חינוך:מה כל כך מפחיד במושגים של זהות יהודית ?

טובה אבן חן מודאגת מהדחקת הזהות היהודית אל מחוץ לתחומי העניין הישראליים.

טובה אבן חן ו21/10/2007

חדשות, ספורט, כלכלה, תרבות, סטייל, רכילות, ברנז'ה, הרשת, בריאות, יהדות, ניו אייג', ירוק, תיירות... זהו הדירוג שנותן אתר חדשות חשוב לתחומי העניין של הישראלי המצוי.

יהדות ממוקמת לה במקום העשירי - לא לפני ספורט, סטייל ורכילות.

במקביל, התבשרנו בימים האחרונים על חשיפה מיוחדת :"חדש בבתי הספר הממלכתיים בישראל: מלבד שיעורי טבע וחשבון, יש גם שעת לב לבייב " זעקו הכותרות.

ומה מלמדים שלוחיו? לא פחות ולא יותר מאשר מושגים ביהדות. ממש נורא ואיום.

"אמרו לילדים" , התלונן אב מודאג אחד, "שבשמחת תורה יש לעשות הקפות עם ספרי תורה". באמת, אסון עומד להתרגש על תלמידי בתי הספר הממלכתיים - הם עלולים לדעת, בתום תקופה לא ארוכה, מי היו אבות אבותיהם, מהן עשרת הדיברות ומה משמעותם של חגי ישראל.

באחת הכתבות שצפיתי בהן, על אודות השיעורים החדשים במושגים מן היהדות, בלטה אמא נחמדה שנחרדה לנוכח העובדה שהסבירו לילדים שחשוב לומר "מודה אני" בכל בוקר.

מה שמתמיה במיוחד הוא שפרופיל הישראלי הנאור הוא של אדם ליברלי, שפתוח לדעות מכל עולם התרבות, רק בקשר להנחלת יהדות מופגנת חרדה מיוחדת. 

ואני לתומי סברתי, שאפשר לחנך כך אנשים לענווה ולעדינות. ובאמת, מה רבה ההונאה - אדם מישראל שולח את בנו או את בתו לבית ספר ממלכתי, והזאטוט שב הביתה עם מושג ביהדות !

חשוב לציין ולהדגיש כי יש סיבה לחשוש מכל סוג של התערבות בתוכנית הלימודים של בתי הספר על ידי גופים או בעלי עניין, שמצליחים לחדור באמצעות הונם ולהשפיע על ילדים רכים, אין ספק כי אסור להשאיר את התחום הזה פרוץ. אך לא פחות חשוב לציין כי דומה שאילו היה מדובר בכל תחום לימודי אחר, הנושא לא היה מייצר כותרות. וודאי לא כאלה כותרות זועמות.

למען הדיוק, מהיכרות עמומה עם מי שמופקד על התוכנית "זמן מסע" של קרן לבייב, בן ציון דל, אשר כיהן בעבר כמנכ"ל משרד החינוך - האיש רחוק מרחק שנות אור מכל סוג של מיסיונריות .

הציבור בישראל מוטרד מדי מתוכני הלימודים של המגזר החרדי, ועסוק פחות מדי בהכיצד ייראו ילדי ישראל בעוד מספר שנים, כאשר הדגש בבתי הספר הממלכתיים הוא בעיקר על טבע וחשבון, ולימודי היהדות דחוקים בקרן זווית. אחת האמרות הידועות בהקשר זה היא של אחד מראשי ההתיישבות העובדת, שאמר בשנות ה- 50 כי "רצינו לגדל דור של אפיקורסים, אבל יצא לנו דור של בורים ועמי ארצות ".

ואכן, ישנו הבדל חשוב, תהומי וברור, בין הרצון לשמור על אורח חיים חילוני, חופשי, לבין בורות מוחלטת ביחס למושגים שעיצבו את עמנו, בארץ ובגולה, זה אלפי שנים.

לא צריך ללכת רחוק מדי בשביל להבחין בבעיה. מדי שבוע נשאלות שאלות טריוויאליות בשעשועוני הטריוויה בטלוויזיה, אחד הז'אנרים הפופולאריים ביותר על המסך הישראלי.

במסגרת השעשועונים מוצעים למתמודדים עשרות אלפי שקלים כדי להשיב על שאלות פשוטות ביהדות, אך טובי המוחות לרוב נכשלים דווקא בהן, באיזה חודש חל ראש השנה ? תשרי או ניסן ? או ! איזו סוגיה מורכבת וכבדת משקל. הרבה יותר קל להשיב מי היה הזוכה באירוויזיון של 1983.

מה שמתמיה במיוחד הוא שפרופיל הישראלי הנאור הוא של אדם ליברלי, שפתוח לדעות מכל עולם התרבות. רק בקשר להנחלת יהדות מופגנת חרדה מיוחדת.

התחושה היא שיש מי שדואגים להבליט קולות מאוימים, במיוחד אם מדובר בסך הכול בהטמעת ערכי יסוד יהודיים כמו מהותו של חג האסיף, נטילת אתרוג, לולב, הדס וערבה.

בתקופה שבה ערכי היסוד והליבה של מדינת ישראל כמדינה יהודית במבחנים קשים, מבית ומחוץ, טוב היה אילו הזרקורים היו מופנים לעבר בירור מעמיק של האופן שבו ניתן להנחיל זהות יהודית שורשית לכל ילדי ישראל - ולא לעבר התבצרות בעמדות חילוניות נוקשות.

קרן לבייב ואחרות מנסות לעשות כן. אפשר להתווכח לגבי התערבות בתוכני הלימודים, אך בה במידה כדאי לנער סטיגמות שגויות לפני שמפריעים להן למלא משימה חשובה זו.

*המאמר פורסם בעיתון "ישראל היום ".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. בין לבייב לגאידמק
  (21/10/2007)
  אחד מסייע כל היום ליהודים בצנעה והשני עסוק כל היום במשרדי פרסום
 2. זה האסון של המדינה
  (21/10/2007)
  חוסר הערכים וההתעסקות בטפל
 3. israel is becoming like u/s/
  (21/10/2007)
 4. אפילו תמיר שרת החינוך לא ידעה תשובות יהודיות בשעשועון
  (21/10/2007)
  אז ממה אתם מופתעים בדיוק
 5. לבייב הציל את יהדות רוסיה
  (21/10/2007)
  עם יוזמותצ היהדות שלו
 6. בדרך הבטוחה להיות עם ככל העמים
  (21/10/2007)
  חורבן הבית השלישי מתקרב
 7. זה מפחדי בגלל כל הכפייה שלכם שהופכת כל נושא לדתי
  (22/10/2007)
 8. זה מפחדי ישראלים אנטישמים
  (22/10/2007)
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS