האם מותר לעשן סיגריה אלקטרונית בבית מדרש?

בבית המדרש אנו זוכים לקיים בצוותא את מצוות תלמוד תורה. מצווה גדולה ורבה היא וזכות גדולה היא עבור המתמיד בכך. על מנת לאפשר להרבות בלימוד תורה בבית המדרש, ראו חכמים להקל בעניינים שונים.ישנם דברים שניתן ומותר לקיימם אף בלא לצאת מבית המדרש כי אם בתוכו פנימה. שאלה חשובה היא, מהו הדין לגבי עישון סיגריה אלקטרונית כדוגמת Juul? ישנה תשובה מתקבלת על הדעת לסוגיה זו.

עידן הראל ו17/01/2019

(צילום: חופשי)

עישון שאין עימו פיקוח נפש

גלוי וידוע לרבים כי בבית המדרש מותר, בתנאים מסוימים, לאכול ולשתות. שלא כפי שנאסר הדבר בבית הכנסת, בבית המדרש הדבר מותר על מנת שלא לעכב את לימוד התורה. בימים עברו, היו כאלה שנהגו להתיר גם עישון בבית המדרש. נדגיש כי אנו מדברים על נוהג שחלף מן העולם. כיום, פסקו הרבנים כי עישון מהווה סכנה לבריאות. על כן, יש להימנע ממנו בכל מקום, קל וחומר בבית המדרש. אך חשוב לדעת מהו הטעם לדבר ומכך להבין כיצד יש לנהוג לגבי Juul או סיגריה אלקטרונית דומה.

מכיוון שסיגריית Juul איננה מזיקה לבריאות בדומה לסיגריה רגילה, הרי שאיסור פיקוח נפש לא מתקיים כאן. על כל פנים, מדובר בחלופה עדיפה הרבה יותר על עישון רגיל. לכן, אם עישון של סיגריה רגילה אסור בבית המדרש משום שהיא מזיקה, סיגריה אלקטרונית בהחלט באה בחשבון. בפרט אם היא עוזרת למי שעישן בעבר, להפסיק לעשן. אך יש עוד טעמים חשובים בעניין זה.

אידוי לא פוגע באחרים

מבחינת ביטול תורה, אין לראות בעישון צרה גדולה במיוחד. עישון פה ושם לא גורם לבזבוז זמן ניכר ובמיוחד שיש הטוענים שעבורם הסיגריה עוזרת לשמור על ערנות. אמרו חכמים כי חל היתר אפילו לנמנם מעת לעת בבית המדרש, בבחינת הפסקה קלה לפני שחוזרים אל הלימוד. אם כן, הפסקת סיגריה שיש עימה כדי להרבות לימוד תורה, עשויה להיחשב כבעלת טעם טוב. ובכל זאת, נותרנו עם האספקט הבריאותי. ויתר על כן, מה קורה עם יתר הלומדים שאינם מעשנים, הרי זו בעיה לחשוף אותם לעשן המזיק.

סיגריה אלקטרונית, כך נמצא, שונה מרגילה בכך שבעצם לא מעשנים כאן שום דבר. בתוך הסיגריה יש נוזל אידוי. מי שמעשן את הסיגריה הזאת, אפילו אם נמצא בצוותא ובחברותא עם אחרים, איננו גורם להם עוגמת נפש ואיננו פוגע, חלילה, בבריאותם. האדים אינם מזיקים מבחינה בריאותית ובתוך הנוזל לא מצויים כל החומרים המזיקים (או לפחות רובים) כפי שיש בתוך סיגריית טבק רגילה. אם כן, בעוד שעישון רגיל אסור בבית המדרש בשל פגיעה בריאותית במעשן או באחרים (נוצרת הפרעה לנשימה, עישון מעורר שיעול וליחה וסכנת מחלות), סיגריה אלקטרונית לא גורמת לבעיות הללו. אולי לא נרחיק לכת ונאמר כי מומלץ להשתמש בה בבית המדרש, אבל אם מרגישים כי חייבים, אפשר לנהוג כך.

ניתן לצאת להפסקה קלה בזמן הלימוד לצורך התרעננות לפני שחוזרים בחזרה. מכיוון שאין עשן מזיק, לא חייבים להרחיק הרבה מחדר הלמוד שבבית המדרש. למען הסר ספק, השימוש בסיגריה אלקטרונית לא צריך לבוא על חשבון לימוד תורה. אם ניתן להרחיק מעישון על כל צורותיו, יש בכך מן התועלת. אולם באם הסיגריה האלקטרונית מצליחה לסייע בגמילה מן הסיגריה הרגילה, טוב ויפה הדבר. מי שמתקשה להפסיק מן ההרגל, טוב אם ידע כי בעזרת סיגריה אלקטרונית מצוי תחליף עדיף בהרבה. ובשעת לימוד בבית המדרש, הפסקה מעת לעת, בגלל שעות הלימודים המרובות בהחלט מתקבלת על הדעת וכשלעצמה, איננה דבר שיש להתבייש בו. 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', כ"א טבת התש"פ 18.01.2020
פרשת שמות
כניסה: 16:19 | יציאה: 17:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS