נמשך שיווק הפיגולים בישראל

אנונימוס במכתב ל-53 קצביות ומסעדות: "הפסיקו את שיווק בשר הפיגולים"

 

עידן הראל ו05/09/2007

מתחקיר שערכה עמותת 'אנונימוס' לזכויות בעלי-חיים בחודשים האחרונים, עולה כי לפחות 53 בתי עסק בארץ משווקים בשר וכבדי אווזים המפוטמים בניגוד לחוק, המגודלים ומובלים ללא כל פיקוח ווטרינרי.

בהודעת 'אנונימוס' נטען כי "מעדויות פועלים שחולצו מאחד המשקים העבריינים בו הוחזקו בתנאי עבדות, עולה כי רבע עד שליש מן האווזים מתים במהלך הפיטום, והמפטמים עורכים להם 'שחיטת דמה' עם מציאת גופותיהם ומשווקים את בשרם למאכל אדם". הבוקר שלחה 'אנונימוס' מכתבי אזהרה ל-53 הקצביות, אולמות האירועים והמסעדות המשווקים את הבשר, תוך עבירה לכאורה על שורה של חוקים ותקנות.

במכתב העמותה נאמר, בין השאר: נודע לנו כי העסק שאתה מנהל, מוכר בין היתר כבדי אווזים מפוטמים, ורצינו להביא לידיעתך שבנוסף לסבל וגסיסה ממושכים שהדבר גורם לעופות, אתה לוקח, ככל הנראה ללא ידיעתך, חלק בעבירה פלילית, ואף עלול למצוא את עצמך נאשם במספר סעיפי חוק שונים של שותפות לדבר עבירה.

כשאתה סוחר בכבד אווז שהוא תוצאה של פיטום עברייני (גם אם נאמר לך אחרת) אתה לוקח חלק בעבירה פלילית לפי סעיף 412 לחוק העונשין, האוסר רכישת נכסים שהושגו בעוון, מממן פשע מאורגן ועבירה לכאורה על חוק איסור הלבנת הון, מסתכן בהגשת בשר פיגולים - תוצר של שחיטת-דמה או שחיטת-דחק מאולתרת במפטמת האווזים, מיותר לציין, כי בשר זה גם אינו באמת כשר, גם אם הוא מוצג ככזה, מסייע לדבר עבירה - על חוק צער בעלי-חיים, על פקודת מחלות בעלי-חיים, על איסור סחר בבני-אדם, ועל מספר עבירות נוספות, תומך בהחזקת פועלים בתנאי עבדות, בשיכונם בכלובי אווזים מכוסי רפש ובמניעת שינה הלכה למעשה, משום שהפיטום מחייב עבודה אינטנסיבית סביב השעון בפיטום, ביצוע שחיטות דחק ושחיטות דמה ללא הפסקה, וכו', ותורם להתעללות עד מוות בבעלי-חיים.

'אנונימוס' הודיעה כי בכוונתה להגיש בקרוב תלונות למשטרה כנגד רשת הסחר הלא חוקי בכבד אווז מפוטם ובנוסף מתכוון הארגון לפרסם רשימת קצביות, מסעדות ואולמות אירועים המגישים בשר אווזים מפוטמים, המהווים לפחות בחלקם בשר פיגולים שמקורו בשחיטה שחורה ללא פיקוח וטרינרי. "אנא, הקדימו והוציאו את עצמכם מרשימה מפוקפקת זו של מסייעים לארגון פשע כבר כעת", נאמר במכתב העמותה.

במקביל, שיגרה 'אנונימוס' מכתב לראשון לציון רב עובדיה יוסף, שכבר לפני למעלה מ-20 שנה אסר על פיטום האווזים משום צער בעלי-חיים הקיצוני הכרוך בו, ומשום הטריפות שגורמת החדרת הצינור האלימה והיומיומית לוושט. במכתב לרב מתריעה אנונימוס "על סכנת אכילת בשר הפיגולים שקיימת כיום, בנוסף לרעות החולות הרגילות של הפיטום הכפוי".

בין היתר נאמר במכתב לרב יוסף:" לפני למעלה משנה, מאז אפריל 2006, נכנס לתוקף האיסור על פיטום עופות מים. אולם, ארבעה מפטמים ממשיכים לפטם עד היום. נגד כל הארבעה הוגשו כתבי אישום בגין התעללות בבעלי-חיים, צווי מניעה הוצאו נגדם ונגד שניים מהם אף מתנהלים הליכים של ביזיון בית המשפט על הפרת הצו, אולם הפיטום נמשך משום שהרווחים הכספיים גדולים ומשרד החקלאות אינו אוכף את החוק כנדרש...

משרד החקלאות אמנם שלל מהמפטמים העבריינים את היתרי העברת האווזים לפי פקודת מחלות בעלי-חיים, אולם ההעברה נמשכת גם ללא ההיתרים, ללא כל פיקוח ווטרינרי, בעוד גופות אווזים מובלות ל'שחיטה' יחד עם אווזים חיים וגוססים, וכולם יחד מגיעים אל שולחן סועדים שחלקם סוברים בתמימות כי

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS