טקס ברכת האילנות בסימן 70 שנה למדינת ישראל

בסימן 70 למדינה: יו"ר קק"ל, הרב הראשי לישראל והרב הראשי של ירושלים קיימו השבוע את ברכת האילנות בטקס של איחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל ברחבת ניקנור בירושלים

עמי שרון ו22/03/2018

(צילום: קקל)

בטקס "ברכת האילנות" המיוחד שהתקיים השבוע בחסות קק"ל בגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בירושלים בסימן 70 שנה למדינת ישראל, השתתפו הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, הרב הראשי של ירושלים הרב שלמה משה עמאר, יו"ר קק"ל דניאל עטר, פרופ' מנחם בן ששון נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר, כ- 50 חיילים מתכנית "נתיב" של צה"ל ואורחים נוספים.

במהלך הטקס שערך איחוד בתי הכנסת והקהילות בישראל, הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות, אמר הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו: "בריות טובות, כל עוד הן באחווה וברעות אף אחד לא יוכל בהן לפגוע. עלינו מוטלת החובה להודות על כך ולהודות בכך שכל עוד הם יחד, משתפים פעולה אז יהיו לנו בריות טובות וגם אילנות טובות".

הרב שלמה משה עמאר בירך ואמר: "כמה גדול ויפה היום הזה, היום שבו מברכים ומהללים את השם על כל נפלאותיו שהוא מעניק לנו"

יו"ר קק"ל דניאל עטר: "אנחנו מברכים על השפע שהקב"ה נתן לנו ואנחנו בקרן קימת לישראל, קרן הביצוע של העם היהודי, מביאים את השפע הזה לידי ביטוי בכל פינה ברחבי הארץ- בגליל, במרכז ובנגב, עושים למען העם והארץ וביחד עם 'איחוד בתי הכנסת' נמשיך לשתף פעולה עוד שנים רבות".

הטקס הייחודי נערך ברחבת מערת ניקנור של הגן הבוטני בו נמצאים מערת הקבורה של ניקנור וקבריהם של מנחם אוסישקין ושל יהודה ליב פינסקר, שהגו את הרעיון להקמת פנתיאון לאומי של גדולי האומה. לדברי אליעזר שפר, יו"ר איחוד בתי הכנסת והקהילות, נבחר המקום לטקס ברכת האילנות כהוקרה והערכה לקרן קימת לישראל ולעומד בראשה.

לדבריו, קק"ל אחראית למיזם עולמי של ברכת האילנות בקהילות היהודיות בתפוצות עם הפנים לארץ ציון-ירושלים, שתורגמה לשפות אנגלית, ספרדית, צרפתית ורוסית כביטוי של הזדהות עם מדינת ישראל בשנת ה-70 לעצמאותה.

 

רקע- ברכת האילנות

בימים ההם

המקור: "היוצא בימי ניסן וראה אילנות שמוציאין פרח, אומר: ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שלא חיסר בעולמו כלום [נ"א: דבר], וברא בו בריות טובות ואילנות טובות [נ"א טובים] להנות בהם בני אדם". (מקור ההלכה: רבי יוסף קארו [צפת-ספרד,1488-1573], שולחן ערוך, אורח חיים סימן רכ"ו, סעיף א')

חז"ל תיקנו לברך את ברכת האילנות מידי שנה בשנה עם ראיית פרח האילן המוציא פרי, בפעם הראשונה בעונה. ברכה זו שייכת לשתי קטגוריות של ברכות. דהיינו, ברכת שבח על ראיית תופעות טבע ובנוסף לכך, ברכת הנהנין. נוסח הברכה המורכב מעיד על דואליות זו.

בקק"ל התיחסו לברכת האילנות כנושא הראוי לתשומת לב ואף תרגמו את הברכה לקהילות היהודיות בתפוצות לשבע שפות.

בזמן הזה - בסימן התחדשות

בתכניות וביזמים שקיימנו וקידמו בשנים האחרונות בישראל ובקהילות היהודיות בתפוצות, נוכחנו לדעת כי הזיקה, הקשרים והמחויבות ההדדית שבין מדינת ישראל ליהודי התפוצות מחייבת ריענון והתחדשות המבוססת על אירועים משמעותיים ופרויקטים משותפים מסוג המפעלים שהקימה, מקימה ומקיימת קרן קימת לישראל בכלל ובמיוחד בנטיעת עצים, פיתוח יערות, הפרחת השממה וביזמים אקולוגיים שונים.

הנושאים הללו מדברים וקרובים לליבם של יהודי התפוצות שיכולים להביע את הזדהותם עם מדינת ישראל על ידי דברים מעשיים כמו נטיעות וירטואליות בט"ו בשבט באמצעות אתר האינטרנט של קרן קימת לישראל "הקלק וטע" ולקיים במקומותיהם את ברכת האילנות בתקופת האביב עם הפנים לישראל.

השנה נערך הטקס בחסות קק"ל ובמעמד יו"ר הדירקטוריון מר דני עטר בגן הבוטני של האוניברסיטה העברית ירושלים - מעל פסגת הר הצופים, בסימן 70 שנה למדינת ישראל.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS