"גם צמחים מתחפשים"

מפגש במשתלות גבעת ברנר לקראת פורים על חיקוי, איפור והטעיה בעולם הצומח.

חיים נחתומי 03/03/2008

צמחים מתחפשים: לקראת פורים עורכות משתלות גבעת ברנר מפגש שייוחד לתחפושות בעולם הצומח. התחפושות, שאצל בני האדם נועדים להיות פעולה עליזה ושמחה, היא שאלה של קיום עבור רבים מהצמחים. מתברר כי צמחים "מתחפשים" לצורך רביתם, וגם לצורכי הישרדות, בעיקר הימנעות מטריפה על-ידי בעלי-חיים צמחוניים.

אז כיצד הם עושים זאת? על-מנת להיות מואבקים על-ידי חרקים, פרחי הצמחים צריכים להיות בולטים, מושכים ומתגמלים לחרקים העושים את השרות למענם. מרביתם עושים זאת על-ידי צבעים בולטים, ריח וצוף, אולם ישנם כאלה המתמחים בחקיינות וברמייה - מחקים פרחים אחרים, על-מנת למשוך את מאביקיהם, מרמים את החרקים על-ידי רמזים לצוף, או אפילו מתחפשים לחרק על מנת למשוך את בני מינו להזדווג עימו, שהידועה ביותר היא הדבורנית, ממשפחת הסחלביים - פרח המזכיר ומריח כמו דבורה ומזמין את הזכר "להזדווג" עימו.

ישנם גם צמחים המשתמשים ב"איפור" על הגבעולים והעלים ליצירת צורות של חרקים דוחים, או צורות אחרות, על מנת להרחיק טורפים פוטנציאליים. על הדבורנית וסחלבים אחרים, ותחפושות נוספות בעולם הצומח, ידובר בהרצאה במשתלות גבעת-ברנר, על-ידי אלומה גלזר-דותן, בוטנאית, מתמחה בצמחי מרפא ופרחי באך, וגם יועצת לתזונה טבעית, ביום שישי בשבוע הבא ( 14.3.2008) בעשר בבוקר. ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום.