אחרי 40 שנה התאחד ניצול השואה עם שרידי משפחתו

מיכאל וסרמן, ניצול שואה בן 94 גילה לאחר 40 שנות נתק כי שרידי משפחתו של אחיו שנעלם בשואה חיים.לאחרונה נפגשו כולם בישראל.

עמיעד טאוב 20/04/2009

(צילום: אורח)

יותר משישים שנה לאחר שואת יהודי אירופה, אנשים שמשפחותיהם נקרעו ונפרדו עדיין ממשיכים לחפש את קרוביהם בכל העולם. ניצולי השואה, הולכים מתמעטים, בשלהי חייהם מבקשים לדעת מה אירע ליקיריהם.

במגן דוד אדום פועלת יחידת איתור שעוסקת בעניין.מתוך פניות רבות שהיחידה מקבלת בשנה, ישנם אמנם מקרים בודדים של הצלחה, אולם, כל הצלחה כזו של איתור קרובי משפחה שלא התראו מאז השואה והפגשתם, היא מרגשת מאין כמוה.

בתחילת מרס השנה פנה למד"א אדם צעיר בשם ג'ואל וסרמן שהציג את עצמו כדיפלומט אמריקאי, המוצב כעת במולדובה. מר וסרמן הסביר כי הוא בחר במשרה במולדובה -בין השאר - כי רצה להתחקות אחר עקבות משפחתו האובדת, שהגיעה משם במקור. ג'ואל וסרמן חיפש זמן רב בארכיונים הממשלתיים של מולדובה. החיפוש העצמאי שלו ארך יותר משנתיים והוביל אותו באופן אקראי לארכיון "יד ושם". להפתעתו, הוא גילה ב"יד ושם" דף עדות מ- 2001, חתום בידי אדם ששמו מיכאל וסרמן - אחיו של סבו.

ג'ואל וסרמן, אשר עד אותו הרגע כלל לא ידע אם מישהו ממשפחתו שרד, היה נרגש מאד ופנה ליחידת האיתור של מד"א, בבקשה כי יעזרו לו למצוא את קרוב משפחתו. הרמז היחיד שהוא יכול היה לספק, היה המידע שצוין בדף העדות, כי מר מיכאל וסרמן התגורר בבית אבות בנתניה ועבר לבית אבות אחר בבת ים.

מתנדבי יחידת האיתור פנו לעשרות בתי אבות במרכז הארץ, עד שלבסוף התקבלה תשובה משמחת מהמקום בו מתגורר מיכאל וסרמן. לאחר שוידאו אנשי היחידה של מד"א, כי אכן מדובר באותו אדם והוא אחיו של סבו של ג'ואל וסרמן, סיפרו לקשיש - שכיום הוא בן 94 - כי בנו של אחיינו מחפש אותו. בתחילה, היה מיכאל וסרמן כה נרגש ונסער מן החדשות, עד שלא היה מסוגל כלל לחשוב על פגישה. רק לאחר שנפגש אישית עם קצין איתור הקרובים של מד"א בוריס קוזוקין, ולאחר שראה את המדים של מד"א והבין כי לא מדובר בתרמית או תכסיס כלשהו וכי אכן מישהו מבני משפחתו מחפש אותו - ניאות להיפגש.

ג'ואל וסרמן ואחותו, ברברה, הגיעו לישראל ונפגשו כולם - קרובי המשפחה ונציגי מד"א, עם מיכאל וסרמן. הפגישה, כצפוי, הייתה מרגשת, מסעירה ונוגעת ללב. לדברי ברברה וסרמן- "לא יכול להיות אירוע יותר הולם וסימבולי מאיחוד משפחה עם ניצול שואה על אדמת ישראל הקדושה, אפילו לאחר יותר מ-60 שנות של פירוד".

בני המשפחה הודו מקרב לב לאנשי היחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום, על שאפשרו להם להגיע למעמד המיוחד ולהתאחד עם משפחתם המורחבת.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "רבים מניצולי השואה הלכו כבר לעולמם אך רבים מהם עדיין חיים בתוכנו והכאב והגעגועים למשפחותיהם, שמהם נקרעו אינו מרפה. מגן דוד אדום משקיע מאמץ רב באיתור המשפחות ואיחודן מחדש, וכבר נרשמו במד"א הצלחות מרגשות לא מעטות".