משתחררים מן התלות

גמילה היא תהליך השתחררות מתלות ומהתמכרות מזיקה המפריעה ומשבשת את איכות החיים. ההתמכרות, בניגוד לסברה הרווחת, נפוצה בכל שכבות האוכלוסייה ועשויה לפגוש גם אנשים "נורמטיביים".

טור אורח ו09/08/2018

(צילום: יח"צ)

 מצבי ההתמכרות בדרך כלל קורים לאדם שחש במצוקה, מתקשה להתמודד עם חייו ומאבד את השליטה. הבריחה למחוזות ההתמכרות מביאה לאפקט שיכוך זמני ולתחושת "שליטה" מדומה, אך בהדרגה התלות מכרסמת בחייו של המכור ומשבשת את שגרתו, הסובבת סביב הצורך להשיג את החומר או הפעילות.

תהליך הגמילה הוא קשה וכואב ונדמה כבלתי אפשרי, אך הוא בהחלט אפשרי אם מבצעים אותו באופן מוקפד ומקצועי ובסביבה תומכת ומכילה.

נגמלים מהסמים

סמים קלים זכו לשמם ולמוניטין המפורסם בעיקר בשל העובדה כי הם בעלי השפעה פחות עוצמתית ומזיקה מסמים אחרים. מאידך, עדיין מדובר בחומרים פסיכו-אקטיביים שאמנם לא מובילים לתלות פיזיולוגית בסם, אלא עשויים להוביל להתמכרות נפשית. המכור מתנסה בסמים הקלים ונהנה מקהות הרגיש והחושית ומתמכר לתחושה הזו, אותה הוא מנסה לשחזר באופן תמידי כניסיון לברוח ממציאות חייו היום יומית. חשוב לציין שעל אף כי מדובר בסמים קלים, תלות בהם היא מזיקה ומסוכנת ועל כן גמילה מסמים קלים היא חשובה והכרחית כדי שהמכור ירכוש את הכלים להתמודדות מיטבית עם חייו מבלי התלות.

נגמלים מההימורים

תלות להימורים, בדומה לכל תלות אחרת, קשורה במינונים. בדרך כלל, המכור להימורים מתחיל להמר בסכומים קטנים ונהנה מהריגוש ומההקלה. בהדרגה, הוא מתחיל להעלות את ההימורים לסכומים גדולים יותר כדי להשיג את תחושות האדרנלין המציפות אותו. התמכרות זו מובילה להשלכות הרסניות ומשמעותיות - השלכות כלכליות, פליליות ואף מסכנות חיים. סביר להניח כי מהמרים פתולוגיים יגיעו בדרך כלל לטיפול לאחר לחץ מאסיבי מצד בני המשפחה או לאחר שהסתבכו בפלילים וחויבו להגיע. השורש למצב ההתמכרות הוא מצבו הנפשי של המכור ומסיבה זו התמכרות בדרך כלל מלווה בתחלואה נוספת. לכן, נגמלים המבצעים גמילה מהימורים ייאלצו להתמודד עם מצבם הנפשי במקביל להפרעה בשליטה בדחפים.

מטפלים בהפרעות האכילה

הפרעות האכילה הן מגיפה כלל-לאומית מודרנית שתוקפת בעיקר את החברה המערבית. מדובר בתופעה מסוכנת למדיי שהשלכותיה הרסניות בכל קנה מידה שהוא. מודל היופי המערבי הוא בדרך כלל גוף רזה ומסיבה זו נשים (וכן גברים) עשויים למצוא עצמם נופלים להפרעות האכילה בדרך להשגת מודל היופי. בדרך כלל, הפרעות האכילה נוטות להיות מלוות עם הפרעות חרדה ודיכאון ולהקשות מאוד על החולות או החולים בהן. הפרעות האכילה יובילו להשלכות פיזיולוגיות ונפשיות קשות מאוד ואף במקרים קיצוניים - השלכות שאינן ברות תיקון ואף מוות. טיפול בהפרעות אכילה יותאם לכל חולה, עפ"י גילו, מגדרו ומצבו הרפואי הייחודי ויכלול רשת טיפול מלאה - טיפול משפחתי, קוגניטיבי, נפשי, תזונתי.

נותנים לכם את הרוח למפרשים

רוח בכפר, מרכז גמילה מסמים, חרדה, אלכוהול, כדורים, הפרעות אכילה, תחלואה כפולה וכן הלאה הוקם כדי לסייע לחולים ולבני משפחותיהם לחולל את תהליך השינוי. המרכז ממוקם בוילה פרטית בכפר סבא במטרה לספק חווית טיפול ברמת האיכות, המקצוענות והדיסקרטיות הגבוהות ביותר. הגישה הטיפולית ברוח כפר היא מקיפה ומשלבת טיפולים אלטרנטיביים מתקדמים, פסיכותרפיה ועבודה טיפולית הוליסטית. תהליך הטיפול מלווה בצוות רב מערכתי, מקצועי המתמחה בטיפול.

הכתבה הופקה ופורסמה באדיבות קבוצת לאוס - חברת קידום אתרים בגוגל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', כ' טבת התש"פ 17.01.2020
פרשת שמות
כניסה: 16:19 | יציאה: 17:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS