ארגון זק"א יצא במחאה ציבורית כנגד תערוכת הגופות

לאחר הפסיקות של הרב מצגר ורבני חיפה, הרב שאר ישוב והרב שלוש כנגד הצגת התערוכה הודיע ארגון זק''א על מסע מחאה.יו"ר זק"א יהודה משי-זהב אמר כי הארגון יגיש תלונה במשטרה וליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיבדקו מהיכן הגיעה כל גופה וגופה.

עמיעד טאוב 24/03/2009

(צילום: כתב דתילי)

תערוכת גופות מזוויעה המציגה יותר מ-200 גופות ואיברים משומרים במצבים שונים שעוררה רעש רב בעולם, תוצג בעוד כשבועיים, ערב חג הפסח ב'מדעטק' שבמוזיאון הלאומי למדע בחיפה.

בתערוכה  מוצגות: גופות אדם, חלקן חתוכות, חלקן שמורות בשלמותן בתנוחות אמנותיות שונות, חלקן מחזיקות את איבריהן הפנימיים בכפות ידיהן. התערוכה Body Worlds ("עולמות הגוף"), התערוכה שיוצרת סערה בעולם ועוברת ממדינה למדינה, מגיעה כעת  גם לישראל.

לפני כשנה פנו מארגני התערוכה  לרב הראשי הרב יונה מצגר, וביקשה כי יכין עבורה חוות דעת הלכתית בסוגיה. הרב מצגר פסק כי "תצוגה זו - לא יכירנה מקומה בארץ הקודש, ולפיכך הנני ממליץ לכם למשוך ידכם לחלוטין מן הדבר". הוא שלל את קיום התערוכה המציגה גופות אדם משום שהדבר נוגד את כבוד המת והבהיר כי לעניין זה אין הבדל בין יהודים לגויים.

"על העם היהודי המקפיד מאד על כבוד מתיו וקבורתם, לנהוג באופן דומה גם במתים נכרים כדי שלא לעורר איבה ושנאת ישראל", נכתב בתשובה, "ברור לכל כי במידה והיה נעשה ניסיון להציג 'תערוכה' שכזו המבוססת על מתי ישראל, הייתה מתחוללת שערורייה וקול זעקתנו היה הולך מסוף העולם ועד סופו". עוד חושש הרב כי "עצם קיום התערוכה תביא גם בקרבנו לזילות חמורה של קדושת גוף האדם והחובה לקברו". המארגנים, כאמור, לא צייתו לפסיקה שהזמינו בעצמם.

ארגון זק"א יצא במסע של מחאה נגד תערוכת הזוועה, זק"א ינקוט בצעדים משפטיים ובמחאה ציבורית, "כארגון בינלאומי שעושה מאמצים עילאיים, בשגרה ובחירום, לשמור ולכבד כל גופה, ודואג שבכל העולם ינהגו כך כלפי כל גופת אדם שנברא בצלם אלוקים, אנחנו לא יכולים לקבל מצב שדווקא בארץ ישראל תוצג תערוכה הפוגעת קשות בכבוד המת וברגשות החיים". אומרים בארגון זק"א.

יו"ר ארגון זק"א יהודה משי-זהב אמר כי ארגון זק"א יגיש תלונה במשטרה וליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיבדקו מהיכן הגיעה כל גופה וגופה, כמו גם בקשת צו מניעה בבית המשפט המחוזי בחיפה. "הצגת חלקי גופות מנוגדת בתכלית לערכיה היהודיים והדמוקרטיים של מדינת ישראל ופוגעת פגיעה קשה ברגשותיהם של מאמינים, בני כל הדתות".

"הרי כמעט פעם בשבוע או שבועיים אנחנו נאבקים בקצה העולם על כבוד המת ואנחנו מנסים לשכנע את הגויים שאנחנו לא מבחינים בין יהודים או גויים, שבצלם אלוקים נברא האדם. אנחנו רואים בתערוכה זלזול מאד גדול במאמצים האלו. זה לא רק מזוויע אלא זלזול של ממש בכבוד המת וגם בכבוד החי. זה שמדובר בסינים, לא הופך את הזלזול הזה בכבוד המת למותר".

"מדובר בגופות של אנשים שהוצאו להורג בסין. אף אחד לא יודע מדוע הוצאו להורג וממי ביקשו רשות להשתמש בגופה. זכויות האדם בסין הן לא עניין מפותח ויכול להיות שחלקם הוצאו להורג בשביל השימוש בגופה. אין לי ספק שהיו שחיתויות בכל הנוגע לגופות. אף אחד לא יודע מי היו האנשים שגופותיהם בותרו לצורך התערוכה. מדובר בגופות שנחתכו ובותרו. בחלק מהמקרים הוצאו עוברים מבטנן ההרה של נשים והונחו בתוך צנצנות עם חומר לשימור גופת העובר. ולא מדובר בעובר אחד, רק לשם ההמחשה שמו 10 עוברים בשלבי גידול שונים החל מהשבוע הראשון להתפתחות העובר ועד לחודש תשיעי. יש שם דברים אכזרים ביותר. ביתרו שם גופות לחתיכות שמראות חתכים שונים של הבשר החי בגוף האדם".

במכתב התראה שנשלח בסוף השבוע לשר המדע ראלב מג'אדלה, לראש עיריית חיפה יונה יהב ולהנהלת המוזיאון, טוען עו"ד ד"ר אביעד הכהן, בשם קבוצת עותרים, "עם כל ההערכה לעקרונות חירות הביטוי וחופש המדע והיצירה - שמרשיי שותפים לה - גם חירויות אלה אינן בלתי מוגבלות", כתב עו"ד הכהן, "במדינה יהודית, שכבוד האדם הוא ערך מרכזי בה, אין זה ראוי שייעשה שימוש, לשם הנאה גרידא, מחלקי גופות". הוא ציין עוד כי "מוזיאון לאומי" הוא מוסד ציבורי המתוקצב בהתאם, ולכן בכוונתו לפנות לבג"ץ בעניין.

בהמשך המכתב תהה: "האם, להבדיל, מישהו היה מעלה על דעתו שהצגת חלקי גופות של יהודים שנמצאו במחנות ההשמדה, באחד ממוזיאוני השואה, שתכליתה לזעזע את המתבונן, הייתה מתקבלת בשלווה במדינת ישראל?". הוא הוסיף כי "בישראל, כל נושא הטיפול בגופות רגיש ביותר, הן לנוכח רגישותו הרבה של העם היהודי לאחר השואה להצגת חלקי גופות והן לנוכח הפיגועים הרבים והתמונות הקשות של גופות החללים שנפלו במערכות ישראל".

"עולמות הגוף" הוצגה לראשונה ב-1995 בטוקיו ומשם עברה למקומות שונים בעולם. לפני מספר חודשים עוררה התערוכה שערורייה: לפי פרסומים בעיתון הגרמני "דר שפיגל", הגופות שמוצגים בתערוכות ברחבי העולם, הם של אסירים סינים שהוצאו להורג. העיתון מצטט מכתב של אזרח סיני, שלפיו החברה קנתה בסין גופות שראשיהן היו מנוקבים מכדורי רובה.

כתבת תחקיר שפורסמה ב-ABC הראה בבירור שמקור הגופות הוא באסירים שהוצאו להורג בסין ועוד אנשים שנהרגו בנסיבות לא ברורות. הם כמובן לא תרמו את גופותיהם. זה ביזנס ענקי ובשוק השחור. והמעורבים משקרים. נאמר בתחקיר.

כשהוצגה התערוכה לפני כשנה בלונדון היא לוותה במחאה של ראשי הכנסייה וארגוני זכויות אדם, הבישוף של מנצ'סטר, רב נייג'ל, גינה את התערוכה במכתב ששלח למוזיאון המציג ולמערכות העיתונים: "אני כועס על כך מאוד שלוקחים גופות ואיברים פנימיים ומראים אותם לציבור הרחב על מנת להרוויח כסף. זה הפריק שואו המודרני".