הרב לאו נבחר לראשות מועצת ''יד ושם''

ממשלת ישראל אישרה את מינויו של הרב הראשי לשעבר ליו''ר מועצת ''יד ושם'' ביום בו חל ''ליל הבדולח''.הרב לאו:''אני מקבל את התפקיד בחרדת קודש''

עמיעד טאוב 09/11/2008

(צילום: אורח)

בישיבתה אתמול, אישרה הממשלה את מינויו של הרב ישראל מאיר לאו ליו"ר מועצת יד ושם, במקומו של השר לשעבר, יוסף לפיד שהלך לעולמו.

הממשלה מדגישה את היותו של הרב לאו ניצול השואה, הפועל במשך כל השנים בתחום ההסברה וההנצחה של זכר השואה.

הרב ישראל מאיר לאו אמר כי הוא מקבל עליו את התפקיד בחרדת קודש. "עיתוי ההחלטה מרגש במיוחד, משום שהיא התקבלה בדיוק ביום שבו מציינים בארץ ובעולם מלאת שבעים שנה לליל הבדולח".

הרב לאו עצמו יצא אתמול להשתתף ולהרצות במספר כינוסים, הנערכים באירופה לציון הפוגרום הגדול, בו הוחרבו ונשרפו למעלה מאלף בתי כנסת בגרמניה, בלילה שבין ה-9 וה-10 בנובמבר 1938, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. 

יצויין  כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושרת החינוך יולי תמיר, פנו זה מכבר אל הרב לאו ובקשו ממנו לקבל על עצמו את התפקיד. הרב ישראל-מאיר לאו נולד בעיר פיוטריקוב שבפולין, והוא גורש עוד בהיותו ילד כבן חמש, יחד עם אחיו הגדול נפתלי למחנה עבודה בבוכנוולד. בגיל שמונה שוחרר המחנה על-ידי הצבא האמריקני. הילד "לולק" עלה ארצה, למד בישיבות והחל לעבוד כמורה לתנ"ך בבתי ספר כלליים. בהמשך כיהן כרב שכונה בתל-אביב, רבה של העיר נתניה ורב העיר תל-אביב. לפני 15 שנים נבחר לכהן כרבה הראשי של ישראל. חיבר ספרים רבים בנושאי הלכה ומסורת, ובשנת 2005 זכה הרב לאו בפרס ישראל על מפעל חיים. יו"ר הנהלת "יד ושם", אבנר שלו בירך על המינוי.