למה חשוב להתמודד עם לחצים?

זה נמצא בכל מקום ובכל תחום - לחצים מסוגים שונים שאנחנו לא יכולים לסנן. הם מגיעים מכיוון המשפחה, מכיוון המעבידים והעמיתים לעבודה, מכיוון המרצים והמורים, החדשות באינטרנט ובטלוויזיה, הציפיות שלנו מעצמנו וכל הדרישות שאנחנו מציבים בפני עצמנו.

ד״ר עפר בר נחום ו17/07/2018

(צילום: Pixabay)

יש מספיק סיבות כדי לאבד את השליטה בעצמנו ובמצב ולמען האמת, זה די נס שרבים מאתנו יכולים לעמוד בלחצים האלה מבלי לסבול מתפקוד לקוי. לעומת זאת, רבים מאתנו אכן מושפעים מלחצים ברמה שמשפיעה על התפקוד שלנו וגורמת לנו לתפקד בצורה לקויה יחסית. יש מאתנו שמתקשים אפילו יותר ומרגישים שהם הולכים לאיבוד בתוך השיטה המודרנית של ניהול החיים, ולכן לא מצליחים להגיע למיצוי הפוטנציאל שלהם או אף נקלעים למצוקה קשה יותר תוך כדי התמודדות עם לחץ.

מה אפשר לעשות כשמתקשים להתמודד?

הלחצים שנובעים מהמפגש עם החיים יכולים להסיט אותנו ממסלול תפקוד תקין והדרך היחידה לחזור למסלול היא להתנהל בצורה מודעת יותר. המודעות למצבנו ולמציאות יכולה להחזיר לעצמנו תפיסה יותר שקולה ומדודה של מה שעומד בפנינו. כשאנחנו לא מצליחים לסנן את הלחצים ולהתמודד עם היעדים והאחריות שמוטלת עלינו הפתרון הוא שינוי גישה. תפיסת המציאות והיכולת שלנו להתמודד אתה היא המפתח והדרך לעשות זאת היא בטיפול קוגניטיבי התנהגותי שעושה זאת בצורה ממוקדת ותוך מתן כלים לשלוט בגורמים שמסיטים אתכם מהמסלול. אחת השיטות שמשתמשים בהן לצורך זה היא טיפול בביופידבק.

מהו טיפול בביופידבק?

ביופידבק הוא שיטת טיפול במשוב שניתן על ידי מערכת מחשוב ומכשור אלקטרוני, שמציגה על צג את התגובות הפיזיות שלו בזמן אמת, כך שהוא יכול לשלוט בהן ולגרום לשינוי בעזרת המחשבה. תוך כדי הטיפול המטופל משפיע על מה שקורה בגופו ובמוחו ובכך רואה את התוצאות מוצגות לפניו על המסך, כך שיוכל לקבל מוטיבציה לשנות לטובה ולהגביר את השליטה שלו בהתנהגות שלו שגורמת לו למצוקה. נמדדים מדדים כמו טמפרטורת העור, נשימה וקצב לב, מתח שריר ועוד. כל אלה מאפיינים פיזיולוגיים שמצביעים על מצוקה ושליטה בהם מצביעה על החזרת המודעות והשליטה במצב במציאות מחוץ לחדר הטיפולים. בגלל זה שיטת הטיפול הקוגניטיבית ההתנהגותי היא שיטה שמתמקדת רק בפתרון הבעיה ויכולה להסתכם בזמן קצר יחסית של כמה חודשי טיפול עד החזרה לשגרה.

#11422 התמודדות עם לחץ

למה דווקא ביופידבק?

כל מה שעובר בראשנו מתבטא גם בתגובה פיזית וזהו הבסיס של שיטת הטיפול ההתנהגותי. כך שבדיוק כפי שהשיבושים מתחילים מהראש ומהדרך שבה אנחנו מספרים לעצמנו על המציאות והלחצים שעומדים בפנינו, כך גם התיקון מתחיל שם. כשאנחנו רואים את השינוי לנגד עינינו בצורה ברורה כמדדים פיזיולוגיים זה ברור למה אנחנו מקבלים עוד עידוד ומוטיבציה לעשות הכול כדי להתקדם בטיפול ולחזור לשליטה. זה גם מוכיח לנו בוודאות שזה אכן תלוי בנו ברוב המקרים ולכן יש לנו דרך לפתור ולשלוט במצב כדי להגיע לאיזון ולחזור לשגרה.

המאמר נכתב ע״י ד״ר עפר בר נחום המטפל בקליניקה ברח׳ מנחם בגין 1 הרצליה. טלפון לקביעת פגישה 054-6258872

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS