על שיווק הקרקעות - קק"ל, רמ"י ומשרד הבינוי.

שוק הדיור נמצא בנקודת רתיחה, הריבית נמוכה ואין אלטרנטיבות אחרות להשקעה. יתר על כן, נוצר מצב אבסורדי בו חברות יזמיות מארה"ב וקנדה שזיהו את הפוטנציאל האדיר והביקוש מגיעות לישראל בכדי לגייס הון בבורסה.

הפתרון להורדת המחירים והגדלת ההיצע מצריך רפורמה כוללת לצד הקטנת הבירוקרטיה החל ממשרד הפנים ועד לגופי התכנון השונים בכלל והרשויות המקומיות בפרט. הבירוקרטיה התכנונית במתכונתה הנוכחית משתקת את הענף ומייצרת צוואר בקבוק להגדלת היצע הדירות המשווקות.  

להערכתי עד סוף שנת 2016 הריבית תישאר נמוכה ואם וכאשר יתקבלו ההחלטות הנכונות והאופרטיביות להגדלת מכסת הקרקעות המשווקות, הן יחלו להשפיע, אם בכלל, רק במחצית השנייה של 2016.

הפתרון מורכב משלושה מהלכים מיידים: ראשית, מזעור החסמים הבירוקרטיים להגדלת ההיצע. שנית, שיווק מאסיבי של קרקעות זמינות לבניה. והאחרון - הגדלת מכסת העובדים הזרים בענף. כולי תקווה שהממשלה הצרה הנוכחית תוכל לצלוח את המהלכים הללו בכדי לאפשר לקהל הרוכשים את ההזדמנות לרכוש דירות במחירים שפויים.  

הכותב הוא אריק דניאל, מנכ"ל חברת הנדל"ן ארזים (ג.י.א) מקבוצת אורון אחזקות והשקעות.

  

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS