נתונים מדאיגים: 78% מיהודי העולם חוו אירועי אנטישמיות בשנים האחרונות

בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר, במסגרת יום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה, הציג יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית, תוצאות סקר מקיף וחשוב העוסק באנטישמיות וקרא לממשלת ישראל לפעול לפני שיאבדו קשר עם מיליוני יהודים ברחבי העולם.

עידן הראל ו22/01/2018

(צילום: באדיבות pixabay)

 

המצב החמור באירופה וההתגברות המשמעותית של אירועי אנטישמיות כלפי יהודים,  גם בעקבות גלי ההגירה הכלליים והתגברות האנטישמיות בעולם, יגרמו לכך שהעם היהודי ומדינת ישראל  עשויים לאבד מיליוני יהודים בעולם, בתוך עשרות שנים. כך עולה מתוצאות סקר אותו הציג הבוקר יום א', בישיבת הממשלה סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל. הסקר, שנערך על ידי ההסתדרות הציונית העולמית,  חושף כי 51%  מהיהודים בעולם אינם מרגשים בטוחים, חוששים לחייהם ומסתירים את יהדותם.

בישיבה העלה חגואל את הצורך בפעילות ישירה מול ממשלות אירופה והעולם, לנוכח ההחמרה במצב. קיימת עלייה חמורה באירועי אנטישמיות במדינות כמו- צפון אמריקה: למעלה מ71 אחוז מהיהודים, דיווחו בסקר על  חווית אירוע אנטישמי. האחריות על יהדות העולם חלה על מדינת ישראל, הוסיף חגואל.

באירופה, גל ההגירה עורר שנאת מהגרים וגורם לעליה משמעותית גם במספר תקיפות היהודים- 68% מהיהודים חוו פגיעה אנטישמית בשנה האחרונה- נתון מזעזע שאסור להשלים איתו.

למעלה מ27% אף הפסיקו לדווח לרשויות מתוך חשש וחוסר אמון ברצון השלטון לפתור את הבעיה. ונמנעים מלדווח לרשויות האירופאיות- הנתון עומד על למעלה מ-74% של אירועי אנטישמיות אלימים שאינם מדווחים.

המשיבים בסקר שהוצג בפני ממשלת ישראל , העידו כי נחשפו לאירוע אנטישמי, ונשאלו לטיבו (ניתן היה לסמן יותר מתשובה אחת): הסקר חשף כי אכן ישנה עלייה בהסתה בתקשורת וברשתות החברתיות, וכי היא הנפוצה ביותר- 80% מהמשיבים מכל העולם ו-81% מהמשיבים מאירופה העידו כי נחשפו לתכני הסתה נגד יהודים. 70% מהמשיבים מכל העולם ענו כי חוו או היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין באלימות מילולית ועלבונות, 27% היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין באיומים, ו-11%  נחשפו לאירוע אנטישמי שהתאפיין באלימות פיזית. באירופה, כ-29% מהמשיבים העידו כי חוו או היו עדים לאירוע אנטישמי שהתאפיין בוונדליזם.

המשיבים לסקר נשאלו עד כמה הם מרגישים בטוחים במקום מגוריהם, בהתחשב בזהותם היהודית. בעוד כי באירופה, 27% מן המשיבים ענו כי אינם מרגישים בטוחים, בצפון אמריקה נתון זה עמד על 11%, זאת על אף התחזקות האנטישמיות באזור. באירופה, מספר המשיבים שאינם מרגישים בטוחים באזור מגוריהם גבוה ביותר מפי 2 מהמשיבים המתגוררים באזור צפון אמריקה ומהמשיבים בכלל העולם. כך שלמעשה, אחד מכל ארבעה יהודים באירופה אינו מרגיש בטוח במקום מגוריו לעומת אחד מכל עשרה שמרגיש כך בצפון אמריקה.

הסקר חשף כי אחד מכל שני יהודים באירופה ואחד מכל ארבעה יהודים בעולם, חש צורך  להסתיר את יהדותו ולהימנע מן הסמלים היהודיים הבסיסיים ביותר. 51% מהמשיבים באירופה ענו כי אינם מרגישים בטוחים להסתובב עם סממנים יהודיים, יותר מפי 2 מאשר המשיבים המתגוררים בצפון אמריקה, שם 22% העידו כי הם אינם מרגישים בטוחים לעשות זאת.

 ישנו פער בין הדיווח על תחושת הביטחון הכללית של היהודים לבין תחושת הביטחון להשתמש בסממנים יהודיים. 30% מאלה שהשיבו כי הם חשים ביטחון באזור מגוריהם, העידו כי אינם חשים ביטחון להסתובב עם סממנים יהודיים. ניתן להסיק מכך שתחושת הביטחון עליה דיווחו קיימת רק בתנאי שהם נמנעים משימוש בזהותם היהודית.

מרבית המשיבים שחוו אירוע אנטישמי, לא דיווחו על כך. כשנשאלו מדוע, השיבו 6% כי לא דיווחו מחשש לחייהם ולביטחונם, 30% העדיפו 'לא לעשות מזה עניין' ו-42% העידו כי אין להם אמון ברשויות האכיפה. נתונים אלו תומכים ומחזקים את הטענה שהאנטישמיות הפכה להיות חלק משגרת חייהם של יהודי התפוצות. משיבים שבחרו באפשרות 'אחר' (35%) נימקו את היעדר הדיווח בטענות כגון 'האנטישמיות נפוצה מידי מכדי לדווח עליה. הכי טוב להתמודד איתה לבד',  'ממילא לא יעשו עם זה כלום', 'האנשים שפגעו בי יגידו שזו הייתה בדיחה', 'מדובר באדם קרוב ולא רציתי להרוס את היחסים' 'חששתי שיפטרו אותי'.

הסקר אף חשף כי כ-59% מהמשיבים מכל העולם חושבים כי הפוליטיקאים בארצם אנטישמיים במידה מסוימת.

בנוסף, נתבקשו הנשאלים לתת דעתם בעניין החלטת האו"ם שלא להכיר בכך שירושלים היא בירת ישראל. לדעתם של 72% מהנשאלים מדובר בהחלטה אנטישמית, 13% ראו החלטה זו החלטה לגיטימית.

יעקב חגואל, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: התוצאות מפתיעות, גם אותנו. למרות המודעות הרבה לנושא , המצב מחמיר מידיי יום ומתפשט למדינות חדשות.  אין יום מתאים מיום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה להעלות על שולחן הממשלה את הנושא החשוב הזה. אנו רואים את ההסתדרות הציונית כבעלת התפקיד המרכזי בשימור יהדותם וזהותם של היהודים  בכל רחבי העולם. בפעילות למען קליטתם הראויה למדינה."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS