גרמניה נגד השחיטה היהודית

ארנסט ברייטלינג, נשיא המשרד לענייני וטרינרים בגרמניה, קרא לשחיטה הכשרה "אכזריות לבעלי חיים".מזכ''ל רבני אירופה הרב מרגולין:''זוהי טענה שאופיינית לאנטישמים''.

חיים נחתומי 27/07/2008

(צילום: אורח)

הילה היהודית בגרמניה שורר כעס רב בעקבות קריאת המשרד לענייני וטרינרים במדינה, לעגן בחוק את האיסור לבצע שחיטה ללא הלם חשמלי שיקדם לה.

מרכז רבני אירופה, הגוף הרבני העליון המאגד בתוכו רבנים וקהילות יהודיות מכל רחבי אירופה, יצא השבוע בהתקפה חריפה מול הביקורת שנשמעה לאחרונה מצד גורמי ממשל בגרמניה נגד השחיטה היהודית.

את הביקורת השמיע ארנסט ברייטלינג, נשיא המשרד לענייני וטרינרים בגרמניה, ברשת הרדיו הציבורית, אשר קרא לשחיטה הכשרה ולשחיטה המוסלמית "אכזריות לבעלי חיים". הגוף המדובר תבע תיקון לחוק בנושא כדי לשים סוף לקצבים אשר הורשו לשחוט 500,000 בהמות השנה, ללא הלם חשמלי.

להתנגדות של גופים יהודים ומוסלמים למהלך, הצטרף גם שר החקלאות של גרמניה הורסט סיהופר. "פוליטיקאים לא יכולים להתעלם מחופש הפולחן והדת" אומר סיהופר, וזאת על סמך העובדה שהחוקה של גרמניה מבטיחה את זכותם של מיעוטים לחיות לפי אמונתם באם הם שומרים על החוק המדינה, כמו גם את זכותם לבחור בחופשיות את מקצועם ומסחרם.

מזכ"ל מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין, המוביל את המאבק, אמר כי "מגורמים רשמיים בגרמניה היינו מצפים לרגישות יתר בנושאים אשר בליבה של היהדות". לדבריו, "העובדה כי הטענה המדוברת אופיינית מאוד בחוגים אנטישמיים ונעשה בה שימוש רב ככלי ניגוח ביהודים במהלך ההיסטוריה, הופכת את העניין לחמור שבעתיים".

הרב מרגולין הזכיר כי ב- 1995, בית המשפט החוקתי במדינה פסק כי על פי האיסלם אין חובה לשחוט בשחיטה דתית, מה שהפך את השחיטה היהודית הכשרה ואת שחיטת ה'חלאל' המוסלמית לבלתי חוקיות, אך ב-2002, הזכות לשחוט בהמות ללא הלם חשמלי קודם עוגנה מחדש בחוק, בפסק דין תקדימי בעניינו של קצב מוסלמי. במרכז רבני אירופה אמרו כי "יעשו הכל כדי שהשחיטה במקום תמשך כרגיל".