הרבנים הראשיים במתקפה על חוק הגיור: "צריך לקבור את החוק"

בלשכת הראשון לציון התכנסו הבוקר לדיון חירום הרבנים הראשיים יחד עם עשרות רבנים ודיינים מכל הזרמים והמגזרים בכדי לדון בהמלצות ועדת הגיור של השר משה ניסים.
במהלך הפגישה חתמו הרבנים על מכתב הקורא לראש הממשלה "לדחות על הסף" את הדו"ח ואת המלצותיו.

אביעד ברטוב ו03/06/2018

הרבנים הראשיים בכינוס החירום. צילום: דוברות הרבנות הראשית (צילום: דוברות הרבנות הראשית)

הרב הראשי לישראל הראשון לציון ונשיא בית הדין הרבני הגר"י יוסף אמר בפתח הדיון, "אני מבקש וקורא לכל הרבנים בישראל מכל החוגים, לחתום ולהצטרף למחאה הזו. צריך שהחוק הזה יקבר ולא ייזכר שמו בישראל". הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הגר"ד לאו הוסיף כי "מתווה הגיור המדובר הינו פגיעה בכרם ישראל ובעם ישראל. זה אשליה של אנשים שכביכול אם יקבלו תעודה זה מה שיהפוך אותם לגרים".
על רקע המלצות ועדת ניסים שאמורות להיות מוגשות היום לראש הממשלה, על פיהם יוקם מערך גיור חדש, שלא יהיה תחת סמכות ואחריות הרבנות הראשית, התכנסו בכינוס חירום הבוקר עשרות מרבני ישראל לקריאת הרבנים הראשיים, להבעת עמדתם - עמדת התורה, נגד כל רפורמה במערך הגיור ונגד הוצאתו מסמכות ואחריות הרבנות הראשית.
בפתח הפגישה אמר הראשל"צ ונשיא בתי הדין הגר"י יוסף אשר יזם את הכינוס ואמר "הכרה בגרים רפורמים וקונסרבטיבים זה פרצה חמורה מאוד. כל סעיפי החוק, כולם אחד אחד בעיתיים מאוד". בנוסף תקף בחריפות גם את הרכבה של הועדה שאמורה למנות את דייני הגיור לפי הרפורמה החדשה ואמר "רק זה שמעורבים בוועדה למינוי דייני הגיור נציגים רפורמים, זה כשלעצמו לא שייך בכלל ומצריך לדחות את כל המסמך הזה על הסף". 
לאחר מכן אמר הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית הגר"ד לאו - "מתווה הגיור המדובר הינו פגיעה בכרם ישראל ובעם ישראל. זה אשליה של אנשים שכביכול אם יקבלו תעודה זה מה שיהפוך אותם לגרים. זה פתח להתבוללות ולהביא את חורבן היהדות שמתקיים בעולם לארץ הקודש, הרבנות הראשית עושה מאמץ לאורך כל השנים שעניין הגיור יהיה אך ורק על פי ההלכה וללא שיקולים זרים. זה עניין של עם ישראל כולו שלא יכול להסכים אפילו לרגע אחד למציאות כזו"
בהמשך הדברים אמר הרב מרדכי שטרנברג, ראש ישיבת הר המור "כל החוק הזה אומר שהנושא של הגיור זה נושא ציבורי ולא דתי וצריך לא לאפשר לרבנים להתערב, וזה נוגע לכבודה של הרבנות ולכבודה של תורה, בכל הנושאים זה כך, גם בכשרות, גם בגיורים",
בהמשך דיבר גם הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, על הניסיון לקבוע ברפורמה החדשה שהגיור יהיה על פי דין תורה "אבל מי יקבע מה זה דין תורה? בג"ץ?",
בכינוס הוקרא גם מכתבם של הגאון הרב זלמן נחמיה גולדברג והרב אביגדור נבנצל שנשלח הבוקר, בו הם קוראים לרבנים לחזור בהם מחתימתם על מתווה הגיור "לכן בקשתי מכם להכריז מיד שדבר זה לא יעלה על הדעת שאלו שעוקרי שמירת המצוות מיהודים הם יביעו דעתם, ואני בטוח שאם הרבנים יקראו את ההחלטות שלהם יצטערו עד בלי סוף ולכן עדיף שעה אחת קודם לבטל החלטות כאלה".
לקראת סיום הכינוס, בו השתתפו בין השאר הרב הרב שמואל אליהו, הרב צבי ישראל טאו, הרב מרדכי שטרנברג, הרב יוסף זייני, הרב דויד שרים, הרב צבי קוסטינר, הרב מרדכי נגארי, הרב חיים גנץ, הרב ישעיהו דורון, הרב דוד חי הכהן, הרב יעקב שפירא, הרב אליעזר איגרא, הרב יהושע כץ, הרב משה בן עבו, הרב יהושע ון דייק, הרב אריה שטרן, הרב גבריאל דוידביץ הרב הראשי של יהודי ארגנטינה, הרב גבי קדוש, הרב שמעון כהן, הרב אלחנן בן נון, הרב ציון טוויל, הרב יוסף צבי רימון ועוד, קראו הרבנים הראשיים לרבנים להצטרף אליהם לחתימה על גילוי הדעת של רבני ישראל, הקורא להשאיר את הסמכות לגיור בידי הרבנות הראשית

הרב הראשי ונשיא מועצת הרבנות הראשית הגר"ד לאו הוסיף "כל מי שיקרה לו מסורת ישראל מוזמן לחתום בבקשה, הגיור הוא נושא הלכתי ואין לנו שום זכות לשנות דבר זה אלא על פי ההלכה המסורה. עמך עמי בתנאי שזה אלוקיך אלוקי".
הרב הראשי הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף " אני מבקש מכל רבני ישראל, מכל החוגים, צריכים לעמוד על המשמר, יש פה הכרה בגיורים לא על פי ההלכה, יש פה הכרה בגיורים רפורמים, יש פה פרצה חמורה מאוד. אני מבקש מכל הרבנים לחתום ולהצטרף למחאה  ושהחוק הזה ייקבר, החוק הזה לא ראוי שיעלה"

בגילוי דעת, עליו חתמו הרבנים, קוראים הרבנים -
"אנו, רבני ישראל, רואים בדאגה את הסכנה לאחדותו של העם היהודי כתוצאה מההצעות לרפורמה בגיור הכוללות בתוכן הפקעת הגיור מהרבנות הראשית והכרה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים.
אנו, כרבני ישראל דורשים להכיר רק בגיור שנעשה על פי הוראות הרבנות הראשית לישראל, אשר יסד הגראי"ה קוק זצ"ל כדי לשמור על אחדות העם וקיום תורת ה' כהלכה במדינה, ובסמכותה .
אנו קוראים לראש הממשלה לדחות על הסף את דו"ח וועדת ניסים ולקדם באופן מיידי תיקוני חקיקה שיעצרו את נסיונות הבג"ץ להכרה בגיורים פרטיים ובגיורים רפורמיים
אנו מבקשים מכל חברי הכנסת ומכל השרים לעשות כל שביכולתם על מנת לעצור את הרפורמה בגיור  שעלולה לגרום להתבוללות, להתפוררות ולפילוג בתוך העם היהודי, בדומה למה  שמתרחש, לדאבון לב, בקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות רבות בחו"ל".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', כ"ב טבת התש"פ 19.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS