"בציבור אנחנו כבר רוב. עכשיו הגיע הזמן להחליף לישראל דיסקט"

כנס "השמרנות הישראלית" שהתקיים היום (חמישי) כינס מאות קולות, פעילים וכותבים מהארץ ומארה"ב, באירוע ראשון מסוגו המבקש לבנות שיתופי פעולה ולהניע שיח ישראל שמרני חדש

אביעד ברטוב ו16/05/2019

(צילום: דור קדמי)

"קרן תקווה" פתחה הבוקר (חמישי) את כנס השמרנות הישראלית הראשון מסוגו, במטרה לרכז כוחות רעיוניים וליצור שינוי בסדר היום הישראלי. לכנס הגיעו כ-850 עיתונאים, אנשי רוח, כותבים ופעילים חברתיים מהארץ ומהעולם, במטרה לכונן במה מרכזית לשיח שמרני בכלכלה, בחברה, בביטחון, בספרות ובתרבות בישראל.

בין המשתתפים הפעילים הבולטים במושבי הכנס: הסופר והפובליציסט הבריטי דאגלס מאריי, העיתונאי עמית סגל (כמראיין), יו"ר קרן תקווה רוג'ר הרטוג, מייסד מרכז "שלם" ד"ר יורם חזוני, ד"ר גדי טאוב, מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר אייל גבאי, הכלכלן שלמה מעוז, ד"ר רונן שובל, העיתונאית עירית לינור, יו"ר פורום קהלת פרופ' משה קופל, העיתונאית אמילי עמרוסי, הרב חיים נבון, ארז תדמור, העיתונאי אראל סג"ל, ראש מערך ההסברה לשעבר ד"ר רן ברץ, ועוד רבים.

"הציבור הישראלי הוא ברובו ציבור שמרני", אומר עמיעד כהן, מנכ"ל קרן תקווה ישראל. "עד כה זרענו; כעת הגיע הזמן לעבור לשלב הבא ולסייע לישראל להחליף דיסקט. הכנס הזה הוא סופו של תהליך הבשלה ארוך ומתוכנן שכלל הקמה ותמיכה בכתבי עת ומוסדות רעיוניים שיצרו שינוי אמיתי ומורגש בשיח הישראלי".

כהן מדגיש כי "כנס השמרנות הישראלית הוא יריית הפתיחה לשלב הבא: מעבר משיח פנימי של קבוצת יזמים רעיוניים לשיח שמאתגר את כלל הציבור הישראלי".

בשנים האחרונות ייסדה וגם תמכה קרן תקווה בשורה ארוכה של גופים (שחלקם יצאו מאז לדרכם העצמאית) דוגמת מרכז שלם והוצאת שלם, אתר מידה, הוצאת שיבולת, כתבי העת השילוח, צריך עיון ותכלת, המכללה למדינאות, פורום קהלת ועוד. מטרת הכנס היא לסייע לכוחות שנולדו מאותם גופים לקבל במה, לבנות גשרים ושיתופי פעולה, ולסייע להעצים את השיח שנוצר עד כה.

כהן מסביר כי "מדינת ישראל, מבחינה חברתית, היא השמרנית בעולם המערבי: ילודה גבוהה, כבוד וחיבור למסורת ופטריוטיות גבוהה חוצת מגזרים ושיוכיים פוליטיים. כעת הגיע הזמן כי עולם הרעיונות הישראלי ידביק את החברה הישראלית, ויציע פתרונות ההולמים את תפיסת עולמו בתקשורת, בתרבות, במשפחה, בכלכלה, בביטחון ובחברה".

הכנס שהתקיים היום שם לו למטרה לפתור את אי-ההלימה הזו, באמצעות פיתוח זרם אינטלקטואלי שמרני-ישראלי והצמחת הקהילה המזוהה עמו. מטרת הכנס להוות מקום מפגש עבור שותפים לתנועה, לדון במטרותיה, לשכלל ולפתח את רעיונותיה ולהניע את חבריה. "באופן מיוחד, אנו מבקשים לברר את המאפיין הייחודי של השמרנות הישראלית", אומר כהן, "לצד מאפייניה האוניברסליים, לשמרנות היה תמיד מרכיב מקומי, הנגזר ממסורותיה הפרטיקולריות של כל חברה וחברה. ההעשרה של עולם הרוח והמעש השמרני מתוך יחסיו עם היהדות, הציונות והישראליות היא בליבו של כנס השמרנות הישראלי".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS