מציירים שואה בעזה

העזתים 'הזדעזעו' לשמוע את סגן שר הביטחון מתן וילנאי מדבר על שואה בעזה, אך הם מציירים אותה מדי יום.

עודד בן צבי 09/03/2008

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

קריקטוריסטים בעיתונים מערב הסעודית ועד בחריין יצאו שוב בסדרת קריקטורות אנטישמיות שערורייתיות המבקרות את פעולותיה של ישראל בעזה ומשוות את מצבם של הפלסטיניים בעזה לשואת יהודי אירופה.

הקריקטורות שהופיעו בימים האחרונים בעיתונים ערביים בכל רחבי המזרח התיכון מציגות את הישראלים והיהודים כנאצים צמאי דם. קריקטורות אלו שבות ומעמיקות את הזיקה הכוזבת לשואה, טוענת הליגה נגד השמצה (ADL). הליגה דיווחה על כך בפעם הראשונה בתחילת השבוע. באתר הליגה יש עמוד מיוחד המוקדש לחשיפתן של הצורות האחרונות של הסתה נגד ישראל ונגד יהודים בעיתונות הערבית.

"העיתונות הערבית נוקטת שוב גישה חסרת מעצורים במסגרת ביקורתה נגד ישראל ומנצלת את העימותים בתור תרוץ לזילותה והקטנת ממדיה של השואה ולהצגת חיילים ישראלים ויהודים כרוצחים נאצים בדם קר", אומר אברהם ה. פוקסמן, המנכ"ל העולמי של ליגה נגד השמצה. "כאשר הדברים מגיעים לשישה מיליון הנרצחים, אין גבולות, אין מצפון לקריקטוריסטים הערבים, והם משתמשים בשואה שימוש ציני נגד העם שסבל ביותר ממשטרו של היטלר", הוסיף פוקסמן.

בקריקטורה שכותרתה 'הנאציזם החדש' ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, מוצג כהיטלר בן ימינו (אל-ח'אבר, אלג'יריה). בקריקטורה אחרת חיילים ישראלים מניפים דגל נאצי מעל גופות הקרבנות הפלסטינים בעזה, על בסיס התמונה המפורסמת של הנחתים האמריקנים שמניפים את הדגל לאחר הקרב באיוו-ג'ימה (אד-דוסתור, ירדן). בקריקטורה שלישית משולשי ה'מגן דוד' הופכים לצלב קרס ('מִחזור ההיסטוריה', אל-אייאם, בחריין).

מטחי הטילים מעזה ופעולתה הצבאית של ישראל במטרה לעצור את ההתקפות על עריה גררו מספר רב של מאמרי פרשנות קנאיים ותוקפניים ביותר בעיתונות הערבית. תגובת העיתונות לאירועים הייתה סדרה של קריקטורות מערכתיות ובהן צלבי קרס, סמלים אנטישמיים קלאסיים ושימוש נוטף שנאה בשואה במטרה להכתים את ישראל ולהציג את המדינה היהודית כתוקפן שיש לו שאיפות לרצח עם.

"לא מפתיע אמנם שקריקטוריסטים מערכתיים ימקדו את ביקורתם בישראל, אך השימוש הפוגע ביותר שלהם בדימויים מהשואה, בסמלי דת יהודיים ובסטריאוטיפים מתועבים עוצר נשימה ולעתים אף מזעזע למדי", אומר פוקסמן. "איננו מצפים מאמצעי התקשורת הערביים להיות מאוזנים לנוכח המצב, אבל רמת העוינות והשנאה כלפי ישראל והיהודים בתגובה למצב בעזה מעוררת חלחלה".

קריקטוריסט ירדני הכתיר את עבודתו בשם 'שואת עזה' (אל- ע'אד, 3 במארס) וצייר התקפה של מסוק ישראלי שצורתו מנורה ולהביו פולטים אש ממכונת ירייה ונראים כצלב קרס.

"תמיד אמרנו שבסדר למתוח ביקורת על ישראל. אך קריקטורות אלו הן בבירור חציית קו אדום", אומר פוקסמן. "לא רק שהן מעוררות זעם בהשוואתן בין התגובה הצבאית הישראלית על ירי הטילים לבין השואה, הן גם מציירות דימויים סטריאוטיפיים של יהודים ששימשו כלים בידי הנאצים עצמם כדי להצית רגשות אנטישמיים".