מהם חוזים עתידיים וכיצד ניתן לסחור בהם

אחד מתחומי המסחר היותר מעניינים והיותר אטרקטיביים בבורסה לניירות ערך, הינו התחום הרחב של חוזים עתידיים. מדובר בתחום הדורש מיומנות גבוהה והבנה מעולה של התחום בכללותו והאופציות הגלומות בו להפקת רווחים משמעותיים.

תוכן שיווקי ו05/02/2020

מנגד, חשוב להבין גם את הסיכונים הגלומים במסחר מהסוג הזה, שעלולים להיות גבוהים. זאת, בעיקר אם נכנסים לתחום בלי ניסיון קודם ובהעדר הבנה בין אם בתחום החוזים העתידיים בכלל ובין אם בתחום הספציפי שבו בחר המשקיע להתמקד.

מהם בעצם חוזים עתידיים ואת מי הם משרתים? כיצד ניתן להפיק רווחים במסחר בחוזים עתידיים? מהם היתרונות במסחר מהסוג הזה? בשורות הבאות נעסוק בתחום שהשקעה נכונה, יחד עם לימוד והבנה מעמיקה שלו עשויות לייצר רווחים משמעותיים מאד.

מהם חוזים עתידיים ולמי הם נועדו

חוזים עתידיים הם למעשה הסכמים שבהם מתחייב מאן דהו לרכוש מוצר או חומר גלם מסוים מאדם אחר או מגוף מסחרי כל שהוא, בתאריך מסוים במחיר שנקבע מראש. כך למשל יכול אדם להתחייב בפני אדם אחר המוכר חיטה, לרכוש 10 טון חיטה מסוג מסוים לפי מחיר נקוב. כשהחוזה פוקע, חייב הרוכש לסיים את העסקה בדיוק כפי שנחתמה ואין לו אפשרות אחרת.

#12222

היתרון בחוזים עתידיים טמון בעובדה שהם מבטיחים מראש לשני הצדדים שבתאריך נקוב ימכרו או יקנו את הסחורה הרצויה להם במחיר שהוסכם מראש. המוכר מקבל מראש מחיר מובטח ואיננו חשוף עוד לירידות מחירים. מנגד, הוא גם לא יוכל ליהנות מעליות מחירים, אם יהיו כאלה. מנגד הרוכש מבטיח לעצמו את הסחורה המוצעת במחיר נקוב, ומונע מעצמו את הסיכונים שהמחיר יעלה. מנגד, אם המחיר ירד יחול ההפסד כולו על הרוכש.

חוזים עתידיים מתקיימים עבור מגוון רחב של מוצרים וחומרי גלם. כמו כן יש גם חוזים עתידיים על מדדים, המשקפים רווח או הפסד למשקיע בהתאם לשינויים החלים בהם. מי שאמור ליהנות מהחוזים הללו הם למשל בעלי קרקעות, שהם חקלאים המגדלים חיטה. המגדלים האלה יכולים להבטיח לעצמם תשואה עתידית עבור גידולי החיטה שלהם, עוד בטרם נבטה השיבולת הראשונה.

מנגד, משווקים גדולים של קמח, למשל, יכולים להבטיח לעצמם סחורה במחיר טוב מבחינתם עבור חומר הגלם לייצור הקמח, שתסייע להם להישאר תחרותיים בתחום. המגדל לוקח על עצמו את הסיכון הכרוך בהפסד הכנסה, אם מחיר החיטה אכן יעלה מעבר למחיר שעליו הוסכם מראש. הסוחר לוקח על עצמו את הסיכון הכרוך בירידה במחיר החיטה אל מתחת למחיר המוסכם. סוחר בחוזים עתידיים יכול לגזור קופון על הפרשי המחיר, כאשר הוא מוכר את החוזה העתידי שרכש לפני הפקיעה שלו.

מהם היתרונות במסחר בחוזים עתידיים

אחד היתרונות הגדולים במסחר בחוזים עתידיים הוא העדר הצורך להשקיע את מלוא הסכום ברכישת חוזה עתידי כל שהוא.

בדרך כלל הדרישה היא להשקיע עשרה אחוזים מערך העסקה, תוך התחייבות להשקיע את שאר הסכום עם פקיעת החוזה. כך ניתן לרכוש סחורות במאה אלף ₪, תוך השקעה של עשרת אלפים שקלים בלבד בפועל. בעת מכירת החוזה העתידי תשקף המכירה רווחים עבור כל הסכום. מנגד, אם המכירה כרוכה בהפסד, גם הוא ישקף הפסד על כל מלוא הסכום. יתרון נוסף בחוזה עתידי, ובתנאי שהסוחר מכיר את התחום שבו הוא עוסק, טמון בעובדה שהסוחר יכול להגיב לשינויים במהירות.

דוגמה טובה לכך היא רכישת חוזים עתידיים על נפט בסמוך להתפתחות של מתיחות משמעותית במפרץ הפרסי. כך עשוי הרוכש להבטיח לעצמו כמויות גדולות של נפט שיוכל למכור במחיר גבוה ואשר החוזים העתידיים עליו נרכשו במחיר נמוך. סוחר בחוזים עתידיים בנפט ירכוש אותם במחיר נמוך וימכור אותם במחיר גבוה, בהתאם להתפתחויות בשוק.

זה המקום לציין שיש צורך לדעת בדיוק מתי לסיים את העסקה. זאת, כיון שמי שלא מסיים את העסקה בזמן עלול למצוא את עצמו עם התחייבות לרכישת מלאי גבוה של סחורות שבפועל אין לו ממש היכן לאחסן ומה לעשות איתן זאת, עוד בטרם הזכרנו את סכומי הכסף הגבוהים שיהיה עליו לשלם תמורת הסחורות שרכש. מעוניינים לדעת יותר על חוזים עתידיים? מאמינים שתוכלו להצליח היטב בתחום? זה המקום הנכון עבורכם. צרו קשר כעת והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם להמשך התהליך.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS