זוכרים את חסיד אומות העולם, ראול ולנברג

שגרירות שוודיה בישראל ערכה אירוע חגיגי לזכרו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, במסגרת יום השנה לזכרו של ולנברג המצוין ביום השנה להיעלמותו. באירוע שהתקיים בבית השגריר השוודי בהרצליה פיתוח, השתתפו כמה מהניצולים של ראול ולנברג, ביניהם כמה המתגוררים בבית הדיור המוגן "עד 120" ברמת החייל, ברחוב על שמו של ולנברג.

רות עפרי טאוב ו22/01/2017

(צילום: אווה טיילור באדיבות סאסי אהרוני יחצ)

שגרירות שוודיה בישראל ערכה  אירוע חגיגי לזכרו של חסיד אומות העולם, ראול ולנברג, במסגרת יום השנה לזכרו של ולנברג המצוין ביום השנה להיעלמותו.

באירוע שהתקיים בבית השגריר השוודי בהרצליה פיתוח, השתתפו כמה מהניצולים של ראול ולנברג, ביניהם כמה המתגוררים בבית הדיור המוגן "עד 120" ברמת החייל, ברחוב על שמו של ולנברג. בין הניצולים חווה כץ שבעלה יצחק ז"ל ניצל על ידי ולנברג, ושמואל ברזילי, שניצל אף הוא באופן אישי על ידי ולנברג, לאחר שמנע את חיסולם של דיירי הגטו בו התגורר שמואל בעיר בודפשט.

בשל הקשר המרגש, נמצאת רשת "עד 120" בשיתוף פעולה מתמשך מזה מספר שנים עם שגרירות שוודיה בישראל, ואף חנכה בטקס חגיגי לפני כארבע שנים, פסל בדמותו של ולנברג, המוצב בכניסה לבית, ברחוב הקרוי על שמו.

בנוסף, השיקה אמש שגרירות שוודיה ערוץ מיוחד ב- YouTube לזכרו של חסיד אומות העולם, במטרה להנציח את זיכרו ואת פעילותו של ראול ולנברג, להפיץ לקהל הרחב את סיפורם של האנשים שניצלו בזכותו וגם לזכור ולשמר את הסיפורים למען הדורות הבאים. בשלב הראשון הועלו לערוץ ארבעה סרטונים המספרים את סיפורם של ארבעה אנשים ששרדו את השואה בזכות פעילותו של ולנברג. בשלב השני שגרירות שוודיה בישראל מתכוונת לפתח את הפרויקט, להיפגש עם ניצולים נוספים, לשמוע את סיפורם ולחשוף את התכנים בערוץ המיוחד למען הדורות הבאים.

ראול ולנברג היה דיפלומט שוודי ששהה בבודפשט בזמן המלחמה וסייע לעשרות אלפי יהודים לברוח מהונגריה שנכבשה בידי הנאצים. בין הפעולות ההצלה שעשה בזמנו הוא הנפיק אלפי דרכוני חסות שוודיים והעניק אותם ליהודים, הקים רשת של "בתים שוודיים" שהיו בתי מחסה ולמקום בטוח ליהודים, הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ, וגם התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים. בסוף שנת 2016 רשויות המס השבדיות הצהירו על ראול ולנברג כמת לאחר שנעדר במשך 71 שנים.

שגריר שוודיה בישראל קרל מגנוס נסר: "הסיפור של ראול ולנברג ממחיש את הקשר החזק בין העם השוודי לעם היהודי. לקראת יום השנה להיעלמותו של ולנברג החלטנו לערוך את האירוע לזכרו של מי שפעל רבות למען הצלת העם היהודי ולהשיק את הערוץ המיוחד לזכרו כדי לשמר את מורשתו המיוחדת ולשמוע מהניצולים איך הם שרדו בזכות פעילותו של ולנברג שגם זכה בתואר חסיד אומות העולם. העדויות שחושפים הניצולים מול המצלמה מרגשות ונוגעות בכל אחד מאיתנו וכולנו מקווים שהחומרים הנדירים הללו ישמשו גם את הדורות הבאים. חשוב לזכור ולא לשכוח. אני מקווה שיהודים נוספים ששרדו את השואה בזכות ראול ולנברג ייצרו איתנו קשר ויספרו את סיפורם הייחודי שיועלה לערוץ לזכרו וינציחו את פועלו".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ג' התש"פ 28.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS