טרגדיה עברית חדשה:"דע מאין באת"

הזוג גדי ופנינה ברט מפיקים ומשחקים בהצגה חדשה העוסקת בסיפורם של רבי יוחנן וריש לקיש

כתב דתילי 30/10/2008

(צילום: אורח)

"דע מאין באת" כתיבה ובימוי: גדי צדקה משחק: פנינה ברט, גדי צדקה.

סיפורם של רבי יוחנן וריש לקיש היא אגדה הבנויה מעשר שורות תמציתיות משהו, המופיעות במשנה. אבל עולם שלם של תשוקות חבויות, מאבקי אגו ומלחמה בין הנמוך לגבוה שבעולמנו, מסתתר בין משפטי סיפור קצר זה. המפגש הראשון בין השניים קורה כשריש לקיש, שודד מפורסם בדורו, רואה את רבי יוחנן רוחץ במי הירדן. מוקסם מיופיו, ובחושבו שמדובר באישה, ממהר ריש לקיש אל תוך הנהר כדי לבצע בו את זממו.

רבי יוחנן הרואה את הפטנציאל הגלום בפושע הגדול, אומר לו שאם היה משכיל לנצל את אותה תאווה ללימוד התורה, היה הופך לאדם דגול. כמו כן, מבטיח לו רבי יוחנן, שאם יחזור בו מדרכו הסוררת, ישיא לו את אחותו לאישה. ריש לקיש, עושה כדבר הרב והשניים מוצאים עצמם קשורים בקשר דם. ידידותם עומדת להם עד לרגע בו סוגיה הילכתית בבית המדרש, הופכת לשדה קרב בו גאוה ישנה ומוניטין, משחקים תפקיד מרכזי. כאשר אינם מסוגלים להשתנות ולמצוא מחילה האחד כלפי השני, משלמים על כך השניים בחייהם.

גדי ופנינה צדקה, הם זוג על הבמה, כמו בחיים. הם הכירו שכשיחקו את "רומיאו ויוליה" בהפקה המדוברת של רינה ירושלמי ומאז הם חיים ויוצרים יחדיו. השניים הקימו ומנהלים ביחד את התאטרון העברי, תאטרון עצמאי הפועל בעשר השנים האחרונות והפיק בין היתר את ההצגות: איש חסיד היה, גטו, ועוד...