ניצול הפיגוע בבי''כ ברומא בשנת 82 רוצה להציל את הבית היהודי

סיפור חייו המרתק של יונתן פצ'יפיצ'י, מצאצאיו של רבה הראשי של ג'נובה ומי שניצל כתינוק מהפיגוע הקטלני בבי''כ ברומא בשנת 1982, עלה לארץ וכעת הוא מתמודד לרשימת ''הבית היהודי'' לכנסת ורוצה להתמקד בנושא חיזוק העלייה.

עמיעד טאוב 14/12/2008

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

כ-90 שמות של מועמדים מופיעים באתר הבית היהודי של מגוון אישי ציבור בעלי רקע ציבורי מגוון.
אחד השמות הפחות מוכרים ציבורית אך בעלי הרקע האישי המעניין ביותר הינו זה של יונתן פצ'יפיצ'י עולה צעיר מאיטליה שניצל בהיותו תינוק מהפיגוע הקטלני בבי''כ המרכזי ברומא בשנת 1982.

כבר לפני כ-2000 שנה הגיע משפחתו של פצ'יפיצ'י לרומא אחיו של סביו הרב ראובן ריקארדו פצ'יפיצ'י - רבה הראשי של ג'נובה היה ציוני אדוק (היה שר את השכיבנו במנגינת ההתקווה עד יומו אחרון) שהקים רשת להעלאת פליטים יהודיים לישראל ונשלח לתאי הגז כשהוא אוחז חומש בידיו.

באיסרו חג הסוכות, ב-9 באוקטובר 1982, הוטלה פצצה בכניסה לבית הכנסת המפואר של רומא ע''י מחבלים של אש''ף.
בפיגוע הקטלני נהרג תינוק כבן שנתיים, סטפנו טאשה ו-40  איש אחרים נפצעו וביניהם יונתן התינוק בן ה-4 שהתפלל כמידי חג לצד אביו וכמה מבני משפחתו.

המחבלים כיוונו את הפיגוע ליום שמיני עצרת ולזמן בו מברך את הילדים רב הקהילה מה שגרם לכמות גבוהה של ילדים פצועים.

פצ'יפיצ'י עצמו נפגע מרסיסים ואושפז בבית החולים המקומי. אמו מספרת עד היום כי כבר בבית החולים הבטיח לסובבים אותו כי יעלה לישראל.

הפיגוע רק הגדיל את התחושות הציוניות בקרב בני המשפחה.
יונתן החל בפעילות בקרב הקהילה היהודית במקום ושימש כיו"ר ארגון הסטודנטים היהודים באיטליה, כרכז סניף בני-עקיבא ברומא ואף נבחר לחתן התנ"ך האיטלקי ולנציגה בחידון העולמי לנוער בירושלים.

עוד הספיק פצ'יפיצ' הצעיר להוביל מחאה ציבורית שגרמה להסגרתו לאיטליה של פושע נצי אריק פריבקה.

בגיל 19 עלה לבדו ארצה (לאחרונה הצטרפו אליו גם הוריו), למד תואר ראשון בניהול באוניברסיטת בן- גוריון, שרת בצה"ל (\משרת במיל' ביחידת תקשורת בינל' של דו"צ) בנה בית בירושלים יחד עם רעייתו סולן שעלתה מצרפת ומשמשת אחות בבית החולים הדסה והביא לעולם שתי בנות.

כאחד מראשי הקהילה האיטלקית בארץ הקים לפני 11 שנים את אתר האינטרנט  www.torah.it העוסק בהפצת תורה באיטלקית וכיום הוא משמש כמנכ"ל חברת יעוץ אסטרטגי.

במקביל השתלב בפעילות פוליטית לצידו של  ח"כ אפי איתם, פעל במסגרת אח"י ושימש כיו"ר של הועדה החברתית כלכלית.

למה החלטת להתמודד? אתה חושב שיש לך סיכוי ריאלי?
''אני מאמין שהציונות הדתית היא התנועה היחידה במדינה עם חזון - יש כל כך הרבה מה לעשות! כלכלה, בטחון, חברה, חינוך ובמיוחד - עליה. היום אין לישראל תכנית לאומית לעליה. בשביל זה אני מתמודד. יש בתפוצות מאות אלפי יהודים שקשורים בצורה עמוקה ליהדות שלהם ולישראל: הם נכס למדינה וחבל על כל אחד שלא עולה. מי צריך להרים את הדגל הזה אם לא הבית היהודי?''

''בנוסף - כל חיי האמנתי שאפשר וצריך לדבר עם כל יהודי ושאין שום קשר בין רמת שמירת המצוות לבין יחסים אישים. יש לי הרבה חברים שאינם שומרי תורה ואנחנו עושים משהו שכבר לא עושים בארץ : מדברים. ואז כשאתה מדבר אתה מגלה שאפשר לקרב לתורה ולערכי ארץ ישראל בדרכי נועם הרבה יותר טוב מאשר בכל הפגנה...., אם רוצים באמת לבנות בית פוליטי לרוב העם צריך לדבר בשפה אחרת. ואת השפה הזאת אני יודע לדבר''.

''אני לא יודע מה זה ריאלי ומה לא. אני יודע שאם המועצה תאמין בחזון שיבת ציון ותרצה להדגיש את מחויבותנו לעליה היא לא תמצא מישהו יותר מסור ממני. להכניס לכנסת מישהו כמוני - זו הצהרה לכל יהודי התפוצות - אנחנו עם אחד. אני לא יודע אם יש יותר סימלי ממעבר מלהיות בצל שער טיטוס - לכנסת ישראל בירושלים''.

''גם אם לא יבחרו בי - אני מקווה שישתמשו ביכולות שלי כי יש לי באמת הרבה מה לתת. ובעיקר חשוב לי שלא יזניחו את נושא העליה''.