מה צריך לדעת לפני שבוחרים קופת גמל?

אתם עובדים קשה כדי לחסוך כסף למטרות שונות, ומקבלים תלוש משכורת בסוף כל חודש, אבל האם אתם יודעים מה באמת נעשה בכסף שלכם? חלק מהכסף משמש אתכם בשוטף, וחלק אחר מושם בקופות גמל ונחסך לשנים הבאות. כדי שתדעו קצת יותר על הכסף שלכם, בדקנו עבורכם מה צריך לדעת לפני שבוחרים קופת גמל

עידן הראל ו25/12/2017

(צילום: באדיבות: Pixabay)

 מהי קופת גמל?

קופת גמל היא תכנית חיסכון לטווח ארוך או בינוני, והיא מהווה את אחד מאפיקי החיסכון הפנסיוני הזכאים להטבות מס. למעשה קופות גמל הן שם כולל לקבוצת מכשירי חיסכון הכוללת קופות גמל לתגמולים, קרן השתלמות, קרן מחלה ופיצויים וקרן פנסיה. רגע לפני שאתם בוחרים קופת גמל ומתחילים להפקיד כספים, כדאי שתכירו כמה מונחים מרכזיים. המפקיד בקופת הגמל נקרא עמית, כאשר עמית שכיר הוא כזה שהתשלומים מבוצעים על ידי המעסיק ועל ידו ואילו עמית עצמאי מפריש בעצמו בלבד. בנוסף, חשוב לדעת שמדינת ישראל מעודדת השקעה בקופות גמל, לכן מעניקה המדינה הקלות במס הכנסה על הפקדה בקופה.

 איפה הכסף?

את השאלה איפה הכסף העלה יאיר לפיד במערכת בחירות לפני מספר שנים, אבל היא הייתה שם מאז ומעולם. כאשר אתם ניגשים לבחור מקום להשקעת כספי הפנסיה שלכם עליכם לשאול איפה הכסף מושקע. היועץ צריך להיות מסוגל להסביר לכם איפה מושקע הכסף שלכם, ומדוע כדאי לכם להשקיע דווקא בחברה הזו ולא באחרת. חשוב לזכור כי לכל חברה תנאים שונים, ועליכם לבחור את התנאים הנכונים ביותר לכם, לכן מומלץ ורצוי, במידה וההפקה לקופת הגמל נעשית על ידיכם באופן עצמאי, לבחור איש מקצוע שיספק לכם תמונת מצב מלאה, בעזרתה תוכלו לבצע החלטות מושכלות ונכונות.

 להבין את ההבדל בין הקרנות השונות

כאמור, קיימים אפיקי השקעה וקופות גמל מסוגים שונים, ואתם חייבים להבין את ההבדלים בין הקופות. שאלות כמו מה ההבדל בין קרן השתלמות לקרן פנסיה, או כיצד קרן מחלה נכנסת לתמונה, חייבות להישאל ולקבל מענה מפורט - עוד סיבה לבחור באיש מקצוע מומחה שיוכל לשקול את כל הפרטים הקטנים ולסייע לכם לקבל החלטה נכונה.

 האם הסוכן עובד דרך חברה מסוימת?

אתם מתייעצים עם סוכן ויוצאים מנקודת הנחה שהוא עובד לטובתכם, אבל יתכן שהוא עובד עבור חברה מסוימת וישקיע את הכסף שלכם באופן שלא ייטיב עמכם. כדי לוודא שאתם אכן מקבלים המלצות רלוונטיות בקשו מהסוכן המלצות על מוצרים של חברות שונות ושאלו אותו לאיזה חברה הוא קשור. אין בהכרח להסיק כי הסוכן משרת את האינטרס שלו ולא שלכם, אך חשובים להיות מודעים ולקבל מהסוכן מבט מלמעלה על כל האפשרויות העומדות בפניכם.

 דמי ניהול ותשואה

על ניהול קופת גמל גובה החברה דמי ניהול וחשוב לבדוק מה הסכום שאתם משלמים. השוו בין החברות השונות כדי להגיע לסכום הנמוך ביותר. יש לציין כי לעיתים חברות מסוימות יבקשו דמי ניהול גבוהים יותר מאחרות, אך יתנו לכם תנאים טובים יותר ולכן לעיתים שווה לשלם יותר, על מנת לקבל יותר. בנוסף, בדקו מהי התשואה שאתם צפויים לקבל, כלומר, כמה יצמח הכסף שתחסכו במהלך השנים. חברות שלא מנהלות נכון את הכספים עלולות להגיע לתשואה אפסית ואף שלילית, לכן הופכת הבחירה בחברה הנכונה, חשובה פי כמה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS