פותחים עסק חדש? כל המידע על רישיון לעסק

עידן הראל ו11/04/2018

(צילום: Pixabay)

כשפונים לתהליך של הנפקת רישיון לעסק חדש בתחום המזון הבירוקרטיה אינה פשוטה. מכיוון שמטרת התהליך היא שמירה על סטטוס קוו מוגדר המעגן את בטיחות הציבור ומשלב בין חוקים ותקנות שונות מעורבים בו מספר רב של גורמים. כל גורם מעוניין לקבל את כל הניירת והטפסים הדרושים ורק אז להנפיק אישור לעסק, למשל מכבי האש, מטה המשטרה, העירייה המקומית, משרד הבריאות, משרד התמ"ת, מחלקת התברואה והביוב בעירייה ועוד. אין סוף פקידים ובירוקרטיה סבוכה הדורשת סבלנות אין קץ.

איך ניתן לדעת האם העסק זקוק לרישיון?

רשימת סוגי העסקים החייבים בקבלת רישיון על-מנת להתחיל לפעול מפורטת בצו רישוי עסקים. שימו לב כי בשנת 2013 נערכה רפורמה מקיפה בתחום, ובין השאר התעדכנה גם רשימת העסקים החייבים ברישיון. בכל מקרה מומלץ עוד לפני ששוכרים מקום בבת ים או מבצעים פעולות נוספות לקראת הקמת העסק לפנות אל מחלקת רישוי עסקים של העירייה (פרטי יצירת קשר בתחתית העמוד) או אל חברה המתמחה ברישוי עסקים בבת ים - ולקבל מידע עדכני לגבי כל הדרישות בהתאם לאופי העסק שאתם מתכננים לפתוח. כמו כן יש לוודא קיומו של היתר בנייה מתאים לפעילות העסקית או לחילופין לקבל היתר לשימוש חורג.

תהליך רישוי עסק - איך מתחילים?

אם לצורך הפעלת העסק נדרש רישיון עסק, השלב הראשון הוא תיאום פגישה אישית במחלקת הרישוי של העירייה. בפגישה זו יימסר לכם מידע מלא אודות כל גורמי הרישוי שיבחנו את הבקשה לרישיון עסק - גורמים אפשריים הם משרד הבריאות, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה, מכבי אש וגופים שונים בעירייה עצמה. לחלק מהגורמים ניתן לפנות בבקשה לקבלת מידע מקדמי, כלומר הנחיות ברורות ומפורטות לגבי אופן הקמת העסק, כך שהתהליך יהיה יעיל, ללא עיכובים מיותרים ובלי הוצאות לא הכרחיות עקב הצורך לתקן ליקויים וטעויות.

כמה זמן אורכת בדיקת בקשה לרישיון?

לאחר תשלום אגרה עבור הבקשה לרישיון עסק (320 ש"ח, נכון ל-2018) והגשת כל המסמכים הנדרשים, יבחנו גורמי הרישוי את הבקשה. בעקבות הרפורמה משנת 2013, העירייה נדרשת לטפל בבקשה תוך 45 ימים ולרשות גורמי הרישוי השונים עומדים 90 יום עד למתן התשובה - בסך הכל נמשך התהליך בין חודשיים לשישה.

אילו מסמכים יש להגיש עם בקשה לרישיון עסק?

אל הבקשה לרישיון עסק יש לצרף תרשים סביבה, מפה מצבית ותוכנית עסק מפורטת, כולם חתומים על-ידי איש מקצוע מוסמך (אדריכל/ מהנדס אזרחי/ הנדסאי בניין/ הנדסאי אדריכלות). כמו כן יש להגיש אישור בעלות על הנכס שבו יפעל העסק או חוזה שכירות.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', כ"ב טבת התש"פ 19.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS