הרב עמאר בוכה על ירושלים. בוגי יעלון על ועידת אנאפוליס

בכנס של רבני התפוצות השתתפו היום הראשון לציון הרב עמאר והרמטכ''ל לשעבר יעלון.
הרב עמאר:"אני חרד לגורל ירושלים", בוגי יעלון:''מבחינת הערבים תל אביב היא התנחלות''.

עמיעד טאוב 24/12/2007

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

מרבני התפוצות השתתפו היום באירוע הפתיחה של הכינוס השנתי של רבני וראשי הקהילות האורתודוקסיות שעורכת המחלקה לשרותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית.

הראשון לציון הרב שלמה עמר שהגיע על מנת לברך את הרבנים שוחח על חשיבות ירושלים ואמר כי הוא חרד לגורלה:''לאחרונה נשמעים קולות המדברים על חלוקת ירושלים עירנו הקדושה, המחשבה על אפשרות שכזו מחרידה אותי כמי שכמה לירושלים עוד מהיותו נער צעיר שחיכה לעלות ארצה''.

הרב הגיע עד דמעות בעת שציין כי ארבע רעידות האדמה שחוותה העיר לאחרונה מהוות סימן למצבה. מעמד מרגש במיוחד נרשם באירוע כאשר במהלך הנאום קרא הרב בקול רועד לרבני התפוצות להתפלל על ירושלים, הרב התפלל לשלומם של חילי צה''ל והשבויים והנעדרים והקריא בקול את הפסוק ''לעולם ה' דברך ניצב בשמיים'' כאשר כל הרבנים חוזרים אחריו 10 פעמים בהתרגשות .

לאחר דבריו של הרב עלה לנאום הרמטכ''ל לשעבר בוגי יעלון שדיבר על הסכנות הקיומיות לישראל בעקבות ועידת אנאפוליס. יעלון אמר כי הועידה נשענה על תפיסות מוטעות ביחס למצבה של ישראל.

"כל עוד הערבים לא מוכנים להכיר בזכותה של ישראל להתקיים לא יכלו להיות שלום באזור גם אם נחזיר שטחים, מבחינת הערבים תל אביב היא התנחלות ואין שום קשר בין עם ישראל לארץ ישראל'' אמר יעלון.

"הערבים מבינים כי הויכוחים הפנימיים בחברה הישראלית מחלישים את החברה ולכן הם ממשיכים לנסות ולפגוע באזרחים ע"י הקסאמים והמחבלים המתאבדים מתוך כוונה לערער את האמונה שלנו בעצמנו".

יעלון העביר ביקורת על המנהיגות הישראלית ואמר:"מנהיגות שצומחת מלמעלה למטה ובנויה על ספינים וחיפוש אחר תשומת לב לא יכולה להוביל את המדינה".

כשהוא מכוון לרבני התפוצות ששהו באולם אמר יעלון כי: אין לנו אורניום, נפט ואוצרות טבע המעשירים את קופת המדינה אך יש לנו את המוח היהודי והמחויבות לישראל שהביאו אותנו למעמדנו הנוכחי בתחומי החינוך הכלכלה והטכנולוגיה שנבנו במשך שישים שנה בלבד דבר שאין לו אח ורע בעולם".

בתגובה לשאלה אודות כוונותיו הפוליטיות אמר יעלון כי "מעולם לא ברח מאחריות וכי הוא אינו מתכוון ללכת ולעשות לביתו אך עדיין מוקדם מידי לדון בנושא''.

מחר יסיירו הרבנים בעיר שדרות שם ייפגשו עם ראש העיר אלי מויאל והתושבים וישאו יחדיו תפילה לשחרור החיילים החטופים ולשלום חיילי צה''ל.

הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, אמר כי:''הכנס השנה עומד בסימן ההזדהות עם תושבי הדרום ו-60 שנה למדינת ישראל ולכן יוצאים הרבנים כבר היום לדרום, זאת במטרה לשהות במקום, להיפגש עם התושבים להזדהות איתם ולחוש את סבלם".

"בבואם להזדהות עם תושבי שדרות מקיימים הרבנים את מאמר חז''ל "כל ישראל ערבים זה לזה ואת הקריאה''את אחיי אנוכי מבקש''הוסיף הרב וסרמן.