ח"כ שטרן: "מערך הכשרות בישראל מנוצל לרווחים כלכליים ודתיים".

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה  בנושא הכשרות במדינת ישראל, זאת בעקבות התחקיר ששודר  בערוץ 2 והדו"ח שהוגש לאחרונה למשרד האוצר ובו נכתב כי עלות מונופול הכשרות למדינת ישראל הינה 600 מיליון שקל בשנה.ח"כ אלעזר שטרן, יוזם הדיון: "מערך הכשרות בישראל מנוצל לרווחים כלכליים ודתיים". היו"ר כבל: "הרבנות הראשית לא תהיה מונופול, וזה יקרה עוד בחיי"

עמי שרון ו30/12/2015

(צילום: לשכת חכ שטרן)

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה  בנושא הכשרות במדינת ישראל, זאת בעקבות התחקיר ששודר  בערוץ 2 והדו"ח שהוגש לאחרונה למשרד האוצר ובו נכתב כי עלות מונופול הכשרות למדינת ישראל הינה 600 מיליון שקל בשנה. הדיון מתקיים בעקבות פניית ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני).

יו"ר הוועדה כבל אמר: "אנחנו יוצאים היום למסע - לא נגד הדת ולא מול הדת, אלא למען אלה שרוצים כשרות. לא נאפשר כפל תשלום על אמונה"/

"יש פה בעיני גם עניין כלכלי", ציין ח"כ שטרן, "600 מיליון שקל בשנה זו לא העלות של הכשרות אלא של המונופול בכשרות. אם זה לא עניין כלכלי אני לא יודע מה זה כלכלה, ואם זה לא עניין חברתי אני לא יודע מה זה חברה. כמי שחרד לנושא של יהדותה של מדינת ישראל, לצערי הכשרות הפכה כר פעולה לחילול השם ולא לקידוש השם. אנחנו, צרכני הכשרות, מנסים שיהיו כמה שיותר מקומות כשרים אבל בפועל זה מנוצל גם לרווחים כלכלים וגם לרווחים דתיים".

 שטרן ציין את חוק פתיחת האזורים בכשרות שהניח על שולחן הכנסת שבמסגרתו יוכלו רבנויות לתת הכשרים גם לעסקים שלא נמצאים בערים שבהן הם פועלים. לדבריו, פתיחת האזורים תיצור תחרות בענף הכשרות, תוזיל את העלויות ותעלה את רמת הכשרות. "אין בכל עיר משרד של הבד"צ, רק מאיתנו דורשים שיהיה בכל עיר. ואני טוען שאם הבדצי"ם טובים שמרוכזים מבני ברק אז למה הם לא טובים שיצאו מפתח תקווה, משוהם או מתל אביב?" שטרן ציין כי הרבנות הראשית אמורה להיות רגולטור של הכשרות.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל הוסיף: "זה לא דיון דתי. נהפוך הוא, יגדיל תורה ויאדיר. שכל מקום שרוצה להגדיל תורה יבורך. אבל שכל אחד יבחר את ההכשר שלו ותהיה תחרות על זה. אינני מבקש למנוע ממי שרוצה בד"צ שיאכל בד"צ. בבקשה. אבל מה שקורה זה שיש כאן כפל כשרויות. יש את מה שאתה מוכרח ואת מה שאתה רוצה. אני אומר צדיק באמונתו יחיה שכל אחד יבחר לעצמו". "יש כאן הרחקה מהדת ולא התקשרות לדת. זה הסיפור, אסור לכפות. כל אחד בוחר את הרב שלו. יש פה גם אמונה דתית וגם כסף וזה שילוב קטלני. אני לא מתווכח על העניין של כשרות והצורך להעמיד כשרות בכל מקום. שכל אחד יבחר לעצמו", הוסיף ח"כ כבל. "זה מאבק פוליטי כלכלי. שאף אחד לא יספר לי על מאבק דתי".

מנכ"ל התאחדות המלונות, נועד בר ניר, ציין את עלות הכשרות במלונות: "מעל 3.3% ממחיר המלון ו-15% מרכיב האוכל במלון זו הכשרות". לדבריו, בשם הכשרות, שמתייחסת לאוכל, מונעים הרבה פעולות שלא קשורות לאוכל. "הבעיה שלנו היא לא עם הרבנות אלא עם חוסר הכפיפות של הרבנות המקומית לרבנות הראשית. כל אחד לוקח את החוק לידיים וקובע את הגבולות שלו". "אנחנו זקוקים לתחרות, רוצים להקטין את העלויות. אנחנו רוצים כשרות אבל זקוקים לתחרות. המונופול הוא לא של הרבנות אלא של הרבנים המקומיים. אני לא מבין מה הבעיה שרב מקומי במעלה אדומים או מטה יהודה יתן כשרות בירושלים. אני מציע לאפשר את ההצעה של ח"כ שטרן". לדבריו, חלק מהמלונות רוצים "השגחה פרטית" אבל חלק מהמכרזים של צה"ל והמדינה לא מאפשרים השגחה שלא דרך הרבנות.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ט"ו כסלו התש"פ 13.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS