שקד בפני שופטים אירופאים: "שימוש במשפט הבינ"ל נגד ישראל – כלי לניגוח פוליטי"

שקד בפני שופטים אירופאים: "שימוש במשפט הבינ"ל נגד ישראל - כלי לניגוח פוליטי". את הדברים אמרה בכנס ארגון השופטים האירופאי, EAJ. עוד מדבריה: "עצם הוויכוח על תפקיד בית המשפט - מלמדת על עוצמתה של המערכת".

עמי שרון ו24/05/2016

(צילום: באדיבות דוברות שרת המשפטים)

שרת המשפטים איילת שקד השתתפה בכנס ארגון השופטים האירופאי, EAJ, שנערך באירוח של הנהלת בתי המשפט, במוזיאון ארצות המקרא בירושלים. בנאומה, שיבחה השרה שקד את בית המשפט ואמרה כי, " לפני עשרה ימים מדינת ישראל חגגה את יום העצמאות ה- 68. מדינת ישראל היא פלא וייחודית בעולם בהרבה מאוד מובנים. כמובן שאנחנו ייחודיים בעולם נוכח הסביבה בה אנחנו חיים. אבל הייחודיות מתבטאת לא פחות בדמוקרטיה המפוארת שלנו.

אין דמוקרטיה בלי רשות שופטת חזקה שדואגת גם לזכויות הפרט. בישראל יש ויכוחים לא מעטים על תפקידו המדויק של בית המשפט, היכל הצדק. אבל, נדמה לי, שאיש לא יחלוק על העובדה שעצם ההתפלמסות מלמדת על עוצמתה של המערכת, על חוזקתה של הדמוקרטיה הישראלית.

הוויכוחים המתקיימים כאן יכולים להתקיים רק במדינה שמספיק בטוחה בעצמה, ואינה חוששת מדעות מגוונות. לא אחת, מבקשים להשוות אותנו למדינות המזרח התיכון. פוליטיקאים רבים מישראל מסבירים פעם אחר פעם שישראל היא הדמוקרטיה היחידה באזור. זה נכון כמובן. אבל הנקודה החשובה יותר היא שמדינת ישראל, המדינות מהן אתם מגיעים, ויתר מדינות העולם הנאור, חולקות ערכים משותפים ומכירות בחשיבותה של מערכת משפט חזקה ועצמאית".

השרה שקד תקפה בדבריה את השימוש במשפט הבינלאומי במסגרת הניסיון לייצר דה לגיטימציה למדינת ישראל. "בעוד שישראל מעמיקה את ערכיה הדמוקרטים, ואת הביקורת השיפוטית, כפי שאתם חווים בעצמכם, בעשור וחצי האחרונים קיימת תופעה מצערת של שימוש במשפט הבין-לאומי ובסמכות השיפוט האוניברסלית הקבועה בדין הפלילי של מדינות רבות, ככלי לניגוח פוליטי.

תלונות כאלה הוגשו במדינות שונות נגד גורמים בדרג הצבאי ובדרג המדיני בישראל, בגין מעורבותם במלחמה בטרור. מיותר לציין שכל טענה המוגשת לישראל נבדקת על ידי הרשויות המוסמכות שהחלטותיהן נתונות לשבט הביקורת של בית הדין הגבוה לצדק, וישראל היא הפורום הנאות היחיד לדון בטענות אלה.

עצמאותה ומקצועיותה של מערכת המשפט בישראל קיבלו הכרה בפסיקה של בתי משפט במדינות שונות, שעה שדחו פעם אחר פעם תביעות נגד בכירים ישראלים, לרוב עוד לפני שהגיעו בכלל לבתי המשפט. אני גאה במערכת המשפט בישראל, שהיא מקצועית, עצמאית וחזקה. ואני מבקשת לברך את כולכם בהגברת עצמאותה של מערכת המשפט, כל אחד במדינתו, באמצעות הפרדת רשויות ברורה".

(צילום: באדיבות דוברות שרת המשפטים)

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', כ"ז טבת התש"פ 24.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS