ארגון ''יד שרה'' בתערוכה חדשה: "בחזרה חיים!" על ילדי בוכנוולד

לראשונה בישראל מוצגת התערוכה "בחזרה לחיים!", תערוכה איקונוגרפית על "ילדי בוכנוולד". בין הניצולים המופיעים בתערוכה. הרב ישראל מאיר לאו.

עירית לוין 19/06/2008

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

dir="rtl">השקת התערוכה תתקיים ביום שני, כ' בסיון, 23.6, בשעה 19:00 בבית יד שרה, שדרות הרצל 124, ירושלים
בתערוכה 100 תמונות ותעודות, המתארות את החיים של 15 ילדים ממחנה בוכנוולד שבגרמניה ואת הקורות אותם מחודש אפריל 1945, לאחר שחרורם, בלי לדעת לאן מועדות פניהם. 

"ילדי בוכנוולד" היו ילדים מפולין, הונגריה וצ'כסלובקיה בני שנתיים עד שתים עשרה כשהם נותקו מהוריהם והובלו למחנה. הילדים עברו חמש וחצי שנים של כליאה, עבודת פרך וחוויות נוראיות יומיומיות. בעזרת התמונות, במקרים רבים הירושה היחידה לדורות הבאים, הם מעלים זיכרונות ומספרים את סיפור חייהם. לאחר שחרורם הם התפזרו על פני חמש יבשות כשרק הצו לחיות מחזק אותם ונוסך בהם אט אט אמון בבני אדם.

התערוכה שוזרת בתוכה סיפור טראגי של החיים במחנה בוכנוולד ולעומת זאת יצירת חיים חדשים לאלו שזכו להשתחרר, להקים משפחה ולפתוח במסכת חיים חדשה.

בין התמונות בתערוכה, תמונות של הרב ישראל מאיר לאו, אחד מ-1,000 "ילדי בוכנוולד" שניצלו, ולימים הרב הראשי לישראל.

על הבחירה להציג את התערוכה בבית יד שרה אומר ז'אן פרנסוא גוטמן, יו"ר "אוזה" (OSE): "יד שרה הוקמה במטרה להנציח אישה שנספתה בשואה - שרה לופוליאנסקי - והיא גם משדרת את השאיפה להמשיך בחיים על אף הקשיים והמוגבלויות. המסר שהתערוכה מעביר והמטרה של יד שרה דומים זה לזה".

התערוכה הוצגה ברחבי צרפת מזה שנתיים וזו הפעם הראשונה שהיא מוצגת מחוץ לגבולות צרפת.   

התמונות בתערוכה נלקחו ממחלקות הארכיון וההיסטוריה של "אוֹזֶה" (OSE), מפעל סיוע לילדים שפעל בצרפת במהלך מלחמת העולם השנייה ולאחריה, ושסייע בשיקומם של "ילדי בוכנוולד".   

בהשקת התערוכה ישתתפו יצחק הרצוג, שר הרווחה והשירותים החברתיים; ראש עיריית ירושלים ומייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי וז'אן פרנסואה גוטמן נשיא "אוזה", צרפת. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בבית יד שרה בירושלים עד יום שני, ד' בתמוז, 7.7 בין השעות 10:00-17:00.