מדוברות משרד השיכון לממונה על חוק המכר הבטחת השקעות של רוכשי דירות

איש התקשורת הדתי קובי בלייך ששימש בעשר השנים האחרונות כדובר משרד הבינוי והשיכון נבחר לממונה על חוק המכר הבטחת השקעות של רוכשי דירות.

כתב דתילי 22/03/2009

(צילום: אורח)

קובי בלייך, דובר משרד הבינוי והשיכון, התמנה לממונה על חוק המכר הבטחת השקעות של רוכשי שירות. התפקיד החדש נוצר לאחר השינוי בחוק עקב קריסת חברת "חפציבה".

כזכור, בפרשת חפציבה התגלה כי סך כולל של 440 מיליון ₪ שולמו לחברה על ידי הרוכשים מבלי שקיבלו בטוחות כנדרש בחוק. התוצאה הייתה - רוכשי דירות רבים נותרו ללא דירות וללא כספים. בעקבות כך שונה החוק המכר הבטחת השקעות של רוכשי דירות.

"הרגולציה בתחום תעשה טוב בראש ובראשונה עם ציבור הצרכנים. רוכשי הדירות, שמבצעים את הרכישה הגדולה בחייהם, עומדים מול עסקה מורכבת ויקרה המלאה בחששות. הרגולציה בתחום תיטיב עימם ותסייע בהליך קבלת ההחלטות", אומר בלייך. "מנגד, גם תדמית ענף הבנייה עשויה לקבל חיזוק צרכני, שכן הליך רכישת הדירה במתכונת החוק הנוכחי מצמצם למינימום את אפשרות הישנות רכישת דירה ללא בטוחות המופיעות בחוק".

בלייך, תושב גבעת שמואל, לשעבר כתב בעיתון "מעריב", מילא את תפקיד דובר משרד הבינוי והשיכון במשך עשר השנים האחרונות ועבד תחת שמונה שרים. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ומשלים תואר שני במשפטים.

על הממונה יהא לעסוק בשלושה תחומים עיקריים:

1.הקמת מסד נתונים של כל מכירת הדירות יד ראשונה מקבלן. הנתונים יכללו את שמות הרוכש והמוכר, פרטי הנכס הנרכש, סוג הבטוחה שניתנה לרוכש.

2. טיפול בפניות הציבור בכל הקשור להליך המכירה וקבלת סוגי הבטוחות.

3. עיצומים כספיים - בידי הממונה סנקציה חוקית של עיצום כספי כנגד מוכרים הפועלים בניגוד לחוק. העיצום הכספי נע בין 25,000 ₪ ל-400,000 ₪, תלוי בסוג העבירה.